Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Tek Video ile Aylık 100 TL

0
1121

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz “Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz, kanalıma abone olmayı unutmayın, videoyu beğenmeyi unutmayın ve videoyu arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın…” şeklinde hatırlatmalar içeren videolar, youtube’de abone arttırmayı hedefleyen ve youtube’den para kazanmak amaçlı etkenlerin birer hatırlatmasıdır.

Konumuzu sonuna kadar okursanız, video içinde geçen bu ibarelerin ne kadar gerekli olduğunu kavrayacaksınız. Tabi ki video sahibi özünde youtube’den kazanç sağlama amacı gütse de içeriği izleyecek kullanıcılara bir şeyler katması gerekmektedir. Bu yüzden konumuzdaki başlıkları bir bütün olarak okuyup ortaya sizin için en kaliteli içerikleri çıkartmaya çalışmalısınız.

Kısacası videolar izlendikçe ve abone kitleniz genişledikçe youtube’den para kazanabilirsiniz. Bu konudaki tüm detaylar üzerine eklemeler yapılarak içeriğimizde mevcuttur.

Youtube’den Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmaya başlamadan önce bir gmail hesabı açmak ve video türünde içerikler oluşturmalısınız. Bunları yükleyip belli gereklilikleri yerine getirdikten sonra videolarınıza çeşitli reklamlar alarak youtube’den gelir elde edebilirsiniz. 3 adımda özetle anlatacağımız bu husus, içeriğin alt kısımlarında detaylandırılacaktır.

1. Youtube Kanalı Açmak

Youtube’a kayıt olmak için https://accounts.google.com bu adrese girip bir hesap oluşturun. Daha sonra youtube.com adresinden kanalınızı oluşturun. Konularınızla alakalı ve jenerik bir kanal adı düşünmenizi öneriyoruz.

Oluşturulan kanalda profil resmi, kapan fotoğrafı ve hakkında bölümü gibi bölümleri özgün bir şekilde düzenleyip kanalınızı video yüklemeye hazır hale getirin.

Özgün bir profil kullanıcının ilk izlenimi olacağından, kitlenizi arttırmada size olumlu faydalar sağlayacaktır.

2. Videolarınızı Yükleyin

Oluşturduğunuz kanala videolarınızı yükleyin. Yüklerken ilgi çekici başlıklar ve ilgili videoya özgün, youtube’de aratılacak anahtar kelimeler ekleyin. Bunların tüm detaylarına konumuzda sıklıkla değindik, ilerleyen kısımlarda inceleyebilirsiniz.

3. Youtube’den Para Kazanın

Youtube’ye yüklediğiniz videolardan google üzerinden para kazanabileceğiniz gibi oluşturduğunuz kitle sayesinde çeşitli firmalara ait sponsorlu videolar hazırlayarak da gelir elde edebilirsiniz.

Youtubede abone sayısını arttırma ve videolara olan etkileşimleri artıma hakkında detaylar için içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Youtube’de Para Kazanmayı Etkinleştirme

Youtube’den para kazanmak için ilk etapta bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Son 12 ayda 4000 saatlik izlenme süresine ve 1000 aboneye ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bahsedeceğimiz şekilde para kazanmayı etkinleştirerek youtube’nin para kazanmayı doğrulamasını bekleyeceksiniz.

Youtube Para Kazanma Nasıl Etkinleştirilir?

Kanalınızın oturumu açık iken şu adrese giriş yapın. https://www.youtube.com/features

Daha sonra “Para kazanma” uygun durumda ise “etkinleştir”e tıklayın. (Karşınıza 4 aşamadan oluşan bir sayfa gelecektir.)

Gelen sayfada ilk olarak “Youtube iş ortağı programı şartları”nı okuyup onaylayın.

Aynı sayfada 2. aşamada yer alan “adsense”ye kayıt olma şartını yerine getirin. Adsense, google’de reklam yayıncısı hesabıdır. İzleyiciler, eklediğiniz videolarda gözükecek banner reklamlara tıkladığında ya da videolar izlendikçe, video başında ve ortasında beliren video reklamlar izlediğinde elde ettiğiniz gelirlerin durumuna ve istatistiklerine buradan ulaşacaksınız.

Aşamada ise para kazanma tercihlerini belirliyorsunuz.

Ve son aşama ise yukarıda bahsettiğimiz gereklilikleri yerine getirmekle ilgilidir. Son 12 ayda 4000 saatlik izlenme ve 1000 abone ulaşmak.

Tüm bunları yerine getirdikten sonra onayı alırsanız para kazanmaya başlayacaksınız. Tabi ki mesele para kazanmakla bitmiyor, youtube’den nasıl daha fazla para kazanabilirsiniz ve youtube izlemelerini nasıl arttırabilirsiniz gibi konularda içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Youtube’ye İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Youtube’den gelir elde etmek için dikkat etmeniz gereken şeyleri biraz detaylandıralım.

– Para Kazanmaya Uygun İçerikler Üretme

Oluşturacağınız videodan tutun ekleyeceğiniz müziklere kadar her şey özgün olmalıdır. Kaliteli bir video çekmek için kaliteli bir video kayıt cihazı edinip, montaj programlarında kendinizi geliştirmelisiniz. Müzikleri kendiniz oluşturur ya da telif hakkı olmayan müzikler eklemeye özen gösterirseniz videoda “pişti nasıl oynanır” konusunu işleseniz bile videonuz para kazanmaya uygun olacaktır.

– Youtube İzlenmeleri Arttırma

Videonuzu yüklediğinizde istediğiniz izlemelere ulaşmadığınızı düşünüyorsanız youtube algoritması nasıl çalışır ve daha çok nasıl izlenme alınabilir gibi sorulara cevap niteliğinde birkaç püf noktasından bahsedelim.

Videonuzu yüklerken youtube’de aratılabilecek anahtar kelimeler ve videonuzun o konuda fayda sağlayacağını düşündüğünüz türden anahtar kelimeler ekleyin.

Videonuzun küçük resmini ilgi çekici şekilde hazırlayın ve insanların merak edip tıklamasını sağlayın.

Video’nun başlığına biraz zaman ayırıp ilgi çekici ve merak uyandırıcı başlıklar hazırlayın.

Videonuzu çeşitli sosyal platformlarda ve konusuna uygun kitlesi bulunan hesaplardan paylaşın. (Facebook sayfaları, yüksek takipçili twitter hesapları ve konuyla ilgili olabilecek forum sitelerinde paylaşabilirsiniz.) Bu konuda biraz bütçeniz varsa, bu hesaplara reklam vererek de paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Yalnız, harcadığınız para video’dan gelecek olanı karşılayamayabilir. Eğer reklama ayıracak bütçeniz yoksa kendi hesaplarınızdan paylaşarak başlayabilirsiniz.

Belli bir konuda içerik oluşturuyorsanız, videolarınızı açacağınız web sitenizle de destekleyebilirsiniz. Örneğin “polislik” ve “polis olurkenki aşamalar”ı anlatıyorsanız, bunun konu edildiği bir blog sitesi açabilir, metin olarak anlattığınız konularda youtube videonuzu “embed” kodlarıyla sitenize ekleyerek izlenmelerini arttırabilirsiniz. Videonuzun altına “daha detaylı bilgi için web sitemizdeki konumuzu inceleyin” şekilde vereceğiniz bağlantılarla da web sitenize hit sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem youtube hem web adsense’den gelir elde edebilirsiniz.

Youtube’de yeniyseniz videolarınızı mutlaka çevrenizle paylaşıp dışarıdan gelecek yorumlara göre kendinizi geliştirin. Yani ilk etapta en önemli şeylerden biri de dışarıdan yorum almaktır. Kendi yaptığınız şey size mükemmel gözükse bile geliştirilmesi gereken konular bulunabilir. Pazarlamada bulunan “pazarlama körlüğü” konusunu araştırarak burada anlatmak istediğimizi anlayabilirsiniz. Youtube’de yeni değilseniz ve videolarınıza yorum alıyorsanız buna gerek kalmayacaktır.

Bunlar, video hazırlandıktan sonra yapılacak şeylerdi. Peki video’yu hazırlamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Güncel olayları takip ederek en çok nelerin izlediğini analiz edin ve merak uyandıracak içerikler oluşturun. Bu, kısa sürede daha fazla izleyiciye, hatta abone sayısının kısa sürede artmasını sağlayacaktır. Örneğin filmlerle ilgili tanıtım videolar ve eleştiri videoları çekiyorsanız 10 yıllık bir filmi yorumlayacağınıza o anda sinemalarda ve gündemde olan bir filmi yorumlayın. (Trend aramalara ve en çok aranan kelimelere nasıl ulaşacağınızı konunun altlarında anlattık, konunun devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.)

Gündem ve güncel olaylar bana göre değil diyorsanız, sürekli izlenebilecek ve kalıcı içeriklere odaklanın. Tabi bu tarz videolarda geriye dönük pişmanlıklar “keşke şuna da değinseydim” dememek için oluşturma aşamasında daha ince düşünün. Uygun müziklerle bir bütün oluşturacak kaliteli içerikler oluşturun. “Yıllar geçse bile izlenir” diyebileceğiniz konulara odaklanın.

Oluşturduğunuz videolarda izleyicilere, “kanala abone olmayı unutmayınız” gibi klasik cümleleri kurarak youtube abone sayısını arttırma konusunda ilk adımı atabilirsiniz. Kazandığınız her abone, daha sonra ekleyeceğiniz videolara potansiyel izleyici sağlamış olacaktır. (Bunun açıklaması ve ayrıntıları konu devamında aktarıldı.)

Youtube Abone Sayısı Nasıl Arttırılabilir?

Youtube’den kazanç sağlamak ve bu işe başlamak için ilk etapta 1000 abone’ye ulaşmanız gerekmektedir. Youtube abone kazanmada birkaç öneride bulunabiliriz.

Özgün videolar üretin ve severek anlatabileceğiniz konulara odaklanın.

Belli periyotlarla içerik üretip kanalınızı sürekli güncel tutun.

Video içlerinde abone olmaya ve beğenmeye teşvik edici ibareler kullanın.

Abone olma ve paylaşma koşulu isteyen çekilişler düzenleyip hediyeler dağıtın. (100 liralık hediye+kargo bütçesiyle bile çok yüksek kitlelere ulaşabilirsiniz.)

Videolarınızı sosyal medya hesaplarından paylaşın.

İlgi çekici başlıklar ve görseller ekleyin.

Çeşitli sosyal medya platformlarında sponsorlu içerikler oluşturun.

Sık sık youtube hikaye özelliğini kullanın.

Abone satın alın.

Bu maddeler daha fazla çeşitlendirilebilir ve detaylandırmaları konu devamında mevcut ama son maddede geçen youtube abone satın alma konusuna biraz açıklık getirelim.

İnternetten satın alacağınız aboneler, size yeni gelecek aboneler açısından fayda sağlayacaktır. Kendisinden önce bu hesabı takibe alan insanların fazla olduğunu görmek, kanalın faydalı bir kanal olduğunu düşündürecektir. Güvenilir bir satıcıdan az bir miktar abone satın alabilirsiniz ama abartılı sayılara ulaşmayın. Yeni atacağınız videolara gelecek izlenmeler ve beğeniler sizi ele verecektir.

Youtube Hikayesi Nasıl Atılır?

Youtube izlenme arttırmada yeni özellikleri de takip etmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Yakın zamanda gelen youtube hikaye atma özelliği bu konuda size fayda sağlayacaktır. Bu özelliği kullanmak için öncelikle 10.000’den fazla aboneniz olmalıdır. Sonrasında youtube hikayeler’i kullanabilmeniz için 4 haftaya kadar beklemeniz gerekebilir.

Şuanda beta sürümünde olan youtube hikaye atma nasıl yapılır diye merak edenlere kısaca anlatalım.

– Youtube Hikaye Oluşturma

YouTube’da oturum açıp ve kamera simgesine dokunun.

Saha sonra içerisinde + olan yuvarlak “hikaye” simgesine dokunun.

Kayıt yapmak için içi dolu yuvarlak “kayıt düğme”sine basılı tutun. (Fotoğraf çekmek için bu düğmeye kısa dokunun.)

Önceden çektiğiniz video ve fotoğrafı hikayenize eklemek de mümkün.

– Youtube Hikayesini Düzenleme

Film rulonuza kaydetmek için aşağı doğru ok şeklinde olan simgeyi kullanabilirsiniz.

Makas simgesini kullanarak youtube hikayesini kırpabilirsiniz.

Nota simgesine dokunup youtube hikayesine müzik ekleyebilirsiniz.

Youtube hikayelerine filtre eklemek için kaleme benzeyen simgeyi kullanabilirsiniz.

Metin eklemek için ise “Aa” simgesini kullanabilirsiniz.

Youtube hikayelerine çıkartma eklemek için ise instagram’dan hatırlayacağınız ucu kıvrık kağıt simgesine dokunabilirsiniz.

– Youtube Hikayesini Silme

Atılan bir youtube hikayesini silmek için hikayenize dokunun ve “aşağıya doğru üç nokta simgesi”ne dokunun. Daha sonra “sil”e dokunup işlemi gerçekleştirin.

– Youtube Hikaye Yorumlarına Yanıt Verme

Hikayelerinize gelen yorumlara yanıt vermekte de etkileşimi ve samimiyetinizi arttıracaktır. Bu konuya da özen gösterebilirsiniz.

Aboneliklerden profil fotoğrafına dokunarak ya da kanal’ınızda bulunan hikayeler bölümünden “hikaye”nize dokunun ve “yorumlar” simgesine dokunun.

İlgili yorumun altından “Hikaye ile Yanıtla”ya dokunun ve video kaydedin veya fotoğraf çekerek “Yayınla”ya dokunarak yanıtlayın.

Hikaye ve yapılan yorumlar 7 gün sonra kaybolur. Yalnız hikaye’ye yapılan yorumları “YouTube Studio”da 30 gün boyunca görebilirsiniz.

YouTube Önerilen Trend Videolarda Çıkmak

Geçen her dakikada bile 100’lerce saatlik videolar eklenen youtube platformuna ekleyeceğiniz videolara izleyici çekmek ve eklenen diğer videoların üstüne çıkmak, zor olsa da imkansız değildir. Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler ile youtube’de trend videolara çıkmanız mümkün olabilir.

Öncelikle aranma hacmine sahip anahtar kelimelere odaklanıp o konularda videolara yönelmelisiniz. Hazırlayacağınız videolar bu konuda arama yapan birilerine gerekli açıklamaları yapan onlara bir şeyler öğreten kaliteli videolar olmalıdır. Bu konular şu şekilde listelenebilir;

– “Nasıl Yapılır Videoları”

Yemek tariflerinden tutun youtube’de trend videolara çıkma nasıl yapılır’a kadar geniş olabilecek bu konularda video içerikleri üretin. Konu içinde bir inception yaşattıktan sonra diğer maddeye geçelim.

– “İnceleme Videoları”

Yeni çıkan bir telefon modelinden tutun araba modellerine ve hatta sinema filmlerine kadar genişletebileceğiniz bu konularda içerikler üretmeniz de kısa sürede trend olma imkanı sağlayacaktır.

– “Öğretici Videolar”

İnternet sitesi nasıl kurulur, spor ve fitness konulu yol gösterici konularda içerikler üretmek sürekli izlenme türünde videolar olup hiç beklenmedik zamanda trend videolara çıkmanızı sağlayabilir. Sağlamasa bile kalıcı ve sürekli izleyici sağlayacaktır.

– “Komik Videolar”

Youtube’de hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyecek bir konu da komik videolardır. Bir zamanlar vine videolarını düzenleyip 10’larca dakikalık videolar üretip para kazananlar oldu. Siz de komik videolar ve hayvanların insanlarla olan sevecen ve ilginç anlarının bulunduğu videolar düzenleyebilir, içerikler üretebilirsiniz. Bu da sürekli izlenebilecek ve youtube izleyici arttırmaya yönelik olumlu gelişmeler yaşatacaktır.

– “Film & Dizi Tanıtımları”

Filmlerin ya da dizilerin tanımlarını içeren videolar eklemek, kısa vadede büyük kitlelere ulaşmanızda ve trend videolara çıkmada size yardımcı olabilir.

Bu konular daha fazla çeşitlendirilebilir ama diyelim ki bunlarla ilgili bir video hazırladınız. Youtubede trend videolara çıkarma işlemi için ilk uğraşlarımıza başladık ama yapacaklarımızın daha başındayız. Biraz da devamından bahsedelim…

Youtube ve Goole’de Trend Aramalar Nasıl Öğrenilir?

Konu ortalında bahsettiğimiz trendleri öğrenmenin 2 yolu daha mevcuttur. Youtube’yi bir arama motoru olarak düşünürsek, google’de yapılan aramaların youtube’de yapılacağını da göz ardı etmemeliyiz. Yukarıdaki türlerde videoyu hazırlarken ekleyeceğiniz başlık ve anahtar kelimeleri google’nin sunduğu anahtar kelime planlayıcsından öğrenebilirsiniz. https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ bu araç size faydalı olacak, yakın sonuçlar verecektir.

Bunun yanında https://trends.google.com.tr/trends/?geo=TR adresinden google trendlerine ulaşmanız mümkündür. Bu sayfadan tüm dünyada yapılan aramalara ulaşabilir, trend konular belirleyebilirsiniz.

Tabi ki gündemi ve güncel olayları takip ederek bu konuları kendiniz de düşünebilir ve belirleyebilirsiniz.

Trend Videolar Neye Göre Belirlenir?

Youtube’de trend videolara çıkmak için sizlerle paylaşacağımız birkaç etkenle konumuza devam ediyoruz.

Sıklıkla yorum almak;

İlk olarak videolarınıza yorum almaya çalışın. Yapılacak her yorum ve etkileşim durumu zamanla youtube botlarının dikkatini çekecektir. Yorumları video içinden teşvik edebileceğiniz gibi gelen yorumları cevap vermek de daha fazla yorum gelmesini sağlayabilir.

Youtube aboneleri;

Konumuzun daha öncelerinden bahsettiğimiz abone sayısı da bu konuda etkilidir. Youtube abone sayısı arttırma yöntemlerine daha fazla önem gösterin ve kanalınızı güncel tutup abonelerinizi arttırın.

Sosyal medyada paylaşma;

Yine konumuz içerisinde sıklıkla değindiğimiz sosyal medya paylaşımları ve videoya dışarıdan fazlaca izleyici gelmesi youtube’nin botlarının ilgilisini çekecektir.

Daha sonra izle seçeneği;

Etkileyici videolar o an izlenmese bile “daha sonra izle” seçeneğinin de size bu konuda faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu yüzden yine daha öncelerde bahsettiğimiz gibi ilgi çekici ve merak uyandıran videolar oluşturmanız o an vakti olmayan kullanıcıların videonuzu favorilere eklemesine sebep olabilir. Dolaysıyla favorilere eklenecek nitelikteki videolarınızın bulunması da trendlere çıkmada etkili olacaktır.

Yüksek çözünürlükteki videolar;

Genellikle görüntü kalitesi yüksek videolar trendlere düştüğünden içeriklerinizi yüksek kalitede oluşturun. Bu tarz videolar hem izleyici göz zevkine uygun hem de youtube tarafından ilgi çekici bulunur. Aksi halde kullanıcıların “tırnak makasıyla mı çektin” gibi olumsuz ve komik yorumlarına maruz kalabilirsiniz.

Uzun süren videolar;

Youtubede uzun videolar genellikle kısa videolara göre daha çabuk yükselmektedir. Bu yüzden videolarınızı, kulacılarınızı sıkmadan uzatabileceğiniz kadar uzatın. Ortalama 5 dakika bu yükselme için faydalı olacaktır.

Youtube’ye Uzun Süreli Video Yüklemek

Son maddeyi biraz açacak olursak, video uzunluğu sınırını arttırmak ve youtube’ye 15 dk’dan uzun süreli videolar eklemek için bu anlatımımızı da inceleyebilirsiniz.

Varsayılan ayarla 15 dakika uzunluğundaki videoları yükleyebilirsiniz ama daha uzun videolar yükleyebilmeniz de mümkündür. Bunun için google hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir.

Doğrulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

Bir bilgisayarda https://www.youtube.com/verify adresine girip oturumunuzu açın.

Doğrulama işlemini cep telefonunuza gelecek mesaj ya da sesli aramayla tamamlayın. İşlem bu kadar basit.

20 GB’tan daha büyük videolar yüklemek için internet tarayıcınızın en güncel sürümünü kullanmaya özen gösterin.

– Youtube’a En Fazla Kaç Saat Video Yüklenir?

Bu konuda 2 farklı husus bulunmaktadır. Video boyutu 128 GB’tan büyük veya 12 saatten uzun olamamaktadır. (Geçmişten gelen 12 saat üzeri videolar bulunmaktadır ama bu uzunluğa artık 12 saat sınırı getirilmiştir.)

Video 128 GB’tan büyük ise YouTube’a yüklemeden önce bir video düzenleyicide boyutunu küçültmeyi deneyin. Sıkıştırma işlemi yaparsanız video kalitesini yüksek kalır ve videonuzun boyutunu küçüleceğinden öncelikle sıkıştırmayı öneriyoruz. Bu alanda “H.264 codec” ile video şifreleme işlemi en yaygın kullanılan yöntemdir.

Youtube’de SEO’ya Uygun Video Yüklemek

Trend videolara çıkartmaktaki bir diğer etken de yükleme aşamasındadır. Videonuz yüklemeye hazırsa aşağıdaki etkenleri göz ardı etmeyin.

– Video İsmi: Videonuz yüklenmeden önce ilk işiniz videonun adını değiştirmenizdir. “Video.mp4” ismini “filanca-yemek-nasıl-yapılır.mp4” şekilde değiştirin. Web aramalarında internet sitenize eklediğiniz görselin ismini bu şekilde değiştirince google görsellerden bile ziyaretçi çekiyorsanız, youtube’da bu algoritmayı kullanacağını düşünebiliriz.

– Video Başlığı: Videonun başlığını odaklandığınız anahtar kelimelerle başlatın. Başlık biraz uzun olsa bile ekleyeceğiniz ilk kelimelerin, kullanıcılar tarafından daha fazla okunacağı şüphesizdir. Yani kullanıcı başlığı okumadan geçecekken eklediğiniz ilk kelimeler dikkatini çekip videonuza tıklamasını sağlayabilir. Tabi bunun yanında youtube’nin arka planında youtube seo ve trendlere çıkarmada da etkisi olacaktır.

– Video Açıklaması: Youtube’ye dakikada 100’lerce saatlik video yüklendiğini tekrardan düşünecek olursak, videonun onay süreci ve açıklamalarını gerçek kişilerin okuyamayacağını kolayca fark ederiz. Kişiler okumasa da bu noktada youtube botlarına büyük iş düşmektedir. Dolayısıyla açıklamalara odaklanmanın ve özenmenin youtube’de videonun yukarılarda çıkmasında büyük bir etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu açıklama kısmını video’da neler anlattığınızdan bahseden, seo’ya uygun ve içerisine anahtar kelimeler serpiştirerek, ortalama 200-250 kelimelik bir metin halinde eklemeniz faydalı olacaktır. Bu sayede youtube botlarına bu videonun önemli bir video olduğunu gösterebileceksiniz. Abartma yapmadan botları kandırmanız olumlu sonuçlar verebilir. Hatırlatma: açıklama kısmına anahtar kelimeleri sıralamayın, onun yeri burası değil.

– Video Etiketleri: Youtube’de videonun yukarılara çıkmasında önemli olan bir diğer husus da video’ya ekleyeceğiniz etiketlerdir. Bundaki mantık yine instagram ve twitter’daki gibidir. Benzer videolar izleyen kullanıcılar sizinle aynı sahip bir videoyu izliyorsa youtube’de önerilen videolarda çıkmanız muhtemeldir. Bu da izleyen sayısını arttırmakta, dolayısıyla youtube botlarının dikkatini çekmektedir. Benzer içerikler üreten bir kanalın etiketlerini eklerseniz sizin videonuz da o popüler video izlenirken benzer videolar kısmında kullanıcılar karşısına çıkacaktır. Benzer kanallardan be tarz analizler ve çalışmalar yapabilirsiniz.

– Gösterimleri Arttırmak: Diğer maddelerle ilişkili olan bu maddede de birkaç öneride bulunabiliriz. Gösterimlerin artmasıyla youtube botlarının dikkatini çekebilir, trend videolarda çıkma şansınızı arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için de yine sosyal medya ve çeşitli forumlarda videonuzu paylaşmanızı öneriyoruz.

– Video Önü Resmi: Videonuzun herhangi bir bölümünden alabileceğiniz gibi sıfırdan da oluşturabilirsiniz. İlgi çekici başlık ve görüntüyle, videonuzla karşılaşacak kişilerin görüntüleme ihtimalini arttırabilirsiniz. Thumbnail olarak bilinen “öne çıkan görsel” ya da “video önü resmi” olarak adlandırdığımı bu işlemi yaparken resmi özenle seçmenizi, tık almak adına çok da alakasız resimler eklememenizi öneriyoruz.

– Video İçinde Diğer Videolarınızı Önermek: Sizin videonuzu izleyen birine başka bir videonuzu izletmek, popüler videonuzdan popüler olmayan videonuza ziyaretçi akışı sağlamaktadır. Bu da o videonun botlar tarafından daha çok fark edilmesini ve yukarılara çıkarılmasını sağlayacaktır. “Youtube Suggested Videos” özelliği olarak bilinen bu yöntemle video sonuna mutlaka diğer videolarınızı ekleyin ve izleyicileri başkalarının videolarına geçmeden kanalınızda tutmaya çalışın. Bu özelliği youtube hesabınızdaki “Kanallar” > “Öne Çıkan İçerik” bölümünden aktif hale getirebilirsiniz.

Youtube Videosunu Üst Sıralara Çıkarmak

Tüm içeriği incelediyseniz, aslında youtube videosunu üst sıralara çıkarmak ve youtube önerilen videolarda çıkmak konusunda bilgi sahibi oldunuz. Tekrar değinmek ve üzerine bir şeyle katmak için incelemeye devam edebilirsiniz.

Youtube izleyicilerin büyük bir çoğunluğu, içeriklere “benzer videolar” üzerinden gelmektedir. Kısaca tekrar etmek gerekirse, güncel konulara odaklanıp, yukarıda bahsettiğimiz etkenlere uyarak içerikler oluşturun. Sosyal medyadan da alacağınız desteklerle videolarınızı önerilere ve üstlere taşıyabilirsiniz.

Maddeler halinde detaylandırmak gerekirse;

– “Etkileşim Yapan Videolar Oluşturun”

Videolarınız kaliteli ve yorum yapmaya müsait olmalıdır. İzlemekten keyif alıp, izlemeyi yarıda bıraktırmayan, sonuna kadar merakla izlenebilecek videolar olmalıdır. Beğeniyle izlenen videolara, izleyenler kendi özgün yorumlarıyla olumlu katkılar yapacak, arkadaşlarıyla paylaşacaktır. Bunun yanında youtube, genellikle yarıda bırakılmamış videoları diğer izleyiciler de faydalansın diye önerilen videolar kısmında gösterecektir.

– “İnsanlardan Bazı Şeyler İstemekten Çekinmeyin”

Konu başında bahsettiğimiz ve izleyiciyi harekete geçirecek hatırlatmalara geldik. Videonuzu izleyenler, videoyu izlemekten keyif almanın yanında bunu arkadaşlarıyla paylaşmalarını, kanala abone olunmasını, yorum yapmasını ve videoyu beğenmesini sağlayacak konuşmalar yapın.

Direkt olarak “yorum yazın” demek yerine video içerisinde onlarla küçük oyunlar oynayabilir, çekilişler hazırlayabilir ya da onlara soru yöneltebilirsiniz.

Bu hatırlatmalar kimi kullanıcılarda ters tepse bile, birçok kullanıcıya “hakikaten beğenmeliyim” düşüncesini hatırlatacaktır. Yani video gerçekten beğenilmesine rağmen beğenmek o an akla gelmeyebilir.

Yine bu beğenme etkileşiminin kanal sahibine sağlayacak faydalardan izleyiciler bihaber olabilir. Hatırlatmaktan korkmayın çünkü bu hatırlatmalar %25 oranında video beğenmelerinizi arttıracaktır.

– “Video Başlıklarınıza Özen Gösterin”

Tekrar tekrar vurguladığımız her nokta, aslında bir anda hepsini vererek sıkmamak adına ve zamanla oturması amacıyla tekrar edilmektedir. Video başlıklarına tekrar değinerek üzerine bir şeyler katalım.

Başlıklar merak uyandırmalı, izlemeye teşvik ettirmeli ve videoyla alakalı olmalıdır. Alakasız başlıklar kötü bir izlenim yaratabilir. Başlığın ilk kelimelerinde anlatmaya çalışın çünkü başlığı tam okumadan başka bir videoya geçebilirler.

– “Anahtar Kelimelerinize Özen Gösterin”

Konumuzda sıklıkla vurguladığımız bir diğer husus da anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimelerin videonun önerilen videolarda gözükmesinde çok büyük etkisi vardır. Açıklama ve meta tag’lerinizi tıpkı başlıkta olduğu gibi gerçekten videoyla uygun olacak şekilde seçin. 10 Civarı anahtar kelime ve 200-250 kelimelik bir açıklama yeterli olacaktır. Eğer dar bir alanda video oluşturuyorsanız, bazı ana anahtar kelimeler belirleyin ve her videonuza eklemeye özen gösterin.

– “Çalma Listeleri Oluşturmak”

Alakalı konularda birbirinin devamı niteliğinde içerikler üretiyorsanız mutlaka çalma listesi oluşturun. Art arda izlenmelerini sağlamada en etkili yöntem budur. Video içinde diğer videoların da izlenmesi gerektiğini mutlaka belirtin.

– “İçeriklerin Sürekliliğini Sağlamak”

Yeni içerikler oluşturmak ve kanalınızı güncel tutmak, youtube botlarının dikkatini fazlasıyla çekecektir. Bu yüzden sıklıkla yeni videolar yükleyin. Bir konuyu birkaç videoda anlatmak ve bir önceki yöntemdeki gibi çalma listeleri oluşturmak bazen daha etkili olabilmektedir. Mükemmeli tek videoda yakalamak yerine, izleyiciyi sıkmayan ve keyif veren bir videoyla birkaç videonuza bağlantılar vererek tek bir konuyu 2-3 videoya bölerek anlatabilirsiniz.

Video yükleme sıklığını arttırmak için müsait olduğunuz saati, tek video ile geçirmek yerine birkaç video hazırlamak ve belli bir düzenle yayınlamak bazen daha faydalı olabilmektedir. Dolayısıyla bu durum ilgi çekici videolarınızın artmasını ve önerilen videolarda daha fazla videonuzun çıkma ihtimalini arttırmaktadır.

Youtube Kanalını Özelleştirme Nasıl Yapılır?

Sıklıkla bahsettiğimiz kanalınızın logosu ve kapak fotoğrafı gibi kanal için düzenlemeler için de birkaç konudan bahsedelim. Kanalınızı özelleştirmek ve kanalınızı görüntüleyenlerin istediğiniz şeyleri görmelerini (fragman, öneri ve çalma listeleri) sağlamak için aşağıdaki detayları uygulayabilirsiniz.

– Youtube Kanalına Fragman ve Tanıtım Eklemek

Bir cihazda, YouTube’a girip oturum açın.

Profil fotoğrafınıza tıklayın ve daha sonra “kanalım”ı giriş yapın.

“Kanalı özelleştir”e girin.

Tüm özelleştirmeleri bu bölümden yapabilirsiniz.

– Kanala fragman eklemek için ilgili videoyu yükleyin ve yönetmek istediğiniz kanala girin.

“Ana Sayfa”da bulunan “Yeni ziyaretçiler için” sekmesine geçip Düzenle (kalem simgesi)’ye tıklayın.

“Fragmanı değiştir” ya da “Fragmanı kaldır”ı seçip işlemi tamamlayın.

Kanal fragmanı oluştururken izleyicilerin kanalınızı daha önce hiç duymadığını varsayın ve süresini kısa tutun.

Bu anlatılanları uygulayamadıysanız youtube’nin ya da internet tarayıcınızın son sürümünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin ve gerekirse güncelleyin.

Youtube’den Para Kazanma Şekilleri

Yukarıdaki tüm yöntemleri üzerine koyarak uyguladınız ve belli bir kitleye ulaştıysanız muhtemelen youtube’dan para kazanmaya başladınız ama youtube’den kazanç işleyişi hakkında kısa bir konuya daha değinip yavaş yavaş konuyu sonlandıracağız.

Youtubeden 2 farklı şekilde para kazanabilirsiniz.

İlk yöntem belli bir izlenme ve abone’ye ulaştıysanız google adsense ile oluşturulan otomatik reklamlardır. Video başlarında başlayan ya da video ortasında belli aralıklarla beliren videolu reklamlar ve yine belli aralıklarla video içinde beliren banner reklamlardır. Yani bu reklamlarda izlemeyle ayrı tıklamayla ayrı kazanırsınız. Kısacası google adsense kendi içinde 2 farklı şekilde çalışır. İlki tıklama odaklı ikincisi videonuzun izlenmesi ve gösterim başına gelecek ücretlerdir.

Diğer bir yöntem ise, kanalınızın reklam şirketleri ya da aracı olmadan belli bir marka ya da ürünün tanıtımını yaptırmak isteyen kişiler tarafından fark edilmesidir. Belli bir kullanıcıya ulaştıktan sonra video altından, video içerisinden ve paylaşacağınız bağlantı ve bölümlerle ürün ve marka tanıtımı yaparak para kazanabilirsiniz. Google play’de bir oyun yayınlayan firmanın oyunun tanıtımı için sizinle anlaşması bu reklama örnek verilebilir.

Youtube sayesinde kazanılan popülerlik sayesinde katılacağınız organizasyonlardan ve reklam çekimlerinden gelir elde edebilirsiniz. Youtuber olarak adlandırdığımız youtube videoları yayıncılarının kitap çıkartmak, DJ performansları yapmak, şarkı çıkartmak gibi girişimlerini sık sık haberlerde görmekteyiz. Son örneği de Reynmen’in çıkarttırğı “Derdim Olsun” isimli şarkıdır ve an itibariyle 3 haftada 123 milyon izlenmiştir.

Son olarak da youtube sayesinde kazandığınız popülerliğinizi diğer sosyal medya hesaplarınıza da çekerek oralarda da bir kitle oluşturduysanız bir tweet ya da bir paylaşımla bile para kazanabilirsiniz.

Youtube Kazanç/Gelir Hesaplama

Her şey yolunda gittikten sonra youtube’den ne kadar kazanırım ya da youtube kaç izlemeye ne kadar veriyor gibi konuları merak edenler varsa, doğruluğunun kesinliğini verememekle birlikte bu konuda da biraz detay verelim.

Youtube’nin kazanç sağlamadaki iki konunun izleme ve tıklama odaklı olduğundan bahsettik, hesaplamaları buna göre yapacağız.  Her izlemede ya da her tıklamada aynı kazancı sağlayamazsınız. Bunlar kelimenin rekabetine, reklam türüne ve sektörüne göre değişiklik göstermektedir. İzlenen video reklamın tamamen izlenmesine ve reklamı atlamasına göre de değişiklik göstermektedir.

Bu konudaki merakları biraz olsun gidermek için youtube’nin dünya çapında her 1000 izlemeye ortalama 85 cent verdiğini söyleyebiliriz. Bu tutarlar ülkere göre değişmektedir. Ülkemizdeki reklam veren sayılarını da hesaba katarsak bu tutarın daha düşük olduğunu söylemeliyiz.

Yine aynı şekilde reklam türüne göre değişiklik gösterdiğinden bahsettik. Videolarda çıkan reklamlar kanala ve video içeriğine göre otomatik ayarlanmaktadır. Ticari türde yayınlanan reklamların daha fazla kazandırdığı bilinmektedir.

– Youtube Türkiyede 1000 İzlemeye Ne Kadar Kazanırım?

Ülkemizde youtube’dan 1000 izlemeye ortalama ne kadar kazanacağını merak edenler için ortalama bir hesaplama yapalım. Orta halli bir kanalda 1000 izlemeye ortalama 0.80-1 TL gelmektedir. Kanalın içeriğine ve reklam türüne göre bu 1000 izlenmeye 4-5 TL verdiği görülmüştür.

– Youtube Türkiyede 1 Milyon İzlemeye Ne Kadar Kazanırım?

Aylık ortalama 1 milyon izleme aldığınızı hesap edecek olursak da yine yukarıdaki verilere dayanarak kanalınızdaki içeriklerin türüne ve yayınlanacak reklamların türüne göre orta halli bir kanalda 800-1000 TL kazanabilirken finans sektörü gibi bir sektörde güzel bir konu tutturursanız ayda 4-5 bin TL’lere kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

– Ruhi Çenet Kazanç Örneği

Ruhi Çenet İsimli Youtuber, Youtube kazançlarını gösteren bir video paylaştı. Bu videoda anlattığına göre 2. yılından sonra aylık ortalama 4 bin TL kazanmaya başladığını ve bu aşamaya geldiğinde Yazılım Mühendisliği işini bırakarak tamamen youtube’a yönlendiğini belirtti.

Aylık ortalama 3 milyon izlenmelerle 4 Bin TL’ye ulaşan Çenet’e aylık ortalama 10 000 yeni abone gelmektedir. Kendisi 1000 izlenmeye 1.40 TL kazanıyormuş ve sadece youtube’den 3 yılda 500 bin TL kazandığını paylaştı.

Bu sadece ibaresi, youtube’de yayınladığı sponsorlu videolar ve youtube sayesinde kazandığı popülerlikle diğer platformlardan ve katıldığı organizasyonlardan kazandıklarından hariç tutardır.

Tüm bunların yanında, bu kazançlara ek olarak youtube’den para kazanmak konulu eğitim seti satma girişimi olmuştur. Bu şekilde de para kazanmayı amaçlamıştır.

Youtube’de En Çok Para Kazanan 10 Türk Kanalı

Bu kazançlar 1 yıl içerisinde ortalama kazançlardır. Son güncel tutarlar kanal sahipleri tarafından görülebilmektedir. Örnek olması ve teşvik etmesi açısından biraz detaylandıracağız. Tutarlar güncel olmasa bile abone ve izlenme sayıları güncelidir, Şubat 2019 yılına ait istatistiklerdir.

NetD Müzik – 44 Milyon Lira

9521 Video – 13.068.756 Abone – 27.515.938.771 Görüntüleme

KanalD – 16 Milyon Lira

12867 Video – 4.243.519 Abone – 6.010.137.986 Görüntüleme

Acunn – 13 Milyon Lira

12785 Video – 1.482.399 Abone – 1.757.835.623 Görüntüleme

ATV – 12 Milyon Lira

13211 Video – 3.684.470 Abone – 3.584.445.244 Görüntüleme

Prenses Elif – 8.5 Milyon Lira

4845 Video – 2.781.762 Abone – 4.148.007.158 Görüntüleme

Enes Batur – 8 Milyon Lira

1742 Video – 9.668.675 Abone – 4.331.173.543 Görüntüleme

FOX – 8 Milyon Lira

8991 Video – 2.125.874 Abone – 2.160.571.558 Görüntüleme

TRT Çocuk – 8 Milyon Lira

3366 Video – 2.070.292 Abone – 1.355.256.638 Görüntüleme

Toys and Fun – 7.2 Milyon Lira

1251 Video – 2.320.944 Abone – 1.775.687.419 Görüntüleme

Beşiktaş Kültür Merkezi – 7 Milyon Lira

5410 Video – 1.924.807 Abone – 2.221.465.734 Görüntüleme

Bu ilgi çekici bölümle birlikte konumuzun sonuna geldik. Youtube kazanç sağlama, youtube gelir arttırma, youtube abone artttırma ve youtube’den nasıl para kazanılır gibi konularda sizlere faydalı bir içerik oluşturmaya çalıştık. Umarız birilerine faydalı olur. Sizler de konumuza yorum yapmayı ve konumuzu arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz