Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım Oranları

0
359

Kalan koronavirüs günlerinde insanlar evde daha fazla zaman harcıyor, dünyanın dört bir yanındaki insanlar İnternet’i evde kullanıyor ve Türkçe istatistikleri daha net hale geliyor. Bu nedenle, evde kalmak insanların sosyal medya ve internette daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor.

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, toplumun / Hootsuite’nin yerel ve küresel İnternet kullanım verileri olduğumuzu gösteren “Dijital 2020” raporunu söyledi. 2020’de, gezegendeki 7.8 milyar insandan 4.57’si aktif İnternet kullanıcısı olması dikkat çekti.

Atalay, dünya genelinde toplam cep telefonu kullanıcısı sayısının 5,16 milyar seviyesine yükseldiğini ve toplam nüfus içindeki cep telefonu kullanıcısı oranının% 66’ya yükseldiğine dikkat çekti. ” % 49, 2020’nin sonuna kadar dünya nüfusunun yarısının sosyal medya kullanıcısı olması bekleniyor. ” Dedi.

Türkiye’de İnternet Kullanıcısı 62.7 Milyona Ulaştı

Türkiye’den Ahmet Hamdi de İnternet kullanım istatistikleri konusunda istatistik sağlayıcısı ile görüştü.Türkiye’nin internet kullanıcısı sayısı 62.7 milyona ulaştı ki bu toplam nüfusun% 75.3’üne denk geliyor. İnternet kullanımına cinsiyet açısından bakan Atalay, erkeklerin% 81,8’ine sahip, kadınların% 68,9’u internet kullanıcısı olduklarını söylüyor.

Ülkelerin Günlük İnternette Geçirdiği Süre

“İnternet dünyasında bir günde ortalama süre 6 saat 43 dakika, Türkiye’de ise bu süre 7 saat 29 dakika.” ifadelerini kullanan Atalay, söz konusu olduğunda, Türkiye ile çalışmaya katılan 42 ülke arasında 16-64’e baktığımızda Yaş grubundaki insanlar İnternet saatini kullandığında sıralamanın 12. olduğunu da söyledi.

Ülkelerin Sosyal Medyada Geçirdiği Süre

Facebook’un Türkiye’de 37 milyon insanı, Twitter 38 milyon, Instagram 38 milyonu, 7,7 milyonu Snapchat ve Netflix 1,5 milyon kullanıcı, olduğunu belirten Atalay, ” Türkiye’de dünyaya eşdeğer 2 saat 24 dakika olan 54 milyon sosyal medya kullanıcısı buldular. Sosyal medyanın günlük ortalama kullanımı Türkiye’de ve sosyal medya günde ortalama 2 saat 51 dakika sürüyor ” şeklinde ifadelerde bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz