Yüklenen Dosyanın Windows Sürümüyle Uyumsuzluğu

0
355

Bilgisayar kullanıcıları Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlarına herhangi bir dosya yüklemek istediklerinde dosya sürümünün Windows sürümüyle uyumsuz olması hatasıyla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunla karşılaşan kullanıcıların sorunun nedenini anlayarak çözüme ulaşmaları gerekiyor. Çözümün gerçekleşmesi içinde birtakım adımları uygulamaları gerekiyor.

Uyumsuzluk Sorununu Çözümü İçin Gerekli Adımlar

Yaşanan yüklenen dosya sürümünün bilgisayardaki Windows sürümüyle uyumsuz olması sorununun çözümü için ilk yapılması gereken sorunun kaynağını tespit etmek oluyor. Bu aşamada kullanıcılar sorunun Windows’tan mı yoksa yanlış yüklenen bit sürümünden mi kaynaklandığını anlayabiliyorlar. İlk adımda bilgisayarın sistem sayfasından bit sürümünün 32 bit mi 64 bit olduğuna bakmaları gerekiyor.

Bit uyumsuzluğu yoksa ikinci aşamada Exe uzantılı dosyaya sağ tıklayarak uyum sorunu giderici aracının kullanmaları gerekiyor. Sorun gidericinin çalışmasıyla açılan ekranda Önerilen Ayarları Deneyin seçeneğini tıkladıklarında ise Program Uyumluluk Ayarlarını Sına bölümünü kullanabiliyorlar. Bu bölümde bilgisayarda yüklü olan varsayılan programın .exe uzantılı dosyayla uyumluluk sorununu çözmek için çalışma yapılıyor. Bu çalışma sonrasında yüklenmeye çalışılan dosya sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa sorun çözülmüş oluyor.

Program Uyumluluk Sınamasının İşe Yaramadığı Durumda
Program Uyumluluk Sınamasının İşe Yaramadığı Durumda

Program Uyumluluk Sınamasının İşe Yaramadığı Durumda

Adımlar izlenerek gerçekleştirilen program uyumluluk sınaması her zaman işe yaramayabiliyor. Bu durumda kullanıcıların Program Uyumluluk Sorun Gidericisi aracında bu sefer Önerilen Ayarları Deneyin seçeneği yerine Sorun Giderme Programı seçeneğini tercih etmeleri gerekiyor. Programın açılması ardından kullanıcıların yaşadıkları sorunu seçmeleri gerekiyor.

Bu sorunlar arasında sorunum listede yok, program için başka izinler gerekiyor gibi seçeneklerden birisini seçerek İleri tuşuna basıyorlar. Sonrasında ise programın daha önce çalıştığı sürüme dair sorulan soruyu cevaplayarak yeni Program Sına seçeneğini tekrar kullanıyorlar. Bu sınama sayesinde yüklenen dosyanın çalışması gerçekleşirse sorunu çözmüş oluyorlar. Bu adımları sorun çözülene kadar sorun seçeneklerinin tamamı denenerek uygulayabiliyorlar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz