Uyku Hastalığı Nedenleri

0
694

Uyku

Uyku, insan yaşamının önemli bir bölümünü oluşturur. Hayatın üçte birini oluşturan önemli bir süreci göstermektedir. Sağlıklı yaşamak için düzenli ve yaşa göre ihtiyaç duyulduğu kadar uyumak gerektiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ergenlik dönemi, genç yetişkinler, yetişkinler ve ileri yaş gurubu ortalama en az uykunun 7 saatten az olmadığı yönündedir. En fazla uyku süresi de dönemlere göre farklılıklar gösterebilir.

Uyku Hastalığı

Uyku bozuklukları kişinin yaşam kalitesini düşürmemin yanında sağlığına çok büyük zararları vardır. Yapılan araştırmalarda uyku problemlerinin birbirinden farklı birçok türü vardır. Uyku hastalıklarının seksenin üstünde çeşitleri olduğu bilinmektedir. Bu farklı hastalık türleri beraberinde birçok problemi de getirmektedir.

Türleri

Uyku bozukluklarında en çok görülen türlerin başında uykuda solunun bozukluklarıdır. Bu kendisini horlama şeklinde göstermektedir. Horlayan kişinin boğazındaki daralmadan kaynaklanır. Horlamayı arttıran birçok sebep vardır. Bunların başında alkol, sigara, yorgunluk, uykusuzluk ve benzeri durumlar gelir. Uykuda solunum durması, diğer bir uyku hastalıklarındandır. Uyku sırasında nefesin durması veya azalması yüzünden kandaki oksijen oranı düşer. Bu durumda hasta uyanır. Bu bozukluk birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Uykusuzluk, uyumada zorluk veya uykuyu yeteri kadar sürdürememe durumudur. Çok sık görülen ciddi bir problemdir. Çünkü bu rahatsızlık yıllarca sürebilir. Fiziksel/psikiyatrik hastalıklara bağlı uykusuzluklar, sağlık problemiyle ilgili bir sorundur. Tıbbi destek sağlandığı takdirde bu sorunu çözmek mümkündür. Yukarıda bahsedilen bozukluklar dışında psikiyatrik problemler, uykuyla ilişkili solunum bozukluğu, periyodik bacak hareketleri, mide ekşimesi gibi birçok sorundan bahsetmek mümkündür.

Uykusuzluğun Sebepleri

Toplumsal bir varlık olan insan birçok problemle yüzleşmek zorundadır. Bu problemlerin oluşmasında aile olabileceği gibi çevrenin de etkisi söz konusudur. Kişi ortaya çıkan problemlerle başa çıkamadığı için birçok psikolojik problem ortaya çıkmaktadır. Bu durum uyku problemi yaratır. Bunun dışında yaşam şeklinde meydana gelen değişim de bu tür bozukluklara sebep olmaktadır. Zorlu çalışma saatleri, hareketsiz yaşam tarzı; bazı uyarıcılar kafein, nikotin kullanılan birçok İlaç uyku hastalığını tetiklemektedir. Bunun dışında ses ve ışık gibi dış faktörler de bu durumu olumsuz etkilemektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz