Twitter Virüs Temizleme Nasıl Yapılır? Twitter Virüs Kaldırma Rehberi

0
1040

Twitter virüsü olarak bilinen ve daha çok direkt mesaj yoluyla yayılan bu durum, twitter hesabınızın bazı otomatik sistemler ve kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesidir. Twitter virüsünü temizleme nasıl yapılır ve twitter virüs mesajlarından kurtulma işlemlerine dair anlatımlar konumuzda mevcuttur.

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biri olan twitter, sürekli kendini güncellemesi ve yenilikler getirmesine rağmen kişilerin dikkatsizliği ve merakları sonucu virüs olarak tabir edilen bu olayın önüne geçememiştir. Konumuzu bütünüyle okursanız internette bulacağınız en mantıklı açıklamalara ve en net çözümlere ulaşacak, bu durum hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Twitter Virüslerinden Nasıl Kurtulabilirim?

Yukarda bahsettiğimiz twitter virüslerinden kurtulmak için vereceğimiz yönergeleri izleyin.

Öncelikle bilgisayardan üzerinden ya da telefonda bulunan tarayıcınıza girip twitter.com’da oturum açın.

Profil resminize tıklayıp açılan menüden “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine tıklayın, aşağılarda bulunan “Uygulamalar ve cihazlar” seçeneğine dokunun veya https://twitter.com/settings/sessions bağlantıya tıklayın.

(Virüs olarak bilinen bu olay aslında bu alanda bulunan cihaz ya da uygulamalarla alakalıdır. Aşağıda detay vereceğiz, anlatıma devam edelim.)

Burada karşınıza “Twitter hesabınıza bağlı uygulamalar” ve “Twitter’a erişmek için son zamanlarda kullanılmış cihazlar” çıkacaktır.

Hesabınıza bağlı olan uygulamalardan tanımadığınız ve şüphelendiğiniz bir uygulama varsa bunun erişimi kaldırın ve kaydedin.

Aynı şekilde, bu bir otomasyon değil de birinin şifrenize erişme ihtimaline karşı erişim yapılan cihazlarda da çıkış yapın ve kaydedin.

Son olarak e posta hesabınızı ve telefon numaranızı kontrol ederek her şey yolundaysa şifrenizi mutlaka değiştirin.

Bu aşamaları uygularsanız twitter virüslerini temizlemiş olacaksınız.

Twitter’da Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

Twitter hesabınız üzerinden bilginiz olmadan çevrenizdekilere mesaj atılıyorsa,

Bilginiz tweetler atılıyorsa,

Bilginiz dışında yapılmış fav, rt ve yorumlar yapılıyorsa,

Tanımadığınız kişilerin otomatik olarak takibe alınması gibi durumlar oluyorsa;

Muhtemelen twitter hesabınız kötü niyetli kişiler tarafından yönetiliyor demektedir. Yukarıdaki anlatımla bu twitter virüslerinden kurtulabilirsiniz.

Twitter Virüsleri Nasıl Bulaşır?

Konu içerisinde değindiğimiz üzere, özellikle özel mesaj yoluyla yayılmaktadır. Yakın zamanda takipleştiğiniz birinden ilgi çekici bir metinle bir mesaj aldıysanız ve mesajda bir bağlantı varsa %99 ihtimalle bu twitter virüsü olarak adlandırılan olaydır.

Bu bağlantıya tıkladıktan sonra eğer kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıysanız yukarıdaki anlatımları uygulayarak bu virüsten kurtulmalısınız.

Buradaki amaç, twitter hesabınızın yönetilerek takipçi kastırmak ve gündem yaratmada tweetler atılmak için twitter’ınızın kullanılması diyebiliriz.

Dikkat: Bu bağlantılara tıklayarak bir uygulama indirdiyseniz bilgisayarınıza bir virüs bulaştırmış olabilirsiniz. Bu uygulama ile tüm şifreleriniz ele geçirilmiş olabilir. Derhal farklı bir cihazdan giriş yaparak şifrenizi değiştirin, programı kaldırıp tüm loglarını temizleyerek gerekirse format atın.

Twitter Virüsü Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle bu tarz mesajlara itibar etmeyin.

Mesajı atan şahıslar tanıdığınız biriyse bu yazının linkini onunla paylaşın ve virüsü temizlemesini söyleyin.

Bu kişiyi tanımıyorsanız twitter’a rapor edin ki başka kişiler de bu durumdan zarar görmesin.

Tekrar mesaj gelmemesi için şahsı engelleyin.

Bilmediğiniz platformlarda şifrenizi girip oturumunuzu açmayın.

Çok gerekmedikçe internet kafe gibi yerlerde oturum açmayın, açtıysanız oturumu sonlandırmayı unutmayın…

Twitter üzerinden yayılan virüslerden kurtulma ve twitter virüslerini engelleme konulu içeriğimizin sonuna geldik. Faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşın ki onlar da virüs bulaşıp bulaşmadığını inceleyebilsin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz