Yeni İPhone 12 Pro Max’in Lidar Sensörü Merak Ediliyor

0
306

Piyasaya yeni sunulan iPhone 12 Pro ile Pro Max’ta sunulan üçlü kameranın hemen yanında daha küçük ve siyah bir daire göze çarpıyor. Lidar sensörü olarak adlandırılan bu daire insanlar tarafından görülemeyen kızılötesi ışınlar ile çevreyi arayabilme özelliğine sahip. Bu özelliğin sunulması ile birlikte herkes tarafından ne amaçla kullanıldığı merak edilmeye başlandı.

Tanıtımı Yapıldı

Lider firma iPhone 13 Ekim’de bir etkinlik düzenleyerek yılın en çok beklenen de merak edilen akıllı telefon grubu iPhone 12’nin tanıtımını yapmış oldu. İki farklı segment üzerinden sunulacak olan iPhone 12 ailesinin başlangıç modeli iPhone 12 Mini ile standart iPhone 12 tıpkı geçen yıl olduğu gibi Pro eki ile piyasaya sunuldu. Bu iki cihazın en önemli farkı arka kameraya bir lider sensörünün dahil edilmiş olması oldu.

Yeni İPhone 12 Pro Max'in Lidar Sensörü Merak Ediliyor
Yeni İPhone 12 Pro Max’in Lidar Sensörü Merak Ediliyor

Ne İşe Yarıyor?

Daha önce piyasaya sunulan iPad Pro 2020 tabletinde ilk olarak görücüye çıkan Lidar sensörü çevreyi ve nesnelliği algılayan ve telefonun hafızasına üç boyutlu olarak modelliğe bilen bir özelliğe sahip. Şimdiye kadar bilimsel çalışmalar kapsamında yıllardır kullanılan bu teknoloji bilim açısından birçok kolaylık sağlıyor. IPhone 12 Pro’da da yer alması birçok önemli işlevi yerine getireceğini gösteriyor.

iPhone promax ve iPad 2020 de kullanılan Lidar sensörü sayesinde artık lazer ışınları kullanılarak birçok nesnenin algılanabilmesi özelliği ön plana çıkmış oldu. Bu cihazlar sayesinde artık çevrenin daha ayrıntılı bir şekilde analiz edilebilmesinin yanı sıra verileri canlandırma imkânına da sahip olunabilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz