Twitter Hesabı Nasıl Gizlenir?

0
627

Bu konumuzda tweetleri korumaya almak olarak tanımlanan ama insanlar arasında twitter hesabını gizlemek olarak bilinen işlem ve bu işlemin detaylarından bahsedeceğiz. PC’den twitter hesabı nasıl gizlenir ve uygulamadan twitter hesabı nasıl gizlenir gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Twitter hesabı gizlemekten kastınız insanların sizi twitter’da bulamaması ise bunun da anlatımı konu içerisinde mevcuttur, konumuzu incelemeye devam edebilisiniz.

Bilgisayarda Twitter Hesabı Nasıl Gizlenir?

Bilgisayarda twitter oturumunu açtıktan sonra sağ üstte bulunan profil resminize tıklayın.

Aşağıya doğru açılan menüden “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada sol barda bulunan “Gizlilik ve güvenlik” seçeneğine tıklayın. (İlgili yere kolay erişim için bu bağlantıya da tıklayabilirsiniz. https://twitter.com/settings/safety)

Daha sonra gelen sayfa’nın üzerindeki “Gizlilik” bölümünden “Tweetlerini korumaya al” seçeneğine tik koyarak sayfanın en aşağısına inerek “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.

Bu kısımda sizden var olan şifrenizi isteyebilir, girip tekrar kaydedin.

Twitter’ı Korumaya Alınca Neler Olur?

Twitter’da tweetleri gizlediğinizde;

Tweetleriniz sadece onay verdiğiniz, yani takipçiniz olan kişiler tarafından görülebilecektir.

Yeni atacağınız tweetler hiçbir şekilde takipçileriniz dışına kimseler tarafından görülemeyecekken, işlem öncesi attığınız tweetler başka siteler tarafından index alındıysa o platformlarda görülebilmektedir.

Birileri sizi takip etmek istediğinde onay kısmında bekleyecektir. (Bununla ilgili detayı konunun ilerleyen kısımlarında verdik.)

Takipçilerini artık tweetlerinizi retweetleme yapamaz hale gelir, rt simgesi kaybolur.

Tweetleriniz aramalarda görünmez, sadece siz ve takipçileriniz tweetlerinize, profilinizden ya da arama kısmından erişebilir.

Bu işlemi yapmanıza rağmen tweetleriniz arama motorlarında gösteriliyorsa twitter şifrenizi değiştirmenizi ve üçüncü parti uygulama izinlerini kaldırmanızı öneriyoruz.

Tweetlerinizi korumaya aldıktan sonra bir bağlantı paylaşırsanız bu bağlantı otomatik olarak kısaltılarak http://t.co” şeklinde bir bağlantıya dönüşür ve bu bağlantıyı biriyle paylaşırsanız kişiler o bağlantının asıl adresine erişebilir.

Gizleme yapılan twitter hesabını tekrar herkese açık hale getirirseniz hesap hiç gizlenmemiş gibi eski haline dönecektir.

Twitter Kişi Aramalarında Gözükmemek

Twitter’ın keşfedilebilme özelliği sayesinde sizi tanıyan insanlar e posta hesabınızı ya da telefon numaranızı arama bölümüne yazarak profilinize ulaşabilmektedir. Bu şekilde bulunmak istemiyorsanız, bilgisayar üzerinden gizleme yöntemini aşağıda anlattık, inceyebilirsiniz.

Konu içinde tekrar yapmamak adına ilk kısmı tekrar anlatmayacağız. Bu işlemi yukarıdaki anlatıma bakarak “Gizlilik ve güvenliğe” kadar gelin, ondan sonra aşağıdan devam edebilirisiniz.

Daha sonra açılan sayfanın orta kısımlarında bulunan “keşfedilebilirlik” alanına gelin.

Burada 2 farklı seçenekle karşılaşacaksınız.

İlk seçenekle twitter’da e posta hesabından bulmayı gizleyebilir, ikinci seçenekte ise twitter’da telefon numarasından bulunmayı gizleyebilirsiniz.

İlgili yerlere tik işareti koyarak işlemleri tamamlayın ve sayfa sonundaki “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın.

Bu konuda merak edilen başka bir husus da insanlar twitter’da telefonumu görebilir mi konusudur. Hatırlatmakta fayda var, kimse sizin telefonunuzu göremez. Bu durum sadece telefon numaranızı bilenlerin sizi aratabileceği bir keşfedilebilirlik özelliğidir.

Telefondan Twitter Hesabı Nasıl Gizlenir? (Android)

Twitter’ın telefon uygulamasından oturum açtıktan sonra sol yukarıdaki profil resminize dokunun.

Açılan sekmenin altlarında bulunan “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.

Açılan sayfada “Gizlilik ve güvenlik”e dokunup karşınıza gelen “tweetler” başlığının en tepesindeki “tweetlerini korumaya al” a tik koyup işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu anlatım android sürümlü telefonlara aittir fakat iphone’de tweetleri gizleme işlemi de benzer şekilde yapılabilmektedir.

Gizli Hesapta Takipçi İstekleri Nereye Gelir?

Tweetlerinizi korumaya alıp twitter hesabınızı gizlediğinizde gelecek takipçi isteklerinizi görmek için yine profil resminize tıklayıp açılan sekmede takipçi isteklerine dokunmanız gerekmektedir. Tarayıcı üzerinden de benzer işlem yapılmaktadır.

Twitter hesabınızı korumaya almak ve tweetleri gizlemek gibi konularda detaylara ulaşabileceğiniz konumuzun sonuna geldik. Umarız faydalı olmuştur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz