YouTube’dan Sağlanan Gelir Açıklandı

0
481

Google CEO’su Sundar Pichai açıklamasına göre google 2019 sensinde Youtube sayesinde 15 milyar dolar reklam geliri sağlamış olmaktadır. Şirket tarafından yapılan açıklama da ise YouTube’nin ücretli uygulamalarının bu fiyata dahil olmadığı belirtiliyor. ABD teknoloji devi olan Google bu günlerde pek çok hizmet vermektedir. Gmail gibi ücretsiz uygulamaların yanı sıra YouTube Premium gibi ücretli uygulamalar da bukunuyor. Söylenene göre Youtube Google şirketinin kazancına yüzde onluk gibi bir katkı sağlıyor. 2006 yılında youtube sahip olan Google 14 senedir Youtube’nin sahibi konumundadır. Zamanında 1.6 milyar dolar ödeyerek sahip olduğu Youtube sayasinde bugün kat ve kat fazla gelir elde ediyor.

Çerez Parası

2006 yılında sosyal medya platformu olan Youtube Google tarafından 1.6 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. 14 yıl sonra günümüzde kazandırdığı 15 milyar dolar reklam gelirine bakılacak olursa sosyal medya platformunu çerez parasına almış diyebiliriz.

Diğer Kategorisi

Google kullanıcılarını aydınlatmak adına 2018 senesinde YouTube’dan yaptığı kazancı da açıkladı. 2018 senesi YouTube’dan sayesindr yapılan kazanç 11.2 milyar dolar olurken 2018 senesine göre 2019 yılında yapılan kazançla yüzde 36. 5 gibi bir oranda artık göstermiştir.

Ayrıca Youtube music ya da Youtube Premium gibi ücretli uygulamaların ise 20 milyon abonesi olduğu bildirildi. Google bu uygulamalar ya da hizmetlerden elde ettiği geliri diğer kategoriler adı altında gösteriyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz