TBMM’ye İPhone Başvurusu

0
194

Türkiye’de yaşayan ve Apple ürünlerini kullanmaktan mutluluk duyan vatandaşlar tarafından TBMM’ye başvuru yapıldı. Başvuru ilginç karşılansa da kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı. Başvurunun nedeni ise İPhone 12 modelinin orijinal kutusunda şarj aletinin yer almıyor olmasıdır. Tüketiciler tarafından sunulan emsal örnekte Fransa’da yer alan yasaya dikkat çekilmiştir. Türkiye’de yer alması gerektiği düşünülen yasanın çıkması için talep oluşturuldu. ABD merkezli olan Apple tarafından çevrecilik kapsamında kutusuna şart aleti konulmaması, tüketiciler tarafından olumsuz karşılandı.

TBMM'ye İPhone Başvurusu
TBMM’ye İPhone Başvurusu

İPhone Kulaklık ve Şarj Kablosu Sadece Fransa’da Var

Fransa’da yer alan yasa kapsamında Apple kuralları bozdu ve Fransa’da sarışa sunulan İPhone 12 ürününe şarj ve kablolu kulaklık ekledi. 2010 yılında Fransa’da yer alan kanun kapsamında piyasaya sürülmüş olan telefonlarda kulaklık ve şarj kablosu bulundurma zorunluluğu konulmuştur.

Tüketicilerin Alacağı Cevap Merak Konusu

Emsal yasa gereği aynı hassasiyetin tüketicileri korumak adına konulması gerektiği belirtilen dilekçelere gelecek cevap merak konusu. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İPhone 12 için şarj ve kulaklık zorunluluğu getirilmesi adına bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Tüketici Haklarına önem verilen ülkemizde TBMM’ye sunulan haklı gerekçenin olumlu sonuçlanması bekleniyor. ABD tarafından katı kuralların tek bir ülkeye yönelik bozulması, esneklik olabileceğini gösteriyor.

Bu durumun sadece tek bir ülkeye sunulması ise ayrımcılık konusunu gündeme getirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yasa çıkması halinde ABD’nin nasıl bir uygulama yapacağı şimdiden merak edilmeye başlandı. Şimdi gözler TBMM’nin vereceği cevapta olacak. Tüketicilerin ısrarla talep ettiği ve ücretlerinin karşılığını almak istedikleri bu düzenleme ile Apple geri adım atabilir. Fransa’ya tanınan imtiyazın Türkiye’ye de tanınması bekleniyor. Gelecek dönemde tüketicileri nasıl bir sonuç beklediği görülecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz