Tekirdağ Tatil Yerleri Nerelerdir?

0
424

Tekirdağ Marmara Denizi ile Karadeniz’e kıyısı bulunan bir turizm şehridir. Aynı zamanda her iki denize de kıyısı bulunmasıyla altı şehirden biri olma özelliğine sahiptir. Çorlu, Marmara Ereğlisi, Çerkezköy, Şarköy, Saray, Hayrabolu, Markara, Muratlı, Süleymanpaşa, Ergene, Kapaklı ilçelerine sahiptir. Tekir Dağları dışında genel anlam da düzlük bir yapıdadır. Yazları sıcak, kışları ise ılık geçmektedir. Akdeniz iklimine sahiptir. Birçok mavi bayrağa sahip plajları ve görmeye değer doğa harikası yerleriyle bu şehir tatil için güzel bir öneridir.

Tekirdağ’a Nasıl Gidilir?

Ulaşımı rahat ve kolay olan bir şehirdir. Tekirdağ, İstanbul’a 144 kilometre, Ankara, Tekirdağ arası 595 kilometre, İzmir, Tekirdağ arası ise 708 kilometre uzaklıktadır. Karayolu, Havayolu ve Demir yolu ulaşımları mevcuttur. İster şehirlerarası otobüs, ister uçak, ister trenle ya da şahsi araçlarla ulaşım imkanları vardır. Şehiriçi ulaşımlarında da otobüs, taksi, araç kiralama gibi imkanları sayesinde kolaylık sağlanmıştır. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için özellikle kısa süreli kafa dinlemek için harika bir yerdir.

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

 1. Tekirdağ sadece plajlarıyla değil aynı zamanda tarihi mekanlarla da ön plandadır. Bunlara örnek:
 2. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 3. Rakoczi Müzesi
 4. Doğa ve denizle iç içe Hora Feneri
 5. Gölbaşı Gençlik Parkı,
 6. Çamlıköy Ormaniçi Dinlenme Tesisleri
 7. Kazak Gölü Piknik Alanı

Tekirdağ’da Nerede Kalınabilir?

Şehirde dört ve beş yıldızlı oteller mevcuttur. Konforlu ve imkanları bol olsa da daha makul bir tatil düşünenler için apart ve pansiyonlarda vardır. Genellikle kalabalık aile ve arkadaş grupları ile birlikte gelenlerin tercihi pansiyon ve apartlar olmaktadır. Aynı zaman da doğayla iç içe olmayı sevenler için de kamp alanları olup çadırda da kalınabilmektedir.

Tekirdağ’ın Plajları Ve Tatil Bölgeleri

Tekirdağ’ının Şarköy ilçesinde 6 adet denizi bulunmaktadır. Plajları mavi bayrağa sahip olduğu için oldukça rehavet görmektedir. Atatürk Parkı, Marmara Evleri, Mürefte, Süleyman Altınok, Şarköy Sosyal Tesisleri, Şarköy mavi bayraklı halk plajlarıdır. Şarköy’ün Uçmakdere köyün de yamaç paraşütü yapmak ve orada çadır kurmak da oldukça keyifli olabilir. Aynı zaman da Tekirdağ’ının Kumbağ plajı da oldukça ilgi gören halk plajlarından bir tanesidir. Burada ister denize girebilir isterseniz de güzel bir doğa yürüyüşü yapabilme imkanına olanak sağlamış olursunuz. Buna benzer birçok plajları mevcut olan ilimizdir. Şehir merkezine yakın olan plajlara kolaylıkla gidilebilmektedir.

Tekirdağ’ının Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Tekirdağ denildiği zaman akıllara birbirinden lezzetli meşhur Trakya yemekleri gelmektedir. Buraya tatile gelip bu güzel tatlara bakılmalıdır.

 1. Çeneçarpan çorbası
 2. Kelle paça çorbası
 3. Tekirdağ köftesi
 4. Damat paçası
 5. Sini mantısı
 6. Cizleme
 7. Zennik
 8. Hayrabolu tatlısı
 9. Höşmerim
 10. Akıtma
 11. Peynir tatlısı
 12. Burma sucukları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz