Vücut Neden Su Toplar? Hipertansiyon – Yüksek Tansiyon? Tuzun Zararları?

0
1277

Vücut neden su toplar, vücut nasıl su toplar, vücuttan fazla suyu nasıl atarız, vücudun su toplaması nedir, su toplamak nedir? Tuz nedir, tuzun zararları, tuzun yararları, tuz neyden oluşur, neden tuz tüketmemeliyiz, hangi tuzu tüketmeliyiz, zararlı tuz nedir, yararlı tuz nedir? Hipertansiyon nedir, hipertansiyon nasıl oluşur, hipertansiyon ne için oluşur, hipertansiyon tedavileri, yüksek tansiyon nedir, yüksek tansiyon nasıl düşürülür, tansiyon nasıl düşürülür, tansiyon neden yükselir, yüksek tansiyon tedavileri nelerdir?

Bu soruların tek cevabı var: YANLIŞ TUZ… Hücrelerimizdeki suyun yapısının deniz suyunun yapısıyla hemen hemen aynı olduğunu söyleyeyim mi ? Sesinizi duyuyor gibiyim. Peki peki sabırsızlanmayın, söylüyorum: Evet vücudun su yapısı, deniz suyu ile hemen hemen aynıdır. Deniz suyu içindeki minerallerin oranı ile, kanın su bölümündeki minerallerin oranı aynıdır. Deniz suyunda ve kanda 80’in üstünde farklı mineral vardır. Vücuttaki minerallerin birbiriyle oranları da deniz suyuyla aynıdır. Bu sebeplerden dolayı da uzmanlar haftada 3-4 kez balık yenmesini önerir.

Tuz denince, akla deniz tuzu değil, içinde Sodyum ve klorür bulunan sofra tuzu akla gelir. Sofra tuzu, deniz tuzu ve kaya tuzunun işlemden geçirilip 84 mineralinden 82’sinin arındırılmış halidir. İçinde sadece sodyum ve klorür bırakılmıştır. Buradan anlıyoruz ki; sofra tuzu, sodyum ve klorür elementlerinden ibarettir.

Tuzun vücuttaki işleyişi ve zararları: Tuz, içindeki sodyum ve klorür elementlerinin sebep olduğu asidite nedeniyle beyaz zehir olarak bilinir. Deniz tuzunu geceden bir miktar suya koyalım ve karıştırmadan sabaha kadar bekletelim. Sabah tuzun eridiğini görüyorsak bu tuz doğal tuzdur. Erimemişse o tuz işlemden geçmiştir.

Suda erimediği gibi kanda da bir kısmı erimez ve Sodyum, klorür olarak vücutta kalır. Vücut, sofra tuzunu hızla vücuttan atmak ister. Ancak böbreğin, sodyum ve klorür atma kapasitesi bellidir. Vücut sıvılarında atılamayan fazla sodyum ve klorür bulunduğunda vücut bunu dengelemek için, sulandırmak ve asit etkisini azaltmak ister. Bu sebeple su tutar.

Sofra tuzu aynı zamanda hipertansiyon sebebidir. Kanda su fazlalaşınca kalbin pompalayacağı kan hacmi de artar. Kalp daha güçlü çarpmak zorunda kalır ve kalbin önünde daha çok kan hacmi olduğundan hipertansiyon oluşur. Bilmeliyiz ki, tuz tüketilmemeli propagandası hipertansiyonun tedavisiyle ortaya çıktı.

Tuzun hipertansiyona yol açması, yani su tutması, sofra tuzunun sadece iki mineralden oluşması yüzündendir; fazla sodyum ve klorür… Sofra tuzu, bunları dengeleyecek öteki mineralleri bulundurmadığı için kanın 84 minerallik dengesini bozuyor. Gördüğünüz gibi yazımı okadar kısaltmaya çalıştım fakat tuzun yine de zararlarından kaçamadım. Bu yazımda sizlerle zararlı tuzu paylaştım. Bir dahaki yazımda ise yararlı tuzu paylaşacağım. Takipte kalmanız temennisiyle… Sağlıkla-Sporla kalın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz