Yılancık hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

0
1779

Halk arasından yılancık hastalığı olarak bilinen erizipel, deride oluşan iltihap kaynaklı bir hastalıktır. Hastalığın başlamasına amil adı verilen yuvarlak ve küçük şekilli mikrop sebep olmaktadır. Amil mikrobunun özelliği küçücük bir yara üzerinden bile bulaşarak yayılabilmesidir. Vücutta lekeler oluşmasına sebep olan yılancık hastalığı genel olarak yüzde görülmektedir. Pullu veya pulsuz lekeler yüzde başlayarak büyürler. Genellikle oluşum yanaklarda başlar ve büyüme göz altından kulakların arkasına doğru bir rota izleyerek devam eder.

 Yılancık Hastalığının Görülme Nedenleri Nelerdir?

 Bu hastalığına sebep olan amil mikrobudur. Söz konusu mikrop, deri içerisinde yer alan ve gözle bile görülemeyecek kadar küçük yara ve sıyrıklardan dahi vücuda girebilmektedir. Mikrobun vücuda girmesinin yanı sıra yetersiz ve dengesiz beslenme ile aşırı alkol tüketimi gibi vücut direncini düşüren etkenler de hastalığın görülme olasılığını ciddi oranda arttırmaktadır. Bu sebeple vücutta oluşan yaraların iyileşme süreçlerini beklerken sağlık için bölgeyi temiz tutmaya itina göstermek gerekmektedir. Ayrıca vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmekte büyük önem taşır.

 Vücut Temizliği Önem Taşır

 Yılancık hastalığından korunmanın en önemli yolu vücudun genel temizliğine özen göstermektir. Vücutta bulunan kılları özellikle ortak olarak kullanılan eşyalarla ya da çıplak elle koparmakta yılancık hastalığını tetikleyen sebepler arasında yer almaktadır. Hastalıktan korunmak adına henüz herhangi bir aşı bulunamamıştır. Ne yazık ki bireyin kişisel vücut temizliğine önem vermesinin dışında yapabileceği pek bir şey bulunmamaktadır.

 Hastalığı Tetikleyen Sebepler

 Genel olarak damar yetersizliği, fil hastalığı, ilerleyen yaş, alkol alışkanlığı, iltihaplı cilt rahatsızlıkları, şeker hastalığı, radyoterapi, kemoterapi, şeker rahatsızlığı, hamilelik, böcek ısırıkları, aşırı kilo, kangren olan vücut bölgeleri gibi etkenlerde yılancık hastalığının oluşma riskinin ciddi oranda arttırmaktadır.

 Henüz bulaşma nedeni tam olarak belirlenmemiş olsa da yakın dönemde geçirilmiş olan yüz travmalarının da yılancık hastalığına davetiye çıkarabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, yılancık hastalığının oluşma noktasının ayak mantarının sebep olduğu iltihaplı yerde olabilmektedir. Başlangıç aşamasında halsizlik, bulantı, titreme, kusma ve yüksek ateş ile kendisini gösteren yılancıl hastalığı yerleştiği bölgede parlak kızarıklık ile başlayarak morarmalar şekilde seyrine devam etmektedir. Yılancık hastalığının tedavisinde ilacın yanı sıra ileri durumdaki vakalarda cerrahi müdahale de yapılabilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz