Vergi affı ne zaman başlayacak, vergi yapılandırılması hangi tarihteki borçları kapsayacak?

0
10070

Vergi borcu yapılandırması ile alakalı tüm gözler onay almasına çevrilmişken alınan onayın ardından da neleri kapsadığı, nasıl alınacağı ve diğer detaylarla alakalı durumların da sorgulanmasına neden oldu. Vergilerin ve kapsama alınan diğer borçların silinmesi ile alakalı olarak yanlış anlaşılan noktaların da tamamen aydınlanması mümkün hale geldi.

18 aya kadar yapılan taksitlendirmeler ile birlikte ödeme kolaylığı sağlanması veya diğer ödeme seçenekleri de aynı şekilde onay aldı. Birçok borç sahibi ve KYK borcu olan öğrenciler yapılacak indirim ve ödeme kolaylıkları için başvuru şartlarının neler olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

Vergi Affı İçeriğinde Neler Vardır?

Türkiye tarihinde kapsam ve içerik açısından en geniş yapılandırmalardan bir tanesi olacağı yönünde yapılan açıklamalar ile vergi affı neleri kapsıyor? tarzında sorular da sorulmaya başladı.

Bu kapsamda onaylanan haliyle:

  • Gelir vergilerinin tamamı,
  • Kurumlar vergisi adı altında alınan vergiler,
  • KDV,
  • MTV yani motorlu taşıt vergileri,
  • ÖTV yani özel tüketim vergisi,
  • İdari para cezaları,
  • KYK borçları,
  • Hazine alacakları

şeklinde sıralandı. Bu vergiler ve bahsedilen ödemeleri yapması gerektiği halde yapmayanların yapılandırma kapsamında daha kolay ve indirimli şekilde yapması sağlanıyor. Beklenenden fazla talebin olması kapsamın genişliğinden dolayı birçok şehirde bekleniyor.

Yapılandırmaya Alınanlar Nelerdir?

Yapılandırma ile birlikte hangi borç ve ödemelerin değerlendirilebileceği konusunda ayrıntılı açıklamalar yapılıyor. Merak edenler ve hangi borçlar vergi yapılandırması kapsamına alındı diye soranlar için listenin çok uzun olduğunu söylemek mümkündür.

Bunun anlamı öğrenim kredisi, trafik cezaları, köprü ve geçiş cezaları, sosyal güvenlik primleri ile başlayan ve devlete olan borçların tamamını kapsıyor. Maske takmadığı veya Covid 19 kapsamında ceza aldığı için başvuranların ise herhangi bir kolaylığı bulunmuyor. Başvuru şart ve içeriklerine uygun şekilde talepte bulunmak gerekiyor.

Tarih ve Dönem Farkı Var Mıdır?

Ödeme yapmak için başvuracak olanlar vergi affı hangi tarihteki borçları kapsıyor? sorusu ile karşı karşıya gelmiyor. Çünkü bununla alakalı bir sınırlandırma bulunmuyor. Kapsama göre anapara silinmese de eklenen faizlerin peşin ödemeye göre düzenlenmesi veya en düşük rakamlardan hesaplanması yoluna gidiliyor. Ödemelerin taksitli olması da bir başka kolaylık sağlayan yol oluyor.

Ödemeler Nasıl Yapılır?

Ödeme yapmak ve yararlanmak isteyenler 2 ayda bir ödeyerek en az 6 en fazla 18 ay ödeme yapabiliyor. Ödeme zamanlarının aksatılmaması isteniyor. Gecikme zamları ise siliniyor. Daha yeni olanlar ise 0.35 üzerinden hesaplanarak borç vadesi ileriye doğru uzatılıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz