TikTok’tan Avrupa Birliği Sözleşmesi Kararı

0
489

Son dönemlerin en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan TikTok Avrupa Birliği sözleşmesi kararını kamuoyuna duyurdu. Açıklama Tiktok’un yöneticisi Theo Bertram tarafından yapıldı. Yönetici etik kuralları için hazırlanan sözleşmeyi imzalamaktan memnun olduklarını vurguladı.

Sözleşmenin Hazırlanması 2016 Yılında Gerçekleşti

Tiktok’un imzalamasıyla gündeme gelen etik kurallar sözleşmesi Avrupa Birliği tarafından 2016 yılında hazırlandı. Sözleşmenin hazırlanma amacı ise sosyal medya uygulamalarında yaşanan ırkçılık veya nefret ifadelerinin tespit edilerek yayınlanmasının durdurulması oldu. Sözleşmenin hazırlanmasının ardından Google, Twitter ve Facebook şirketleri Ab tarafından hazırlanan bu sözleşmeyi kabul etti.

Ardından da uygulamalarda yapılan nefret söylemleri tespit edilerek kaldırılmaya başlandı. Bu sözleşme sayesinde uygulamalarda yayınlanan zararlı paylaşımların 24 saat içinde kaldırılması %90 oranına ulaştı.

Bu sözleşme öncesinde kaldırılma oranları %40 oranındaydı. Facebook ve Twitter gibi ünlü sosyal medya uygulamalarının uyduğu bu sözleşmeyi tiktok şirketi de kabul ederek ayrımcılığın ortadan kaldırılması amacıyla büyük bir adım attı.

Paylaşımların 24 Saat İçinde Kaldırılması Sağlanacak

Avrupa birliği tarafından hazırlanan etik kurallar sözleşmesini kabul eden sosyal medya uygulamalarında yapılan ayrımcı paylaşımlar 24 saat içinde kaldırılarak nefretin aşılanması engelleniyor. Tiktok’un sözleşmeyi imzalamasıyla artık uygulama üzerinden yapılan ırkçılık söylemlerinin de 24 saat içinde kaldırılması sağlanacak.

Sözleşme nefret söylemleri yanı sıra yasa dışı faaliyetlere dair yapılan paylaşımlarından kaldırılması için çalışıyor. Böylelikle firmaların sözleşmeye göre hareket ederek internetin gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacakları düşünülüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz