Yusuf Turhan Kimdir – Yusuf Turhan Hayatı ve Biyografisi

0
2771

Yusuf Turhan, 1981 tarihinde Bingöl, Karlıova’da doğdu. Yakın akrabalarının ve dostlarının yoğun olduğu Kocaeli-Dilovası ilçesine genç yaşta yerleşen Turhan, bir dönem oto yıkama firması işletmiştir. Oto yıkama firmasını işleten, Yusuf Turhan, çevre işletmelerden ihanete uğradığından ve firması battığından oto işini sonlandırıp, yasa dışı örgüt kurarak birçok suça teşkil etmiştir. Bazı suçlamalar da savcı karşısında serbest bırakılan Yusuf Turhan’ın adamları, aynı davadan, müebbet hapse tabii tutulmuştur.

Yusuf Turhan Kimdir ve Suçları

Gasp, adam yaralama, çete kurma, yasa dışı örgüt kurma, adam öldürmeye teşebbüs, silah kaçakçılığı ve benzeri suçlardan bir süre aranan, Yusuf Turhan, teslim olacağını bildirdikten sonra, adamlarına ve kendisine dava açıldı. Yanındaki sanıklara ve kendisine 7 yıla kadar hapis cezası istendi. İlgili davalar tebliğinde, Yusuf Turhan; Metris Cezaevi, Gebze, İnebolu, Ankara Sincan, Muğla ve Sinop Cezaevlerinde bulundu.   

Yusuf Turhan ve Gülsuyu Olayları

29 Mart 2013 Maltepe Gülsuyu olaylarında, kimliği belirsiz şahıslar tarafından Hasan Ferit Gedik vuruldu ve hayatını kaybetti. Gülsuyu mahalle sakinleri, ölümle sonuçlanan silahlı saldırıdaki çete liderlerinden birisinin, Yusuf Turhan, olduğunu belirtmiştiler. Olay neticesinde karakol nezdinde ifade veren Turhan, olayla ilgisinin olmadığı belirtti ve Yusuf Turhan hakkında, kovuşturmaya yer olmadığı öğrenildi.

Yusuf Turhan ve Mehmet Ali Ağca

2013 yılında, Yusuf Turhan’ın oğlu Poyraz Turhan’ın sünnet töreni Dilovası’nda gerçekleşti. Dilovası’nda düzenlenen törende Poyraz’ın kirvesi, Abdi İpekçi suikastını ve II. Loannes Paulus’a suikastını düzenleyen Mehmet Ali Ağca oldu. Basın yayınlarının sorularının bir kısmını yanıtlayan Ağca, dostlukları olan Yusuf Turhan’ın oğlunun kirveliğini üstlenmek adına Dilovası’na geldiğini belirtmişti. Türkiye’de, Türk Suikastçı; Uluslararası kamuoyunda tetikçi olarak anılan, Ağca ile Yusuf Turhan’ın yakın ilişkiler içinde olduğu o tarihte öğrenildi.

O dönemler de cezaevinde bulunan Sedat Peker’in de, Poyraz’ın sünnet törenine kendi isminin yazıldığı büyük bir çelenk göndermesi, dikkatleri çekmişti.

Yusuf Turhan ve İş Adamı

Yusuf Turhan, şimdilerde Kocaeli bölgesinde Tavşancıl Yalı Cafe adındaki kafesini işletmektedir. Osman Gazi Köprüsü’ne bakan bu kafe, Tavşancıl sahil bitişiğinde bulunuyor. Yusuf Turhan’ın, Ankara, İzmir, İstanbul ve bunlara benzer büyük şehirlerde de iş adamlığına imza atmaya devam ettiği biliniyor.

Turhan’ın, aynı zamanda büyüdüğü bölgenin korunması ve gelişmesi adına, Ova Aşireti adında bir topluluk oluşturduğu söyleniyor. Yusuf Turhan’ın liderliğinde devam eden, Ova Aşireti topluluğu Türkiye’de saygın bir aşiret olarak bilinir.

Yusuf Turhan ve Gençler

Bingöl’lü olup, Kocaeli, Dilovası ilçesinde yaşayan, Yusuf Turhan, zaman zaman basın yayınlarına konuşarak gençlere değer verdiğini açıklamıştır.

 Yusuf Turhan: “Genç halkımız bazı yanlış yönlendirilmelere maruz kalıyor. Gençlerimiz uyuşturucu ve benzeri maddeler yerine sağlık, spor, eğitim, iletişim gibi unsurlarda öne çıkmalıdır. Ben, Yusuf Turhan olarak genç arkadaşlarımıza, elimden geldiği kadar maddi manevi destek sunmaya hazırım. Onlar bizim geleceğimizdir.” dedi. 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz