Yapay Zeka İle Meme Kanserini Erken Teşhis

0
319

Kanser hastalığı dünyanın gündeminden hiç düşmeyen bir hastalık. Bu hastalığa bilim insanları tarafından çare aranmakta ve bu alanda çalışmalar sürekli devam etmektedir. Kanser çeşitleri arasında meme kanseri kadınların korkulu rüyalarından biri.

Nasıl Bir Erken Teşhis

Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Yapay zekâ programlamaları içerisinde bu alanda binlerce çalışma yapılırken İngiltere’de radyolog eksikliğine yardımcı olacak ve google tarafından oluşturulacak algoritma ile erken teşhis imkanı sağlayacak proje çalışmaları sürmektedir.

Bu çalışmalar henüz başlamış olup hızlı bir süreçle sonlandırılır ise meme kanserinde erken teşhis, yanlış teşhis ve bu alandaki doktor ihtiyacının giderilmesinde destekleyici bir çalışma olacak.

DeepMind Google’nin sahip olduğu bir firma ve bu firma sağlık alanında yapay zekanın geliştirilmesi amacıyla ilgili çalışmalar sürdürüyor. Deep Mind ile ortak yapılan tıp çalışmalarında İngiliz ve Amerikan kadınlarından toplamda 91.000 denek üzeri tarama çalışması yapılarak yapay zeka bu konuda devreye kondu. Yapılan karşılaştırmalarda yapay zekadan alınan veriler ile diğer yöntemlerle yapılan sonuçlarla karşılaştırılmış ve olumlu sonuçlar alınmış.

Sonuçların tutarlılık göstermesi ve yapay zekanın bilimsel tespitlerinin daha doğru çıkması meme kanserinde erken teşhiste yapay zekanın kullanılabileceğini gözler önüne serdi. Araştırmalarda alınan sonuçlar googlen bu alanda yapacağı çalışmaların devamlılığını sağlarken bu çalışmanın istenilen kapasiteye gelmesi için çalışmalara hız verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz