Volkswagen Yeni Fabrikasını Türkiye’de Açabilir

0
382

Dünyanın en önde gelen otomobil üretici firması olan Volkswagen’in açılacak yeni fabrikasının yeri konusunda çeşitli söylentiler duyuldu. Söz konusu iddialara göre, yeni fabrika Türkiye’de açılabilir. Ortaya atılan volkswagen yeni fabrikasını türkiye’de açabilir iddiası beraberinde bir takım soruları da getirdi. Henüz Alman otomobil devi yetkilileri tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, ilerleyen dönemlerde konuya ilişkin ayrıntılı ve kesin bir açıklama gelmesi bekleniyor. Büyük şirketler, yeni üretim yerlerini yapılan bir basın açıklamasıyla tüm dünyaya duyuruyor. Yapılacak nihai açıklamadan önce firmanın kendi içinde de çok sayıda toplantı ve değerlendirme yapması gerekiyor. Müzakereler sonucunda üzerinde uzlaşılacak fikrin açıklaması yapılıyor.

Sözcünün Açıklaması

Volkswagen şirketi sözcüsünün yakın zamanda ortaya çıkan iddialarla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunduğu biliniyor. Açıklamalarda, somut görüşmelerin en üst düzeyde devam ettiğini belirten yetkili isim sözlerine nihai kararın kısa süre içerisinde verileceğini söylerek son vermişti. Henüz karar verilmemiş olmasına rağmen, otomobil endüstrisinin en başarılı isimleri arasında olan firma ceosunun Türkiye ile görüşmelerde bulunduğu da biliniyor.

Yeni Fabrika Yerinin Önemi

Dünya çapında pazarda büyük payı olan şirketler bakımından fabrikaların açılacağı yerler önem taşıyor. Oldukça stratejik düşünülen yeni fabrika açılışı öncesinde bu nedenle çok sayıda ihtimal değerlendiriliyor. Kurulacak fabrikanın çalışabilmesi, yeterli üretim yapabilmesi, bir süre sonra kara geçebilmesi gibi çok sayıda gereklilik bulunuyor. Tüm şirketler bu tür planları yeni tesis açılışından önce değerlendiriyor. Alınacak risklerin çok fazla olması durumunda, fabrikanın başka yerde açılması ihtimali değerlendiriliyor.

Açılacak Fabrikanın Yeri Bakımından Farklı Seçenekler

Şirketin üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Gürcistan’ın Avrupa Birliği üyesi ülkelerden olması ve birlik üyesi ülkelerde sağlanan güvencelerin yaratacağı avantaj bakımından da düşünülebileceği belirtildi. Fabrikanın Türkiye’de açılması durumunda ise, maliyetin bir kısmı devlet teşviki ile karşılanıyor. Bu durumda, Türkiye’nin fabrikanın yeni yeri olarak belirlenmesi de yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde resmi araçların büyük bir kısmında Volkswagen marka arabaların kullanılması da firmayla kurulan bağ bakımından değer taşıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz