Wikipedia açıldı! İşte AYM’nin gerekçeli kararı

0
605

2017 yılından bu yana ülkemizde erişime engelli olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar sonrasında erişim engelinin hemen kalkması beklendi. Ancak, aradan geçen üç haftanın ardından Wikipedia halen engelli.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada AYM’nin gerekçeli kararı açıklamasının beklendiğini duyurdu. İnternet ansiklopedisinin erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazete’de

Wikipedia açılıyor! AYM gerekçeli kararı açıkladı!

Bu kapsamda özgür internet ansiklopedisinin ülkemizde erişime açılması konusunda herhangi bir engel kalmamış oldu. Resmi Gazete’de yayınlanan bu kararın aynı zamanda Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi gönderildiği belirtiliyor.

Oy çokluğu ve 6 üyenin oy yazısıyla alınan bu kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesi ile erişim engeli kalkacak. Beklentiler erişim engelinin gün içerisinde kalkacağı yönünde.

AYM’nin kararında şu ifadelere yer veriliyor;

– Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir.

– Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.

– Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz