Uykuya Dalarken Sıçrama Neden Olur?

0
886

Uykuya geçiş sırasında en sık yaşanan durumlardan birisi de sıçramadır. Bazen uykuya iyice daldığımızda bazen de uykuya dalarken çok yaşadığımız bir reaksiyondur. Sıçrama, ne yazık ki insanların kaliteli uyku uyumasına engel olur. Sürekli bunlarla karşılaşan kişilerde, uyku sırasında tedirgin olur. Aslına bakılırsa sorunun altında yatan bazı psikolojik sebeplerden kaynaklı olduğu söylenebilir. Genelde sıçramalar, karabasan gibi durumlarla karşılaştırılıyor. Kabus görme ya da karabasan gibi olaylardan mutlaka ayırt etmeniz gerekir. Çünkü karabasan olduğunda kişi daha uykuya geçmemiştir. Fakat sıçramalar yaşanırken tam tersi bir durum yaşanır. Bedenimiz bazı zamanlar daha uykuya geçmeden bedeni felç hale getirebiliyor. Uyku öncesinde kasların hareket halinde olması gerekir. Fakat bazen kaslar uyku sırasında hareket halinde olduğundan dolayı doğal olarak sıçramalar yaşanabiliyor. Uykuda yaşanan sıçrama, uykuya dalma aşamasına gelindiğinde beyin tarafından bedene komut vermesinden kaynaklı bir olgudur. Bedene gönderilen ani yahut kısa süreli elektrik uyarıları sonucunda da birtakım şekillerin gün yüzüne çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu durum parasomiolarak adlandırılmaktadır. Vücudun bazı bölümlerinde düşme hissi, ağlama hissi ya da şaşkınlık hissi oluşabiliyor. Bu şekillerin birden bire ortaya çıkmasına ise hipnikjerk adı verilmektedir.

Uyurken Neden Sıçranır?

Uyurken neden sıçranır sorusunun cevabı aslında çok nettir. Yapılan egzersizlerle kasların hareket halinde olması, duygusal stresin yaşanması, kahve ve koladan alınan kafein sıçramanın meydana gelmesine zemin hazırlar. Öyle ki karanlıkta televizyon izlemek bile bu gibi olayların artık daha sık şekilde yaşanmasına neden olduğu söylenebilir. Uyku sırasında artık sıçramaktan nefret hale geldiyseniz bunun önüne çok kolay şekilde geçebilmeniz de mümkün olacak. Bunun için izlenmesi gereken çözüm yollarından birisi de bu tür belirtmiş olduğumuz kafeinden mutlak surette uzak durmaya çalışmanız olacaktır. Aynı zamanda hayatınızda strese girmenize neden olacak neler varsa onlardan bir süre uzak kalmak en iyisi olacaktır. Eğer ki belirtmiş olduğumuz tüm bu unsurlara dikkat ederseniz sıçramaların günden güne daha fazla azaldığına şahit olmaya başlayacaksınız. Genetik olarak aileden çocuğa geçme durumu da olabilir. Genetik yollar eşliğinde sıçramalar görünen kişilerin daha çok bacaklarında kas sıçramaları yaşanmaktadır. Fakat bu gibi yaşanan reaksiyonların bir hastalık habercisi olmadığının altını çizebiliriz. Gece boyunca yaşanan sıçramaların en büyük nedenleri arasında uykuyu tam olarak alamamaktan kaynaklıdır. Uyku istenilen düzeyde alınmadığından ötürü yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur.

Psikolojik Etkenler Sıçramaya Neden Oluyor

Psikolojik olaylar içerisinde yer alan kişilerde sıçramalar çok sık şekilde görülüyor. Stresli olmak, istenilen düzeyde uykunun alınmaması, az uyku uyumak, bedenen fazla yorulmak ve yaşanılan depresyon sıçramaların olmasına neden oluyor. Belirtmiş olduğumuz tüm bu unsurları yaşayan kişilerde sıçramalar net şekilde görülüyor. Fakat bilinmesi gereken önemli bir detaydan da söz etmemiz gerekiyor. Yaşanan her sıçrama, depresyondan kaynaklı değildir. Sıçramaların hemen hepsini depresyona bağlamamanız gerekir. Nadir şekilde görülen sıçramalar bile sara hastalığına işaret edilebilir.

Bebeklerin Uykuda İrkilmesi

Sadece yetişkinlerde görülmeyen irkilmeler, yenidoğan bebeklerde bile yaşanıyor. Bebeklerde sıçrama neden olur ne yapılmalıdır mutlaka bilinmesi gerekiyor. Bebeklerde irkilme, sürekli yaşanan bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. İrkilmenin nedeni, kol ve bacak kaslarının esnemesine bağlıdır. Kol ve bacaklarda yaşanan kasılmalar, uyku sırasında da sıçramaların yaşanmasına neden olabiliyor. Genelde kısa süreli olsa da bazı zamanlar uzun zamana yayılabiliyor. Böyle bir durumda ise bebekler uyanarak ağlamaya başlıyor. Yeterli oranda anne sütü almayan bebekler, açlık hissine maruz kalacaklarından dolayı bu gibi irkilmelerle karşı karşıya kalabiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz