TikTok Dahil Birçok Uygulama Gizlilik İhlali Yapıyor

0
284

Koronavirüs sebebi ile dünya genelinde birçok fuar ve etkinlik ertelenmişti. Apple ise WWDC 2020 etkinliğini ertelemek yerine internet üzerinden canlı yayınlayarak gerçekleştirmeye karar verdi ve etkinlik geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Etkinlik ile beraber bütün dikkatleri üzerine çeken Apple duyurduğu IOS 14 güncellemesi ile beraber kullanıcılarına gizlilik konusunda daha çok kontrol ve izin hakkı sunacağını belirtti. Gizlilik konusunda hayli iddialı olan ve bu konuya önem veren Apple için IOS 14 güncellemesinin en önemli noktası buydu.

TikTok Panoyu İzliyor mu?

Güncellemenin yayınlanması ile beraber birçok kullanıcı beta sürümünü kullanmaya başladı. Yeni uyarıları ve uygulamaları da beraberinde getiren IOS 14’de en çok dikkat çeken konu, Tiktok uygulaması açıkken ekrana gelen uyarı oldu. Bu uyarıya göre Tiktok kullanıcıların panoya kopyaladığı bilgileri izliyordu. Birçok kullanıcı bu konudan rahatsız olurken Tiktok uygulaması hakkında akılda birçok soru işareti oluştu. Tiktok ise böyle bir konunun söz konusu olmadığını, kullanıcıların panolarını izlemediklerini belirtti.

53 uygulamada Benzer Durum

Konu ile ilgili çıkan haberler ile Tiktok firmasının başı derde girerken, güvenlik uzmanı Tommy Mysk ise 53 farklı uygulamanın benzer bir ihlalde bulunduğunu belirtti. Bu liste içerisinde Fox News’den PUBG mobile’a, New York News’den AccuWeather’a kadar birçok farklı popüler uygulamalar yer alıyor. Kullanıcılar ise böyle bir uygulama varsa kesinlikle son bulmasını ve kopyalanan bilgilerin silinmesini talep ediyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz