Yeni Başlayanlar İçin Seo Rehberi

3
551

seo-title-description

Blog dünyasında yer almak istiyor ve bu konuda çalışmalar yapmak istiyorsanız sıklıkla karşılaşacağınız kelimelerden birisi seo dur. Uzun adıyla arama motorları optimizasyonu olarak da geçen bu kavram kabaca sitenizin botlar tarafından anlaşılıp arama sonuçlarında kaçıncı sırada gösterileceği mantığına dayanıyor.Yani botlar sitenizin ne kadar değerli olduğunu düşünürse yazılarını o kadar ön planda yer alacaktır demektir.Bunun için elbette bazı çalışmalar yapılması gerekmektedir.Bu yüzden blog dünyasında yeniyseniz ve seo başlangıç rehberiarıyorsanız bu yazımda sizlere referans teşkil edebilecek önemli kaynakları bulabileceksiniz.

İlk olarak bazı örneklerden yola çıkarak sizlere bir şeyler açıklamak istiyorum.Bildiğiniz gibi kaliteli bir yazı hazırlamak ve onu okuyucunun beğenisine sunmak zordur.Kimi zaman saatler harcıyarak yazınızı tamamlar ve yayınlarsınız.Fakat bu emek harcadığınız yazınızı sadece okuyucu bazlı düşünür ve arama botlarını ihmal ederseniz hak ettiğiniz başarıyı yakalayamazsınız.Bu yüzden emeğinizi çöpe atmadan muhakkak elinizden gelen bazı adımları atlamamanızı tavsiye ederim.Bu açıklamayı yaptıktan sonre gelelelim seo konusunda sizlere yol gösterecek çalışmaları sunmaya.

Neden sitenizin SEO’ya ihiyacı var ?

Web trafiğinin major kaynaklarını hiç kuşkusuz google ve bing gibi arama motorları oluşturur.Sosyal medya da trafik oluşmasından önemlidir fakat kalıcı olan ve size sürdürülebilir kaynak sunan arama motorlarıdır.Eğer web siteniz onların dizinine eklenmezse arama sonuçlarında maalesef yer alamayacaksınız. Peki kullanıcılar internette ne arar? Bu da sizin bir yazı yazarken sadece yazayım yayınlayayım mantığını kenara bırakıp ön çalışma yapmanız gerektiği sonucunu doğurur.Şöyle ki arama sorguları kullanıcıların sitenize ulaşmasında önemlidir.Aranacak kelimenin tam olarak ne olduğunu bilir ve yazınızı buna göre hazırlarsanız botların nokta atışı yaparak sitenizi “en alakalı yazı bu” diye düşünüp yukarı taşımasını sağlamış olursunuz.

Google arama nasıl çalışır?

Önünüzde kalın bir kitap ve neyin nerede olduğunu gösteren bir dizin düşünün. Google da aslında tam olarak böyle bir dizin. Böyle bir kitapta arama yaptığınız sizlere en alakalı sonuçları sunuyor.Peki en alakalı kavramını nasıl belirliyor?Hangi siteyi nasıl ilk sıralarda çıkarıyor?

Google size arama sonuçlarını gösterirken 3 önemli adımı tamamlıyor :

➡ Tarama
➡ Dizin oluşturma
➡ Sonuçları sunma

Bu adımlar arama sonuçlarında göreceğiniz üzere milisaniyeler mertebesinde işlem görüyor ve karşınıza sonuçlar dökülüyor. Bu işlemlerin adım adım nasıl sürdüğünü detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız  google arama nasıl çalışır yazısını okuyabilirsiniz.

Google dostu site oluşturma adımları

Google dostu site oluşturmak için önemli bir kaç işlemi tamamlamayı gerektirir.Bunların en başında kaliteli içerik oluşturmak gelir.Yazınız okuyucuyu doyurmalı ve onlar için doyurucu olmalı.Bu gerçekten arama motorları tarafından önemsenen bir durumdur.Konunuz yeterince açık ve net olmalı.Ayrıca seo uyumlu makale oluşturmak adına okuyucular bu konuma hangi kelimeleri arayıp ulaşabilir düşüncesiyle anahtar kelimelere yazınız içerisinde yer vermelisiniz.Bunun için daha önce yazdığım anahtar kelime aracı ve blogger anahtar kelime ekleme yazımı okuyabilirsiniz.

Peki ya backlink durumu ?

Sitenizin alakalı farklı sitelerden link alması da önemlidir.Çünkü bağlantılar, tarayıcıların sitenizi bulmasına yardımcı olur ve sitenizin, arama sonuçlarında daha fazla görünmesini sağlar.Metin eşleştirme teknikleri ile her arama için hem önemli hem de alakalı sayfalar görüntülenir.Bu yüzden kaliteli bir websitesinden alınan bağlantı sizin sayfanızı da önemli kılacaktır.Yalnız link aldığınız sitelerin kalitesi de önemli.O yüzden backlink oluştururken hataya düşmeyin. Sitenizin kolayca erişilebilir olması da aslında yukarıdaki adımların başlangıcı diyebiliriz.Çünkü sitenize ulaşamayan bir bot nasıl sitenizi tarayıp da bir sonuç çıkarabilir ki?Bunun için önemliblogger seo ayarları konusunda yazı yazmıştım.Kod yapısında sitenizin erişebilir olmasını engellememiş olmalısınız.Diğer türlü siteniz taranmaz ve indexlenmex.

Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Yapacağınız çalışmaların ölçüsü çok önemlidir.Yaşantınızda nasıl ki bazı şeylerin ölçüsünü kaçırır ve aşırıya giderseniz arama motoru optimizasyonu için de aşaırıya gitmek sitenize zarar verecektir.Örneğin bir kelime grubu belirlediniz ve bu konuda yazı hazırlıyorsunuz.Bu kelime grubunu yazınızda aşırı kullanmanız anahtar kelime yoğunluğu konusunda sıkıntı yaşayacağınız anlamına gelecektir.Çünkü bu çalışma google tarafından aldatıcı bir çalışma olarak görülecektir.

Diğer adımsa çok sık duyduğunuz “duplicate content”  yani farklı url lere sahip aynı içerikteki yazıların olması.Bu davranış sitenize zarar verip ilk sıralardan düşmenize sebep olur.Bunu önleme için bildiğiniz gibi etiket ve arşiv sayfalarınızın index almasını engelleme yaparak botların farklı url de aynı yazı görmesini engelliyoruz. Blogger robots txt ayarları bu yüzden önemli olacaktır.

Ve kopya içerik.Başka sitelerden kopyalayıp eklediğiniz içerik emin olun hem etik olarak hem de site trafiği açısından kötü bir davranış olacaktır.Yukarıda bahsettiğim gibi kaliteli içerik önemsenen bir konudur.Okuyucularınıza zengin ve faydalı içerik sunmanız gerekiyor.Bu konuda bir eksiklik görüldüğü zaman zirveden düşmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Peki birileri içeriğinizi kopyalıyorsa ne yapacaksınz? Elbette kopya içerik şikayet konusunda servis mevcut.Bunu tamamlayarak içeriğinizi kopyalayan siteyi bildirebilirsiniz.


3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz