Teknoloji Devlerinin Mahkeme Süreci

0
201

Apple ile Google arasında bir mahkeme süreci başlatılıyor. İkilinin ortaklıklarının ve anlaşmalarının belirli nedenlerden dolayı bitebileceği söz konusu oluyor. Bilindiği gibi Apple ve Google farklı alanlarda sıklıkla karşı karşıya geliyor. Birbirlerini rakip olan gören bu iki firma arasında anlaşmalar da bulunuyor.

İkilinin arasındaki rekabetin artmasına bağlı olarak anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Apple ve Google Anlaşması

Yaklaşık olarak 15 yıl öncesinde Silikon Vadisi’nde imzalan bir anlaşmaları bulunuyor. Bu anlaşma ilk bakışta pek bir şey ifade etmese de liderler için durum öyle görünmüyor. Yapılan anlaşmaya göre, Apple Mac bilgisayarlarının arama motoru standart olarak Google olacaktı. 15 yıl önce Tim Cook, Apple kurucusu olan Steve Jobs ile ortak bir anlaşmaya varmıştı. Aynı zamanda ortaklıkları Apple ürünlerinin tümünde görülmeye başlandı.

Apple ve Google Anlaşması

Anlaşmanın Değeri

Yapılan anlaşma, günümüzde teknoloji devlerinin gelirlerini büyük ölçüde etkiliyor. Her iki firmanın da yıllık 3 trilyonu geçen gelirleri bulunuyor. Bu rakamın büyük çoğunluğu da ortakların anlaşmalarından elde ettikleri gelirlerden oluşuyor. Bu nedenle aralarındaki anlaşma sık sık gündeme gelmiyor. Arama motorları arasında en çok tercih edilen Google, tüm motorların %92’sini kapsıyor. Bu nedenle de anlaşma bir sır gibi saklanmasa da dillendirilmiyor.

Yeni Bir Arama Motoru Gelebilir

Apple, Google ile anlaşmasının sona ermesi durumunda yeni bir arama motoru tasarlayarak yeni bir arama motoru rekabeti yaşatabilir. Bu durumda Apple güçlenirken Google’ın gelirlerinde düşüş yaşanabilir. Ancak Google, mahkeme sürecinde anti tröst yasağını aşması yönündeki iddiaları kabul etmiyor. Diğer tüm firmalar gibi gerçek hayatta raf ödeme parasının yerine kullanılan internet terimi olarak açıklıyor. Bunun dışında Google, kendi arama motorundan farklı diğer motorlarından kişilerin tercihleri doğrultusunda kullanabileceği yönünde savunmasını yapıyor.

Yaşanan tatsız olaylar karşısında iki lider firmanın aralarındaki ilişki değişmiyor. Apple, tüm olumsuzluklara rağmen Google’ın talep edildiğini ve müşterilerinin bu hizmeti beğendiğini savunuyor. Bu nedenle de yapılacak olan değişiklik herkesi etkileyeceği için ortaklıkların devam etmesinin daha uygun olduğu düşünülüyor. Her iki firma da yapılan bu ortaklık aracılığıyla milyarlarca dolar kazanıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz