Tatil Hangi Şehirde Yapılır?

0
581

Yaz tatillerinin vazgeçilmezi tabi ki de deniz, kum ve güneştir. Her insanın aklına yaz tatili denildiğinde bu 3 kavram gelmektedir. İnsanlar artık henüz yaz gelmeden 4 5 ay önce yaz tatili planlarını ve hazırlıklarını yapmaktadırlar. Yaz tatili için en önemli şeylerden birisi de tatilin nerede yapılacağıdır. Yapılan tatilin güzel ve kaliteli olması ve tüm yılın yorgunluğunu atabilmeniz açısından tatil yaptığınız yer son derece önemlidir. Bunun için de tatil yeri seçerken çok detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Türkiye bu açıdan tam bir cennettir. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi ile birlikte Marmara Bölgesi’nin batısı tatil açısından en çok tercih edilen, deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu yerlerdir.

Türkiye’nin En Güzel Tatil Bölgeleri

Antalya – Kaş

Yaz tatili denilince akla gelen ilk yer hiç şüphesiz Antalya’nın Kaş ilçesidir. Tatil bölgesi olarak Kaş’ın tercih edilmesinin en büyük sebebi Kaputaj Plajı’na sahip olmasıdır. Bu plajın en önemli özelliği deniz, kum ve güneşin bir araya gelerek oluşturduğu muhteşem manzaradır. Bu güzel plajın yanı sıra Kaş’ın tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise Xanthos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca Kaş’a gittiğinizde caretta carettaların yumurtlama mekanlarına küçük bir ziyarette yapabilirsiniz.

Balıkesir – Ayvalık

​​​​​​​Türkiye’ nin Marmara bölgesinde yer alan Ayvalık bir sürü farklı koyu içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca Balıkesir’e giden insanların uğrak yeri olan Şeytan Tepesi de yine Ayvalık ilçesinde yer almaktadır. Deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu muhteşem bir tatil mekanıdır.

Çanakkale – Bozcaada

​​​​​​​Tatil yapmak için bir ada tercih edecek olan herkesin gitmesi gereken ilk yer Bozcaada olmalıdır. Tatil için buraya giden herkesin ilk tercihi kesinlikle Ayazma Plajı’dır. Deniz, kum ve güneşin güzellikleri bu plajda gözler önüne serilmektedir.

Muğla – Datça

​​​​​​​Deniz tatili için uğrak yer olan Muğla’ nın Datça ilçesi aynı zamanda tarihi açıdan da oldukça zengindir. Gündüzleri denizin tadını çıkarabilir, akşamları ise Datça sokaklarında bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. Tatil için Datça’ya giden kişiler genel tercihi kesinlikle Palamut Bükü’dür. Bunun yanı sıra tarihi güzellikler için de Dionysos Tapınağı, Apollon Karneios Tapınağı, Knidos Afrodit gibi mekanları mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Muğla – Marmaris

​​​​​​​Tatil için tercih edilebilecek gözde mekanlardan birisi de kesinlikle yine Muğla’da bulunan Marmaris ilçesidir. Yurtdışından gelen turistlerin de en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Marmaris deniz tatili için en önemli adrestir. Burada deniz, kum ve güneşin güzelliklerini sonuma kadar yaşamanız mümkündür.

Antalya – Alanya

Türkiye’ nin en büyük turizm gelirine sahip şehirlerinden birisi mutlaka Alanya’dır. Alanya deniz tatili açısından en uğrak yerlerden birisi olsa da tarih açısından da oldukça zengindir. Özellikle Damlataş ve Dim mağarası ile Kızıl Kule, Selinus Antik Kenti ve Alanya Kalesi en çok ziyaret edilen yerlerdir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz