Trump, ABD’li Teknoloji Şirketlerinin Huawei’ye Ürün Satmasına İzin Verdi

0
470

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan Huawei- Amerika gerginliği ilerleyen günlerde daha büyük bir hale gelmiş, ve ABD ulusal güvenlik nedeni ile Huawei firmasına ambargo uygulamıştı. Bunların ardından Huawei’den de bir hamle gelmiş ve kendi işletim sistemini geliştireceğini duyurmuştu. Fakat birçok Amerika kökenli firma tarafından ambargoya maruz kalan Huawei, zor günler geçirmiş ve geçirecek gibi duruyordu. Küresel çapta milyonlarca kullanıcıya sahip olan Huawei, yapılan görüşmeler ve toplantılar sonunda az da olsa çözüme kavuşabildi. Geçtiğimi günlerde yapılan G20 zirvesinde ise Trump, ABD’li teknoloji şirketlerinin Huawei’ye ürün satmasına izin verdi.

Neden Huawei?

Huawei neden yasaklandı diye sormak gerekirse, kullanıcı verilerini toplaması, satması ve ulusal güvenlik tehditleri oluşturması cevabını verebiliriz. Amerikan hükümeti tarafından ortaya atılan bu iddia sonrası ise, Huawei’ye birçok Amerika menşeili firma ambargo koymuş ve yapılan anlaşmalarını fes etmişti. Zor durumlar yaşayan Huawei ise en büyük darbeyi Google’dan almış ve yeni çıkaracağı telefonlarda Android sürümlerini kullanamayacaktı. Fakat yapılan son açıklamalar durumun düzeleceği yönünde sinyaller veriyor.

ABD Geri Adım Attı

Yaşanan gerginlik ve ambargo mevzuları sonrası Google’ın hisselerinde ve Amerikan ekonomisinde düşüşler olunca, Amerika hükümeti, kısmen de olsa geri adım attı. Amerikan ekonomisi üzerinde hatırı sayılır bir paya sahip olan Huawei, yaşanan durumlar sonrası ülkede satış yapamayınca, darbeyi Amerikan hükümeti yedi. Bu sebeple yavaş yavaş geri adımlar atan ABD, geçtiğimiz günlerdeki G20 zirvesinde ise bir açıklama daha yaparak ürün alışverişine izin verileceğini açıkladı.

Şirketler ile Çalışma Hakkı Tanındı

G20 zirvesine konuşan Trump, yaptığı açıklamalar ile Huawei ile ilişkilerin düzelebileceği yönünde sinyaller verdi. Zirvede konuşan Amerikan lideri, “Bunda bir sorun olmadığını söyledim” diyerek bitirdiği sözlerinde, Huawei’ye uygulanan yaptırımların hafifletilebileceği sinyallerini de vermiş oldu. Bu açıklamaya göre Huawei, dünyanın en büyük çip set üreticisi olan Qualcom’dan çipset satın alabilecek ve daha da önemlisi Google ile çalışabilecek. Şirketin Google ile çalışması demek, Android işletim sistemini kullanabilmesi ve yeni cihazlarında bu desteği sunabilmesi demek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz