Tüm Detaylarıyla Thunderbolt

0
194

Thunderbolt teknolojisi USB-C aktarım yöntemine alternatif olarak ortaya çıkan ve özellikle Apple kullanıcıları arasında her gün yaygınlaşan bir kablolu veri ve güç aktarım teknolojisi olarak kullanılan bir ürün olarak ortaya çıktı. Thunderbolt teknolojisi sayesinde kullanıcılar USB sistemine oranla çok daha hızlı ve aynı zamanda güvenli bir aktarım imkanına sahip oluyorlar. Thunderbolt 3 ve diğer sürümüyle Thunderbolt dört aktarım biçimleri oldukça yenilikçi bir aktarım imkanı yaratıyor.

Thunderbolt
Thunderbolt

Thunderbolt Sürüm Farkları

Thunderbolt aktarım biçimi tek kablo üzerinden çok daha güvenilir ve hızlı aktarım yöntemini sunuyor. Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4 sürümlerine sahip olan teknolojide iki aktarım yöntemi arasında çeşitli farklar göze çarpıyor. Thunderbolt 3 USB bağlantı sisteminden farklı girişe sahip olması nedeniyle çokça eleştiri alıyordu. Thunderbolt 4 bu sorunu ortadan kaldıran bir kullanım imkanı sunuyor. Öte yandan Thunderbolt 4 sürümünün aktarım hızı Thunderbolt 3 sürümüne göre oldukça fazla.

Thunderbolt 4 Aktarım Hızı İle Fark Yaratıyor

Thunderbolt 3 her ne kadar USB yönteminden hızlı olsa da Thunderbolt 4 sisteminden hız anlamında geride kalıyor. Zira 40 Gbps aktarım hızına sahip olan Thunderbolt 3 için bu hız seviyesi maksimum hızı ifade ederken yeni Thunderbolt 4 sisteminde minimum hızı ifade ediyor. Öte yandan Thunderbolt 3 sadece 15W güç aktarımı hızına sahipken Thunderbolt ideal şartlarda 100W güç hızına kadar çıkabiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz