WiFi şifre değiştirme – WiFi şifresi nasıl değiştirilir?

0
615

WiFi şifre değiştirme ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu makalede! Modeminizi ilk kez kurduğunuzda veya daha sonra modeminizin/router’ınızın şifresini değiştirmek isterseniz yapmanız gerekenleri sıraladık. İşte WiFi şifre değiştirme rehberimiz.

WiFi şifre değiştirme

Kablosuz internetinizin şifresini değiştirmek için öncelikle modem veya router’ın arayüzüne bağlanmanız gerekiyor. Bu arada eğer modem veya router’ınızı ilk kez kuruyor ancak mevcut şifreyi bilmiyorsanız, aldığınız ürünün kutusunda veya içerisindeki kullanım klavuzunda ilk kullanım için belirlenen şifre yazmakta.

Değiştirmek için ise bilgisayarımız kablosuz ağa bağlı iken, herhangi bir tarayıcıya girip adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter’a basmamız gerekiyor. Bu aşamada modemimizin veya router’ımızı arayüzüne giriş yapmamız gerekiyor. Her marka modelin arayüze giriş için kullanıcı adı ve şifresi farklı olabiliyor. O nedenle ya ürünün kullanım kitapçığına bakarak ya da Google‘dan küçük bir arama yaparak bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

Daha önce modem arayüzünün şifresini değiştirdiniz ve hatırlamıyorsanız, modemin üzerinde bulunan ufak reset tuşuna bir süre basılı tutarak modem ayarlarını tamamen sıfırlayabilir, cihazın varsayılan kullanıcı adı ve şifresiyle modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Eğer 192.168.1.1 adresiyle herhangi bir arayüze ulaşamadıysanız, Windows’ta “Çalıştır” bölümünü açıp “ipconfig” yazmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan “Varsayılan Ağ Geçici”ne bakarak, yerel IP adresinizi öğrenebilmek mümkün.

Modem/Router arayüzüne giriş yaptıktan sonra “Kablosuz” yazan bölüme tıklayarak kablosuz ağ ayarlarına ulaşmamız gerekiyor. Bu bölümde “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” olan bölüme tıklayarak mevcut şifreyi değiştirebiliyoruz. Şifrenin minimum 8 karakter olması gerekiyorken, güvenli olması adına küçük ve büyük harflerle beraber sembol ve rakam kullanmanız da faydalı olacaktır.

Bu noktada eğer modeminiz çift bant destekleyen bir modem ise, hem 2.4 GHzbandını hem de 5 GHz kablosuz ağın şifresini değiştirmeniz gerekiyor. Teknik olarak her ikisi de aynı internet ağına bağlı olsa da, farklı kablosuz ağlar olduğundan 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarının şifrelerini farklı yapabilirsiniz. Ayrıca yine Kablosuz Ağ Adı (SSID) bölümünden şifreyle beraber kablosuz ağa verilen ismi de değiştirebilirsiniz. Bu isim, farklı cihazlarla internete bağlanmak istediğinizde göreceğiniz isim olacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz