Varis Nedir? Varis Problemi Yaşayanlar Uzun Yolculuklarda Neler Yapmalı?

0
561

Varis; deri altında gözle görülebilen, bükülmüş ve renk değiştirmiş damarlardan oluşur. Kişilerin günlük hayatını farklı şekillerde etkileyen bu sağlık sorunu, kan pıhtılarına ve hatta cilt yaralarına (cilt ülseri) neden olabilmektedir.

Vücudumuzda bulunan arter damarlar kanı toplayan damarlardır. Damarların görevi, kanın tek yönlü olarak kalbe doğru akmasına yardımcı olmaktır. Damarlar içinde bulunan kapakçıklar da bu düzene göre tasarlanmış ve tek yöne doğru açılıp kapanırlar. Bu kapakçıklar zayıfladığında ya da hasar aldığında, kan geri pompalanmak yerine, bulunduğu bölgede birikme yaparak şişmelere neden olur.

Varisi arttıran bazı etmenler de vardır. Hamilelik, genetik, cinsiyet, aşırı kilolu olmak, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travmalar, etkilerin artmasına ya da oluşmasına neden olmaktadır.

Varis belirtileri;

Ağır hissi

Bacağın alt bölümünde yanma, ağrı ya da zonklama

Uzun süre oturmaya ya da ayakta kalmaya bağlı ağrılarda artma

Damarlarda kaşınma hissi

Damarlarda yüzeysel kanama

Ayak derisinde renk değişimi, ayak bileğine yakın cilt ülseri

Tüm bunlar, farklı etmen ve şekillerde gözlemlenebilmektedir. Varis tedavisi mümkün olsa da, kişinin yapısal faktörlerinden dolayı yeniden tekrarlama yapabilecek bir sorundur. Bu nedenle bazı derecelere kadar, varis ile yaşamayı öğrenmek en kolay yol olarak gözlemlenir.

Varisin en sıkıntılı süreci uzun yolculuklarda yaşanır. Varisli kişiler uçak ve uzun otobüs yolculuklarında şikayetlerinde artış yaşarlar. Kan damarlarının durağan beden nedeni ile daha fazla kanı pompalayamaması, sonrasında ödeme benzer damar şişliklerinin artmasına neden olacaktır.

Uzun süre ayakta durmak ya da uzun süre hareketsiz oturmak, varisi ciddi sorun haline getirirken, yolculuk esnasında ve sonrasında farklı rahatlatıcı önerileri uygulayabilirsiniz.

Uzun Süren Seyahatlerde Varisli Hastaları Rahatlatacak Bazı Öneriler;

Uygun ölçülerde varis çorabı kullanın. Uzun ya da bedene uzanan çoraplar tercih edin. Çift çorap ya da düz çoraplar işlem görmeyecektir.

Bol miktarda su tüketin. Kanda oluşabilecek pıhtılaşmayı su tüketiminizi arttırarak azaltabilirsiniz.

Kafein ve alkolden uzak durun. Kanın dengesini bozacak bu tarz içeceklerden yolculuğunuz boyunca kullanmamaya özen gösterin.

Baldır kaslarınızı kullanabileceğiniz basit egzersizler yapın. Ayak bileklerinizi dairesel şekilde döndürün. Ayak parmaklarınız yere bakacak şekilde ufak daireler çizmeye çalışın.

Topuklarınızı arada kaldırın ve baldırlarda ki kasların hareket etmesini sağlayın.

Uygun alanınız varsa bacaklarınızı dizden yukarı doğru bükerek, bedene çekebilir, bunu bir pompa gibi tekrarlayarak, kanın pompalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Rahat ve bel bölgenizi sıkmayan kıyafetler tercih edin.

Özel araç ile yolculuk ediyorsanız, her saat başı araçtan inerek birkaç dakika yürüyüş yapın.

Uçak ile seyahat ediyorsanız, kemer ışıkları söndüğünde hemen yürüyüşe başlayın. Aralıklı zamanlarda uçak koridorunda yürüyün. İleri derece varis sorunu yaşıyorsanız, uçağa binmeden önce mutlaka doktorunuzdan onay alın. Basit bir varis sorunun, uçakta oluşabilecek basınç nedeni ile daha ciddi sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Beslenmenize özen gösterin. Kan dolaşımını etkileyecek besinlerden uzak durabilir, hafif ve sizi rahatsız etmeyecek bol sulu besinlere yönelebilirsiniz.

Uzun Yolculuk Sonrasında Gideceğiniz Yere Vardığınızda;

Sır üstü uzanın ve bacaklarınızı kalp seviyesinden yüksek konumda 20 dakika bekleyin. Damarlarda biriken kanın boşalmasına yardımcı olun.

Gittiğiniz yerde havuz varsa, bir dalış yaparak, ayaklarınızı kullanarak yürümeye çalışın. Bu şekilde damarlarınıza gereken baskının oluşmasına olanak sağlayın.

Damarlarınız şişmiş ise asla sıcak su dolu küvet ya da sıcak havuza girmeyin. Kan basıncının artmasına neden olacak bu durum, pıhtıların kalbe ulaşmasına neden olabilir.

Sorunun ciddi boyutlara geldiğini düşünüyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz