Youtuber Olmayanı Kabul Etmeyen Üniversite!

0
2233

Neredeyse herkesin artık erişim sağlayabildiği internet sayesinde, bilgi çağında yaşadığımız bir gerçek. Dünya nüfusunun büyük bir kısmının sahip olduğu sosyal medya hesapları internet dünyasının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen, dünyanın önde gelen video izleme ve yükleme platformlarından olan Youtube da bu sosyal medya platformlarından bir tanesi. youtuber olmayanı kabul etmeyen üniversite! İle ilgili detayları bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.

Youtube’un İşlevi

Üye olmanın tamamen ücretsiz olduğu platform sayesinde, dünyanın her yerinden çeşitli videolar izlenebiliyor. İlgi alanınıza göre video konusu seçerek izleyebileceğiniz platforma, video kaydedip yüklemek de mümkün oluyor. Ancak bunun için öncelikle siteye üye olarak bir kanal açmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Dünyanın en çok takip ettiği trendlerden anında haberdar olmak için youtube oldukça işlevsel bir platform.

Üniversitede Youtube Kriteri

Ancak, bazı şaşırtıcı uygulamalar da teknolojinin gelişmesinden ve yaygınlaşmasından nasibini alabiliyor. Endonezya’da bir devlet okulunda yapılan yeni uygulama, oldukça ilginç detaylar içeriyor. Üniversitenin öğrenci seçme kriteri olarak belirledikleri ülkede tartışma yaratırken dünya çapında şaşkınlıkla karşılandı. Bu üniversite okumak isteyen herkesin Youtube’da bir kanalının olması, abone ve görüntülenme rakamlarının da üniversite tarafından belirlenen düzeylere ulaşmış olması bir zorunluluk. Youtuberların en az 10 bin abonesi ve 100 bin görüntülenmesi yoksa University of Pembangunan Nasional Veteran’da eğitim görme hakkını kaybetmiş oluyor.

Videolarda Seçim

Üniversite yönetimi, öğrenci olmak isteyenlerin youtube kanallarının detaylı şekilde incelendiğine dikkat çekiyor. En az 10 bin abonesi ve 100 bin görüntülenme sayısı olan her kanal sahibi üniversite eğitim görme hakkını kazanmış sayılmıyor. Videolardaki içeriklerin kışkırtıcı ya da etik dışı olmaması da gerekiyor. Aynı zamanda, adayların akademik bilgilerinin lisans eğitimi görmek için yeterli düzeyde olup olmadığı da önem taşıyor. Tüm adaylara yapılan bir sınavla son adım tamamlanıyor. Bu sınavdan alınacak sonucun yeterli olması ve Youtube kanalının gereken özellikleri taşıması durumunda öğrenci üniversiteye kaydını yaptırabilecek duruma gelmiş oluyor. Ayrıca, başvuru yapan herkesin üniversite kampüsünde birkaç dakikalık video çekmesi de isteniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz