Yunanistan’Da Tatil İçin Nereye Gidilir?

0
640

Yunanistan tarihi ve İyon – Ege Denizi’nin ortasında yer alan bir ülkedir. Santorini Yunan Adaları arasında en büyük adadır. Beyaz evleri, mavi pencereleri ve çatıları ile kendine özgü bir yapısı vardır. Begonvilleri ile kartpostallardan fırlamış bir köşe gibidir yeryüzünde.

Santorini’nin Konumu

Tatil ve balayı için oldukça tercih edilen bir ülke olmakla beraber nereye gideceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz.

Santorini Kiklad adaları içinde yer alır. Ada Ege Denizinde volkanik bir adadır. Sabah saatlerine kadar süren eğlenceleri ile bilinen adayı eşekler ile gezebilir gün batımını beyaz kireçli evlerin önünde izleyebilir, lezzetli mutfağıyla hazzın doruk noktasına ulaşabilirsiniz. Fakat Santorini kurak olduğu için sebze konusunda biraz zayıf bir ada. Ancak volkanik topraklarda yetişen üzüm bağları leziz şarap içme imkanını seriyor önünüze. Adanın en büyük yerleşim alanı olan Fira’dan bahsetmek gerekir ise limon ağaçları, erguvanlar, begonvillerle kaplıdır. Fira merkezine ulaşmak için ortalama 550-600 merdiven çıkmanız gerekiyor. Bu merdivenleri eşekle çıkmak mümkün eşekler turizm sektöründe kullanılan taksi görevi görmekte. Fakat bunun yerine teleferik seçeneği de var elbette.

Yunanistan klasiği olarak taverna oldukça dikkat çeken bir unsur. Oia köyü Fira ya göre daha sakin dingindir bu neden ile tatil için fazla tercih edilen bir köydür. Oia da tepeden deniz kıyısına kadar sıralanmış butik otellerde konaklamak mümkün. Yunan ezgileri adanın her sokağında çalmakla beraber turistler için birçok hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır Diğer tüm plajların aksine toprakları volkanik dağ olması nedeniyle kırmızı, siyah ve parlak olan kumdan plajları bulunmaktadır. En sessiz plajını arıyorsanız rotanızı Oia köyüne yakın pek bilinmeyen Ammoudi plajına çevirebilirsiniz. İmeroigli köyü Oia ve Fire’nin tam ortasında bulunur.

Kilise – Müze

Adadaki tatil planınıza kiliseleri de ekleyebilirsiniz.

İmeroigli Köyündeki Theoskepasti ve Agios Georgios Kiliseleri ve Agios Nikolaos Manastırı adanın bilinen yapılarından. 1956 yılında yaşanan volkanik patlama öncesi ve sonrasına ışık tutan fotoğraf ve bilgilerin yer aldığı Megaro Gyzi müzesinde adanın geçmişi hakkında bilgiler alabilirsiniz. Tarihi kalıntılar ve yüzyıllar sonra bulunan tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir.

Adada Yemek

Adanın kurak olması sebebi ile domatesler hiç bir zaman sulanmadan büyümektedirler. Aparatif olarak adlandırılan ‘souvlaki’ domates, soğan ve yeşilliklerle ekmek arasında et, tavuk ya da balık ile servis ediliyor. Öne çıkan keskin aromalı peynir çeşidi ise Mythra’dır. Kurutulmuş üzümler ile yapılan meşhur şarabın ismi ise Vinsanto dur.

Santorini Ulaşım

Peki santorini ye nasıl gidilir? Ülkemizden Santorini’ ye direkt uçak maalesef yok. Atina veya Selanik aktarmalı gitmek mümkün. Eğer gezerek daha fazla ada görerek gitmek istiyoruz derseniz; Marmaris veya Bodrum limanından Kos (İstanköy) adasına 20-30 €ur arası bir ücret vererek feribot ile gidebilir, oradan da Santorini ye geçişi feribot ile sağlayabilirsiniz. Kos adasından Santorini ortalama 30-50 €ur arası ücretlerinde. Santorinide yer alan liman Thira limanıdır. Kos tan Santorini ye gelen tek feribot firması Blue Star Ferries firmasıdır. Seferler Pazartesi ve perşembe günleri karşılıklıdır. Bu sebep ile Kos adasına geçerken feribot saatlerini ayarlamanız seyahatiniz için gerekli olacaktır. Ada içi ulaşımda ise belediye otobüsleri ile ulaşım oldukça kolay. www.ktel-santorini.gr. Adresinden güzergah ve ücretlendirme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vize Hakkında Bilgi

Çok önemli bir ayrıntıyı unutmamak gerekir; Santorini ye tatil için gidecek Türk vatandaşlarının Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir. Vize için Kosmos, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekecektir. Tek yetkili vize başvuru merkezleridir. Yunanistan’ın para birimi Avro dur. Tatil için otel ayarlarken ve uçak bileti rezerve ederken kesinlikle iptal seçeneği olan otelleri seçmelisiniz zira herhangi bir aksilikte tüm ödemeyi yapmak durumunda kalabilirsiniz. Cruse gemi turları en ideal tatil seyahati olabilir çünkü birden fazla adayı bir kaç gün içerisinde görebilmeniz mümkün. Cruse gemileri bu yıla kadar Schengen Vizesinden muaftı fakat bu yıl yeni bir yönetmelik ile vize zorunlu hale getirildi. Bol mavi ve beyazlı günleri olan Santorini ye gidip kalbinizi bırakmalısınız ve her zaman dönüp tekrar gitmek için bahaneler bulacaksınız…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz