Twitter, sahte hesap engellemesi nedeniyle kullanıcılarda başka bir düşüş görüyor

0
352

Sosyal medya şirketi sahte hesaplar, botlar ve spam’lar üzerine çöktü; İran’a bağlı bir dezenformasyon kampanyasına karşı savaştı ; ve kullanıcılarını #BeAVoter’a teşvik etti.

Aynı zamanda Suudi hükümeti , eleştirmenleri susturmak için sosyal ağda troller ödedi ve Twitter’ın güvenli bir çevrimiçi alan yaratma çabalarının ne kadar iyi çalıştığına dair soruları gündeme getirdi.

Twitter’ın hala kanıtlayacak çok şeyi var. Şirket sadece güncel olaylara ayak uydurmak, fikirlerini dile getirmek ve sosyal aktivizmi desteklemek için siteye ihtiyaç duydukları konusunda ikna etmekle kalmayıp, aynı zamanda seçimden kaçma, taciz ve diğer karanlık tarafların teknolojiye karşı mücadelesi için yeterince çaba harcamalıdır.

Ve yatırımcılara, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerine karşı reklam dolarlarına karşı rekabet ederken, yeni kişileri platforma çekebileceğini göstermesi gerekiyor.

Yaptığımız ilerlemeden memnunuz, ama yapacak daha çok işimiz var.

Twitter CEO’su Jack Dorsey

Perşembe günü Twitter , 30 Eylül’de sona eren üçüncü çeyrekte 326 milyon aylık aktif kullanıcı bildirdi . Bu rakam, şirketin ikinci çeyrekte rapor ettiği 335 milyon kullanıcıdan biraz daha düşük bir seviyede kalıyor.

Şirket, yaptığı temizlik çalışmaları bağlamında rakamlara pozitif bir dönüş yaptı. Ancak Twitter yöneticileri, Avrupa’nın GDPR olarak bilinen yeni veri gizliliği yasası gibi düşüşün başka nedenleri olduğunu da kaydetti.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Perşembe günü yapılan bir konferans görüşmesinde yaptığı açıklamada, sosyal ağın kötüye kullanımı, yanlış bilgilendirme, yankı odalarını ve manipülasyonu engelleme yoluyla “kamusal konuşma” sağlığının iyileştirilmesi, teknoloji şirketinin uzun vadeli büyüme stratejisinin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Dorsey, “Yaptığımız ilerlemeden mutluyuz, ama yapacak daha çok işimiz var,” dedi.

Şirket ayrıca siteyi kullanımını kolaylaştırmak için yollar üzerinde çalışıyor. Twitter, kullanıcıların ilgi alanlarına göre en iyi hesapları, konuşmaları ve etkinlikleri eşleştirerek daha iyi bir iş çıkartabileceğini söyledi. 

Dorsey, “Tipik olarak Twitter çok sayıda insan için oldukça mekanik hissediyor,” dedi. Örneğin bir basketbol hayranı, takip etmek için doğru hesapları bulmak için siteden geçmelidir.

Üçüncü çeyrekte, Twitter, Thomson Reuters tarafından ankete katılan analistlerin ortalama 702,57 milyon doların üzerinde 758 milyon dolar gelir elde etti. Hisse senedine dayalı tazminat gibi bazı harcamalar hariç tutulduğunda, şirket hisse başına 21 sent  , tahmin edilen hisse başına 14 sentin üzerine çıktı. Üst üste dördüncü çeyrek için, Twitter bir kâr yayınladı.

Haberler Wall Street’in beğenisine benziyordu. Perşembe sabahı işlemlerde, Twitter hisseleri yüzde 16’dan fazla bir artışla 32.10 $ ‘a çıktı.

Seçim spot

Twitter, sahte hesaplar ve spam’lar üzerinde çatladığında, şirket çevrimiçi güvenlik konusundaki kaygılarla ifade özgürlüğüne olan inancını dengeliyor.

Bu hafta Twitter , aşırı sağcı komplo teorisyeni Alex Jones’a ve medya kuruluşu Infowars’a kötüye kullanımın kurallarını ihlal ettiği için bağlı 18 hesabı askıya aldı .

Yine de Facebook gibi Twitter da muhafazakar sesleri bastırdığını iddia etti. Eylül ayında, Twitter CEO’su Jack Dorsey , milletvekillerine, sitenin içeriğini incelediğinde şirketin politik olarak “tarafsız” olmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca , sosyal ağdaki görünürlüğünü azaltarak, Cumhuriyetçilerin “gölge yasaklarını” iddia ettiği iddialarını reddetti .

Twitter  Ağustos iddia edilen yanlış yaymak İran’a bağlı 770 hesap ve devlet Cumhuriyetçi partilerin üyeleri olarak kendilerini yanlış tanıtmak 50 hesaplarını aşağı çekti.

Ancak  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif  , televizyon karşıtı botlarla mücadele etmek için yeterince çaba göstermeden, televizyon yayıncıları ve öğrencileri de dahil olmak üzere, “gerçek İranlıların” hesaplarını geri çekmekle suçladı.

Seçimden etkilenenlerin dışında, Dorsey bu ay şirketin, şirketin politik önyargılarını ya da dünyayla ilgili görüşlerini pekiştiren “filtre kabarcıklarını” düzeltmek için daha fazlasını yapması gerektiğini de kabul etti .

İlk önce 25 Ekim saat 4: 12’de PT. 
Saat 06
 : 16’da PT’de güncelleme : Twitter’ın konferans görüşmesinden alınan notlar. 
7: 31’de PT’de güncelleme: Pazar açık olduktan sonra Twitter paylaşımlarının hareketi eklendi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz