Uyku Felci Nedir?

0
598

Uyku felci nedir, en sık sorulan sorulardan birisidir. Uyku felcinin halk arasında daha çok karabasan olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Hastalığın ortaya çıkışının ise bazı nedenlerden dolayı olduğu söylenebilir. Uyku felci, uykuya dalma aşamasında ya da uykudan uyandığında ortaya çıkan bir durumdur. Uyku felcine yakalanan kişi, vücudunu rahat şekilde hareket ettiremez hale gelir. Fakat bu sürenin kalıcı olmadığını ve geçici bir süre için yaşandığını söyleyebiliriz. Bazı durumlarda uyanık halde olurken bazende uykuya geçiş esnada uyku felcine yakalanabiliyor. İnsanların yarı kısmı yaşamları boyunca böyle bir vakayla karşı karşıya kalabiliyor. Her insan da görülmese bile yarı kesimde karabasan olarak tabir edilebilen bu hastalık deneyimi yaşanmış oluyor. Daha çok bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebeplerinden birisi de uyku sorunlarından kaynaklı olduğu söylenebilir.

Uyku Felci Neden Oluyor?

Uyku felcinin neden olduğuna yanıt bulmaya çalıştığımız zaman ise uyku düzeninden kaynaklı olduğu görülüyor. Uyku düzeninde yaşanan değişikler, kişinin böyle bir sorunla karşılaşmasına yol açıyor. Aynı zamanda uyku felcinin görülme sebeplerinden bir diğeri ise anksiyete sorunları, kalıtsal problemler, sırt üstü yatmanın yanı sıra madde bağımlılığı görülüyor. Rem uykusunda vücut derin bir uyku içerisinde olduğundan dolayı doğal olarak zihinde birtakım rüyaların görülmesine zemin hazırlar. Rüya esnasında vücudun hareketsiz kalması, beyin kaslarının  da engellenmesine yol açar. Rem uykusu sırasında eğer ki döngü sona ermediği sırada uykudan uyanıldığı takdirde bilincin açılması sağlanır. Her ne kadar birey, uyanmış bir halde olsa bile bir türlü hareket edemez halde olur.

Uyku Felci Sırasında Halüsinasyon Görülmesi

Uyku felcinin olmasından kaynaklı olarak bazı halüsinasyonlar görülebiliyor. Bilinenler içerisinde ise karşımıza karabasan çıkıyor. Karabasan olan kişinin göğüs bölgesinde şiddetli bir baskı hissetme hali görülür. Sanki üzerine biri oturuyormuş gibi hissetme yaşanmaya başlanır. Bu esnada karabasan olan kişinin nefes alması da zorlaşır. Anında panik havası hakim olur. Orta beynin aşırı tetik olmasıyla birlikte odada hiç kimse olmasa bile varmış gibi bir hissiyat içerisine girmeye başlar. Bazı zamanlarda ise süzülme ve uçma gibi deneyimlerinde yaşanmasına neden olur. Uyku felcinin görülme oranına bakıldığı zaman 14-17 yaş aralığında ki kişilerde daha sık olarak ortaya çıktığı net şekilde anlaşılıyor. Dünya nüfusunda uyku felcinin görülme sıklığı dikkate alındığında yüzde 40’na yakın olduğu anlaşılıyor.

Uyku Felcini Engellemenin Yolları

Uyku felcine yakalanan ya da yakalanmaktan korkan kişilerin mutlaka bilmesi gereken durumlar vardır. Onlardan birisi de uyku felcinin nasıl engellenebileceğidir. Uyku felcini engellemenin en önemli çözüm yolları arasında stressiz bir uyku uyumak olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bilinmeyen ilaçlar ve sürekli şekilde tekrarlanan uyku düzensizliği uyku felcini tetikleyen unsurlardan birisidir. Uyku felcini ortadan kaldırmanın en kolay yolları arasında yan yatmanız çözüm getirebilir. Çünkü uyku sırasında yan yatar şekilde pozisyonda uyku çektiğiniz zaman karabasana yakalanma olasılığınız daha minimum düzeye de inmeye başlayacaktır. Böyle anlarda vücudunuzu tek bir noktaya odaklayarak hareket ettirdiğiniz zaman felcin kaybolduğunu görmeye başlamış olursunuz. Uyku felci için çok fazla korkuya kapılmanıza gerek yoktur. Çünkü düşünüldüğü gibi zarar verecek bir rahatsızlık değildir. Sadece anlık olarak yaşanan bir durum olduğundan dolayı kişilerde de ister istemez bir panik havası ortaya çıkabiliyor. Fakat işin en güzel yanlarından birisi de uyku felcinin kalıcı bir rahatsızlık olmadığıdır. Eğer ki size belirtmiş olduğumuz uyku felcini önleme çözüm yollarına  başvurursanız uyku felcinden en kısa süre zarfında kurtulma başarısına da sahip olursunuz.

Uyku Felcini Niçin Yaşıyoruz?

Son zamanda üzerinde fazlası ile durulan konular arasında kendisine yer buluyor. Çünkü dünyanın nüfusunun yarısı, hayatlarında bir defa bile olsa bu tür rahatsızlıkla karşı karşıya kalabiliyor. Uyuyan bir insanın kontrolsüz olarak uyanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur denilebilir. Uyku sırasında beynimiz, uyku ile çalışma halinde olan tüm bölümlerini devre dışı şekilde bıraktığından dolayı konuşma, hareket etme ve görme gibi işlevsellerden uzaklaşmaya sebebiyet verir. Uyku felci olduğu sırada ise beyin açık şekilde olur. Bu bölümler içerisinde ise yalnızca devreye soktuğu durumlardan birisi de görmeyle ilgilidir. Beyin, böyle bir olayla karşı karşıya kaldığı sırada ise panikleme haline girer. O esnada görülen her ne varsa her şeyi abartma hali içerisine girecektir. Uyku felci yaşanırken görülen tüm görüntüler, uyku durumu halindeyken olan tüm çalışma birimlerinin de etkilenmesine zemin hazırlamaya başlar. Bilinçaltı bu esnada hemen devreye girer.  Beynin yaşadıklarından çok fazla endişe duyup korkmasına bağlı olarak bir senaryo durumu hakim olur. Beyin, genel olarak bakıldığı zaman daha çok bilmediği şeyden korkmaya başlar. Beyin, bilmediği pek çok şeyi de canlandırmaya başlar. Böyle anlarda ise ister istemez zor bir nefes almaya başlarız. Zor nefes almanın nedenlerinden birisi de gereksinim duyulan oksijenin  ciğerlere az çalışmasından kaynaklı olduğu söylenebilir.

Uyku Felci Tedavisi ve Çözüm Noktaları

Her yaşanılan olayın bir çözüm noktası mutlaka vardır. Her ne kadar büyütülecek bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmasa da mutlaka önlemlerinin alınması gerekir. Çünkü sürekli böyle bir problemle yaşanılması sonucu bilinçaltına çok fazla  olaylar yatmaya başlayacak. En önemlisi de bilinçaltında endişe durumu daha fazla gün yüzüne çıkacak. Karabasanın tedavi edilebilmesi için de öncelikle bu durum neden yaşanıyor ona bakılması gerekiyor. Genelde  uyku felcinin görülmesinin ana nedenlerinden birisi  kan dolaşımında meydana gelen düzensizliklerden ötürü denilebilir. Tüm bunların yanı sıra psikolojik gerginliklerde karabasanın ortaya çıkışını hızlandıran unsurlar arasında yer alıyor.  Kişinin hayatında çok fazla şeyleri kafasına takması, endişe ve kaybının aşırı şekilde artması bu tür halünilasyonların görülmesine zemin hazırlıyor. Fiziksel açıdan uyku felcine yakalanmanın da nedenleri bulunuyor. Bunları sırasıyla sayacak olursak sırt üstü uyumak, aşırı yorgunluk halinin görülmesi, gündüz aşırı uyuma eğiliminde olunması, uyku düzeni bozuklukları ve kullanılan ilaçlar karabasanın oluşumunu tetikleyebiliyor. Özellikle bu tür sorunun daha fazla şekilde  yaşanmasına zemin hazırlayan faktörler arasında ise kullanılan uyku haplarının da olduğu söylenebilir. Uyku felci tedavisi için uzman doktorlar geniş çaplı bir araştırma yapmaktadır. Sık sık uyku felci durumu devam ettirdiği takdirde doktorunuz ilaç tedavisini üzerinizde uygulayacaktır. Hastalar üzerinde uygulanan ilaç tedavisinin  olumlu sonuçların ortaya çıkışını hızlandırdığı söylenebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz