Word ve Outlookta Dilbilgisi Kuralları Yapay Zeka ile Kontrol Edilecek

0
167

Yazım hataları ve imla kurallarında yapılan yanlışlıklar, bir yazının içeriği iyi olsa dahi değersiz kabul edilmesine neden olur. Bu nedenle özellikle kurumsal dille yazılması gereken yazıları hazırlamak insanlarda bir gerginliğe neden olabilir. Bu konuda da teknolojik imkanların kullanılması doğal bir beklentidir. Ve nihayet Microsoft Word, Windows 10 kullanıcıları için bu konuda etkili bir uygulama çıkarıyor.

Microsoft Editör Yolda

Microsoft Editor adıyla kullanıma sunulacak olan bu araç, yapay zeka ile tüm yazım hatalarını ve dil bilgisi kural ihlallerini kolayca tespit edebilecek. Bu tespitler içinde kelime yanlışları dışında yazının akıcılığını olumsuz etkileyen hususlar da olacak.

Word ve Outlookta Dilbilgisi Kuralları Yapay Zeka ile Kontrol Edilecek
Word ve Outlookta Dilbilgisi Kuralları Yapay Zeka ile Kontrol Edilecek

Microsoft Editörden Neler Bekleniyor?

Aslında bugüne kadar kullandığımız Microsoft Word’ün Windows 10 versiyonunda ve Google dokümanlarda dil bilgisi konusunda bazı kontrol araçları bulunuyordu. Yanlış yazılmış bir kelimenin altının kırmızı olarak çizilmesi ile hatalar hemen anlaşılabiliyordu. Bazı yazım kuralı ihlallerinde de benzer şekilde yanlışlığa dikkat çekiliyordu.

Microsoft Editor aracı önceki tespitlere ek olarak yanlışlıkların nasıl düzeltileceği hakkında tavsiyelerde bulunacak. Yapay zekanın yaptığı kontroller sonrasında yazılan yazılar hakkında resmilik, açıklık, akıcılık gibi kriterlere göre düzeltmeler istenecek. Kullanıcılar yazının kullanılacağı alana göre uygulamadan yardım isteyebilecek. Ne tür değişiklik yapılması gerektiği yönünde de Microsoft Editörden yardım alınabilecek. Bunun için Shift + F10 ya da Alt + Down tuşları kullanılacak. Bu tuşlara basıldığında doğru yazım tavsiyeleri görülecek.

Aracın önemli özelliklerinde biri de intihal kontrolü yapabilmesi olacak. Böylece alıntı yapılan yazılardan kopya niteliğinde alıntı olup olmadığı görülebilecek. Ayrıca Microsoft Editör, hassas olabilecek jeopolitik referanslara da dikkat çekme yeteneğine sahip olacak. Bu özellikler karşısında herkes iyi yazı yazabilecek gibi görünüyor.

Makine Öğrenmesi İle Gelişim Devam Ettirilecek

Microsoft Editör belirtilen yeteneklerle piyasaya çıksa da zaman içinde gelişimi sürdürülecek. Kullanıcılar aracı kullandıkça ortaya konacak ihtiyaçlara göre makine öğrenmesi ile iyileştirmeler sağlanacak. Araç geliştikçe kullanıcıların yazma becerileri de yükselmiş olacak. Belki de önümüzdeki dönemlerde herkes iyi yazar olabilecek. Microsoft Editor şimdilik sadece Microsoft’un Insider programında çalışan kişilere açıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz