Xiaomi Mi Note 10’dan Zoom Sorununa Yeni Çözüm

0
346

Akıllı telefonların kameralarının sahip oldukları yakınlaştırma özelliği, cihazın diğer markalarla rekabetinde ön plana çıkan özelliklerden biri olmayı her zaman başarmıştır. Akıllı telefon piyasasındaki cihazların hemen hepsi 2x veya 3x yakınlaştırma özelliğine sahiptir. Huawei ve Oppa markaları, akıllı telefonlarda, 10x hibrit yakınlaştırma özelliğini periskop kamera lenslerini kullanarak sunmayı başardılar.

Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde, 2x ya da 3x kameralar ileri bir seviyeye getirilerek 5x doğal yakınlaştırma özelliği kullanılabiliyor. Fakat kısa menzilli yakınlaştırma, uzun menzilli yakınlaştırmanın yapılabilmesiyle arka planda kalmaya başladı.

Huawei 40MP ana kamera ve 5x periskop sensöründen gelen verileri birleştirerek, 3x ve doğal 5x seçeneği arasında yakınlaştırma seviyeleri için görüş alanı füzyonu çözümüne geçti. Bu yöntem, dijital yakınlaştırma özellikleri arasında eskiye oranla fark yaratsa da beklendiği kadar etkili olamadı. Huawei 3x optik özelliğe sahip P30 serisinin P30 Pro’ya göre daha iyi sonuçlar verdiğine ilişkin test sonuçları mevcut.

2x ve 5x Bir Arada

Xiaomi Mi Note 10 ise kısa menzilli yakınlaştırma problemine yeni bir çözümle yaklaşıyor. Fotoğraf kalitesini artırmanın amaçlandığı çözümde, telefona ait 108 MP’lik kamerayla hem 2x hem de 5x optik yakınlaştırma yapılabiliyor.

Yeni telefon sayesinde ayrıntılarda görüntü kaybı yaşanmadan, doğal ve kısa mesafeli yakınlaştırmaya sahip olunabilecek. Xiaomi Mi Note 10, tek değil iki yakınlaştırma kamerası kullanarak bunu sağlamaya çalışıyor.

Yeni cihazda 12MP 2x telefoto kameranın 5MP 5x telefoto kamera ile birlikte kullanılması tercih edilmiş. Bu sayede, yakınlaştırmalarda, uzun menzilli ya da periskop lensli kameralardan daha iyi sonuçlar elde ediliyor.

Xiaomi Mi Note 10 doğal 2x çekimlerde 2x telefoto kamera kullanıyor. Uzun menzilli kameraya sahip telefonlar için sorun olan kısa menzilli yakınlaştırma, Şirketin kullandığı uygulama sayesinde çözüme kavuşuyor.

Buna göre çok sayıda arka kamerası bulunan akıllı cihazların kameralarının yanına 2x yahut 3x telefoto yakınlaştırma konulabilir. Xiaomi Mi Note 10 sayesinde orta dereceli yakınlaştırmada daha kaliteli sonuçlar alınabilecek ve 2x telefoto sensörü, derinlik sensörü işlevini de yerine getirecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz