WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

0
1412

Anında mesajlaşma uygulamaları arasında kuşkusuz en popüler uygulama olan Whatsapp, mobile kullanımının yanında, web üzerinden de kullanım imkanı sunmaktadır. Yani telefon ve bilgisayarınızı birbirleriyle eşleştirip whatsapp’ı web tarayıcınızdan kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere WhatsApp Web nasıl kullanılır, kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve google chrome’dan whatsapp’a nasıl girilir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Web Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Diğer bir anlık mesajlaşma uygulaması telegram’ın web özelliği yüzünden whatsapp’ın birçok kullanıcısı o uygulamaya yöneldi ve whatsapp kullanımlarında azalmalar meydana geldi. Tehlikeyi fark edip güncelleme getiren whatsapp da web kullanımı sağlayan web whatsapp özelliğini getirdi. Whatpsapp web’in sitesi ya da uygulaması üzerinden oluşturduğu QR kodu sayesinde telefonunuzla bilgisayarınızı eşleştirebilir, whatsapp’ı bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz.

Aşağıda bulunan anlatımdaki yönergeleri izleyerek Web Whatsapp’ın verdiği QR kodunu telefonunuza okutarak giriş yapabilir, bilgisayardan whatsapp kullanabilirsiniz.

Whatsapp’ı Masaüstü Bilgisayara Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Bunun için hali hazırda whatsapp kullanımı yaptığınız bir telefon ve bilgisayara ihtiyaç duymaktasınız. Bu iki cihazın da internete bağlı olduğu zamanlarda whatsapp’ı, bilgisayarınızda bulunan google chrome tarayıcısından kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan “web.whatsapp.com” adresine giriş yapın.

Telefonunuzdan “whatsapp uygulama”nızı açın.

Sohbet ekranınızdayken sağ üst taraftan “üst üste üç nokta” işaretine dokunun. (Bu işlem telefon markanıza göre değişiklik gösterebilir, aşağıda tüm markalar için anlatım ekledik.)

Açılan sekmede “Whatsapp Web”e dokunun.

Kamera açıldığında, tarayıcınızda açtığınız whatsapp web adresinde bulunan “QR kodu”nu telefonunuzdan okutun.

Okuma gerçekleştiğinde oturumunuz otomatikman açılmış olacaktır.

Telefon Markalarına Göre QR Kodu Okutma İşlemi

Bahsettiğiniz butonlar benim whatsapp’ımda yok derseniz muhtemelen ios ya da Windows phone kullanıyorsunuz. Bu telefonlardaki yönergelerse aşağıdaki gibidir.

Android Web Whatsapp’a Giriş; Sohbet ekranı > Menü > WhatsApp Web’e dokunun.

iPhone’den Web Whatsapp’a Giriş; Ayarlar > WhatsApp Web’e dokunun.

Windows Phone’dan Web Whatsapp’a Giriş; Menü > WhatsApp Web’e dokunun.

Yukarıdaki adımları uygulayıp oturumunuzu açtığınızda whatsapp’ın serverlarında bulunan yedekler sayesinde önceki konuşmalarınız da karşınıza gelecektir. Önceki tarihlerde size gönderilen fotoğraf ve diğer medyaları da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ayrıca Web Whatsap’tan çıkış yapma konusunda yardım almak istiyorsanız tıklayın.

Web Whatsapp’la İlgili Merak Edilenler

Web Whatsappla ilgili muhtemel sorunları ve sık sorulan soruları da bu başlık altında inceleyelim;

– Telefonumda Web Whatsapp Yok

Bu problemle karşılaşan ziyaretçilerimizi düşünerek değinmek istedik. Eğer telefonunuzda yüklü whatsapp’ta ilgili yönergeleri izlediğinizde whatsapp web özelliği gözükmüyorsa, whatsapp’ın son sürümünü kullandığınızdan emin olun, güncel değilse güncelleyip tekrar deneyin.

– Web Whatsapp Kullanmak için Hangi Tarayıcı Gerekli?

Web Whatsapp’ı tarayıcıdan kullanmak için şuan sadece google chrome indirmeniz ve o tarayıcıyı kullanmanız gerekmektedir.

– Web Whatsapp Şuan Aktif Bildirimini Kapatma

Tarayıcınızdan whatsapp’a giriş yaptığınızda telefon ekranınıza “Wahtsapp Web Şuan Aktif” şeklinde bir bildirim gider. Bu bildirimi kaldırıp o şekilde kullanmak isteyen kullanıcılar da bu bildirim kaldırma işlemini merak etmektedir.

Whatsapp uygulaması üzerinden gelen bildirimleri kapatırsanız sohbet bildirimleri de kapatılmaktadır. Yani yeni bir mesaj geldiğinde uygulamaya girerek görseniz bile ekranınıza bildirim düşmeyecektir.

Sadece şuan aktif bildirimini kapatmak işlemi ise güvenli olmayan apk yazılımlarıyla yapılabilmektedir. Bu tarz uygulamaları tavsiye etmiyoruz.

Web Whatsapp’ı Bilgisayara Kurmak

Web Whatsapp’ı tarayıcıdan açabileceğiniz gibi program indirip bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz. Bilgisayar işletim sistemi ve versiyonlarınıza en uygun web whatsapp’ı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

WebWhatsapp İndir: https://www.whatsapp.com/download/

Telefondan Telefona Web Whatsapp

Aynı telefonda birden çok whatsapp kullanma anlamına da gelen bu işlem sayesinde akıllı telefonunuzdan başka bir whatsapp’ı da aktif edebilirsiniz.

Tıpkı bilgisayardan giriş yapar gibi google chorme tarayıcınıza giriş yaparak yukarıda anlattığımız yönergeleri uygulayıp bir telefonda 2 whatsapp çalıştırabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik, anlatımı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz