Yandex Metrica Kurulumu?

0
388

yandex-metrica-updated

Daha önce Metrica ile tanışmamışlar için kurulum ve kullanımı oldukça basit ve gayet başarılı bir şekilde tasarlanmıştır. YandexMetrica’yı kullanabilmeniz için bir yandex hesabınızın olması gerekmektedir. Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra Metrica ana sayfasında bulunan Sayaç Ekleyin butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sayaç ekle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda siteyle ilgili temel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Google göre yandex daha fazla detay istemektedir. Bilgilerinizi tam olarak girdikten sonra Yandex Sözleşmesini okuyup kabul etmeniz gerekmektedir. Daha sonra “Devam Et” butonuna tıklayarak diğer adıma geçiyoruz.

Daha sonraki işlem ise web sitemizde bulunan “Body Tag”lara birkaç sayaç kodu eklememiz gerekmektedir. Az biraz web tasarım hakkında bilginiz var ise kolaylıkla eklemeyi yapabilirsiniz. Hazır sistem kullanıyorsanız wordpress, joomla gibi bunlar için hazırlanmış olan eklentiler mevcuttur. Webvisor sistemini kullanmak istiyorsanız eğer kodu kopyalamadan bu seçeneği işaretlemeyi unutmamalısınız.

Daha sonra yapmanız gereken işlem ise sayaç ayarlarınızı düzenlemeniz ve kendinize göre ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Düzenlemeleri tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız eğer en geç 10 dakika içinde raporlama sistemi aktif hale gelecektir.

Metrica Kullanımı ve Raporlar

YandexMetrica sayfasında bulunan sayaçlar bölümüne girerek sitenizin istatistiklerini görüntülemeye başlıyabilirsiniz. Metrica oldukça kullanışlı bir panel hazırlamıştır ve tek bir üst bölümde bulunan menü içerine toplamıştır. Google gibi karmaşık bir yapıya sahip değildir. Nerede ne var diye bulmakla uğraşmıyorsunuz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz