YouTube Video Etiketleri Nasıl Olmalıdır?

0
582

Youtube’ye yüklediğiniz bir videonun daha geniş kitleler tarafından izlenmesi için uygulanan yöntemlerden biri de youtube etiketleridir. Bu içeriğimizde sizler için youtube video etiketleri nasıl olmalıdır ve videolara etiket eklerken nelere dikkat edilmeli gibi konulara değindik.

Youtube videolarınızın çabucak yayılıp daha çok izlenme alması için uygulanan yöntemler arasında önemli bir yere sahip olan youtube etiketleri, videoların aramalarda daha kolay bulunması ve önerilerde daha doğru kitlelere gösterilerek potansiyel izlenme sayısına kolayca ulaşmasını sağlar.

Buraya kadar her şey çok harika ama bu potansiyel izleyici kitlesine ulaşmak için etiketleme yönteminin doğru ve bilinçli kullanılması gereklidir. Tıpkı diğer arama motorlarında uygulanan seo terimi, bir video arama motoru olan youtube için de dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Dolayısıyla youtube’de de seoya uygun hareket edilmelidir.

Youtube’de Seo’ya Uygun Etiket Ekleme Nasıl Yapılır?  

Video içeriğinize en uygun etiketleri bulmak için ilk etapta empati yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede nokta atışı etiketler bulabilirsiniz. Olay çok basit, kendinize şu soruyu sorun; “Ben olsaydım nasıl aratırdım?”

Youtube etiketleri eklenirken dikkat etmeniz gereken bir hususa değinmeden geçmeyelim. Etiketler yüzünden spama düşmemek için etiketlerin video ile ilgili olmasına özen gösterip, alakasız etiketler eklememeye özen göstermelisiniz.

Dünya çapında izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız ve videonuz başka dillere de hitap ediyorsa mutlaka farklı dillerde de etiketleme yapın.

– Youtube videolarına eklenecek etiket sayılarıyla ilgili net bir bilgi veremeyeceğiz ama fazla abartmamanız sizin için daha iyi olacaktır. 10-12 adet kelime grubu yeterli düzeydedir.

Yine yapılan araştırmalara göre etiketleme sırası da önem arz edebilmektedir. Yani ilk sıralarda gireceğiniz etiketler asıl, yani ana anahtar kelimeleriniz olsun. Başlığınıza en uygun anahtar kelimeleri önem sırasına göre ekleyip alternatifleri sona bırakın.

Bazı uzmanlara göre kelime grupları en fazla 3’er kelimeden oluşmalı, fazla uzatılmamalıdır. Bu duruma da dikkat etmenizde fayda var. Uzan uzadıya cümleler şekilde etiketleme yapmayınız. Bu cümleleri açıklama kısmında kurabilir, ufak da olsa faydasını görebilirsiniz.

İnternet üzerinden anahtar kelime oluşturucu yazılım, program ve siteleri incelemeniz de size fikir verecektir. Reklama girmemesi ve yanlış yönlendirme olmaması açısından direkt olarak yazılım önermeyeceğiz.

Etiketlemeye ek olarak video başlığınızın video adında geçmesine de özen göstermesinde fayda vardır. Örneğin: “viakep-nedir.mp4” Video yüklemeden önce videoyu isimlendirip yükleyebilirsiniz.

Toparlayıp örnekle pekiştirmek gerekirse;

Viakep internet sitesini tanıtıcı bir video hazırladığınızı varsayalım.

Videoyu hazırladıktan sonra ismini “viakep-nedir.mp4” olarak kaydedin ve o şekilde yükleyin.

Yükledikten sonra başlığını yine aynı şekilde “Viakep Nedir?” olarak oluşturun.

Etiketleme kısmına gelerek “viakep nedir” ana anahtar kelimesini girerek önem sırasına göre insanların merak edip aratılabileceği diğer anahtar kelimelerine geçin. “Viakep Hakkında, Viakep Tanıtım Videosu, Viakep Kimin, Viakep Ne Zaman Kuruldu…” gibi çeşitlendirebilirsiniz.

Hazırladığınız video viakep internet sitesini tanıtım videosu yerine herhangi bir ünlünün hayatı ile ilgili bir konu olsaydı; “viakep kimdir, viakep hakkında, viakep biyografisi, viakep hayatı, viakep kaç yaşında, viakepin sevgilisi kim, viakepin boyu kaç, viakep nereli” gibi çeşitlenecekti.

Yükleyeceğiniz video için etiketlemesi için bu örnekleri uygulayarak doğru etiketlemeye mutlaka özen gösterin.

Youtube’a yükleyeceğiniz videoların etiketleme çalışmaları ve youtube’de doğru etiketleme konulu içeriğimizin sonuna geldik. İçeriğimizi faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve ilgisini çekecek arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız. Benzer konularda yardım içerikleri hazırlamamızı isterseniz yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz