Twitter CEO’su Jack Dorsey sosyal ağdaki ‘filtre kabarcıklarını’ düzeltmek istiyor

0
366

Twitter gibi sosyal medya siteleri , kullanıcılarının görmek istediklerini düşündükleri yayınları kapatarak belirli politik görüş ve önyargıları güçlendirebilir.

Twitter CEO’su ve kurucu ortağı Jack Dorsey’in şirketi çözmeye çalıştığı bir sorundur, ancak algoritmalarda onu suçlamıyor.

“Sanırım Twitter, baloncukları filtrelemeye katkıda bulunuyor ve bence bu yanlış bir şey ve bunu düzeltmemiz gerekiyor,” dedi Dorsey, San Francisco’daki WIRED25 konferansında Pazartesi günü.

Dorsey, sitenin tasarıma göre, kullanıcıların dünyayı algılamalarına neden olabilecek belirli hesapları takip etmelerini sağladı. Kullanıcılar belirli bir konuyu veya ilgiyi izlediyse, farklı bakış açıları olan kişilerden daha fazla tweet görebileceğini söyledi.

Dorsey, kullanıcıların bu baloncukları parçalamak için daha fazla araç vermesi gerektiğini söyledi. 

Ancak sosyal medya siteleri, muhafazakar sesleri bastırdığı yönündeki iddialarla karşı karşıya kaldıklarından, bu şirketler de serbest konuşma endişeleriyle boğuşuyorlar.

Twitter’ın ifade özgürlüğü konusundaki duruşu mutlak değildir ve çekişmeler vardır, dedi Dorsey. Şirketin “kamusal sohbete hizmet etmek” amacı olduğunu belirtti, ancak Twitter, kullanıcılarının güvenli hissettikleri ve susturulmadıkları takdirde yalnızca ifade özgürlüğü için durabileceğine inanıyor.

“İfade özgürlüğü, fiziksel güvenlik gibi mahremiyet gibi diğer temel insan haklarını olumsuz etkileyebilir” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz