Twitter’dan Irkçılığa Engel

0
336

Sosyal medya devi Twitter’ın yazılım mühendisliği bölümü, yazılım dillerinde ırkçı ifadelere benzer terimler kullanmayacaklarını açıkladı. Ancak, birçok şirket benzer adımlar atacaklarını açıkladı.

Son birkaç hafta içinde, dünyanın ünlü George Floyd vatandaşları ABD’de ırkçı karşıtı protestolara neden olan polisler tarafından öldürüldü. İnsanlar sadece ırkçılık karşıtı gösteriler düzenleyerek ırkçılığı önlemeyi değil, aynı zamanda yaşamımızın her alanında ırkçılığı andıran her şeyi ortadan kaldırmak istiyorlar.

Bu alanlardan biri yakın zamanda bilgisayar programlama ve yazılımlarıdır. Sosyal medya devi Twitter, yazılım dilinde ırkçılığın anlamına benzer bazı terimler kullanmamaya karar verdi. Twitter’a ek olarak, birçok şirket benzer kararlar aldı.

Twitter'dan Irkçılık
Twitter’dan Irkçılık

Irkçı Sözcükler Kullanılmayacak

Twitter’ın yazılım mühendisliği bölümü, Perşembe günü bir tweet’te ” daha kapsayıcı bir dil kullanmak için değiştirmeyi ” umduğu programlama terimlerinin bir listesini belirtti. Liste, “whitelist (beyaz liste)”, “ blacklist (kara liste) ”, “ master (efendi) ” ve “ slave (köle) ” gibi terimleri içermektedir.

Paylaşım yazılımı mühendisliği bölümü, bu terimler yerine hangi terimlerin kullanılması gerektiğini de içerir. Bu nedenle, ” beyaz liste ” yerine “izin verme listesi” ve “master / slave” ikilisi “lider / takipçi” ile değiştirilecektir.

Twitter’in bu kararı ile birlikte;

ABD merkezli JPMorgan Chase Bank ayrıca bilgisayar programlamada ve belirli teknik politika belgelerinde kullanılan dili değiştireceğini açıkladı. Ancak Google’ın Chromium Internet tarayıcısı ve Android işletim sistemi, geliştiricileri ” kara listeler ” ve ” beyaz listeler ” kullanmaktan kaçınmaya çağırıyor.

GitHub, dünyanın en büyük yazılım platformlarından biridir ve geçen ay ” master ” kelimesini programlama dilinden çıkarmanın çok çalıştığı açıklandı. Bu örneklere ek olarak, birçok şirket yazılım dillerindeki ırkçı ifadelere benzer terminolojiyi desteklemektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz