Stoksuz E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

0
1128

Çağımızın en büyük icatlarından olan internet, kendisini her geçen gün geliştirmeye ve yenilemeye devam ediyor. Bu içeriğimizde size, internetin nimetlerinden Dropshipping, yani Türkçe ismi ile Stoksuz E-Ticaret nedir ve nasıl yapılır, bu nimetlerden nasıl faydalanılır gibi konulardan bahsedeceğiz.

İnternetin ilk kullanım alanı bildiğiniz gibi askeriyeler olmuştur fakat insanoğlunun önlenemez merakı bu teknolojiyi sadece askerin eline bırakmamış, interneti birçok farklı yere çekmiştir. Bu farklı yerlerden biri de konumuzun içeriği Dropshipping’dir.

Kısa bir tabir ile anlatmak gerekirse Dropshipping, Türkçe adı ile Stoksuz E-Ticaret, girişimcilerin kendi internet sitesi ya da sosyal medya hesaplarından markaların çeşitli ürünlerini pazarlayarak satışa sundukları ve bu satışlardan komisyon alarak gelir elde ettikleri satış pazarlama sistemidir.

Stoksuz E-Ticaret’i biraz daha açmak gerekirse, bir veya birden çok markanın ürünlerini kendi internet siteniz veyahut sosyal medya hesaplarınızdan pazarlamaktır. Bu pazarlamayı gerçekleştirirken yapmanız gereken kendinize ait bir domain satın alıp, internet sitenizi kurmaktır. Kurduğunuz internet sitesine belirlediğiniz markaların belirli ürünlerini yerleştirmektir. Bu ürünleri kendi sermayeniz ile satın almanıza gerek yoktur. Bu işlemi adlandıracak olursak Dropshipping döngüsü diyebiliriz.

Stoksuz E Ticaret Döngüsü Nedir?

Siz ürünleri yayınlamadan önce toptan ürün alır gibi belli bir fiyatta anlaşır, kar’ınızı üzerine ekleyerek satışa hazır hale getirirsiniz.

Müşteriler ürünü sizin web sitenizden perakende fiyatıyla satın alır. Siz siparişi tedarikçi firmaya yönlendirirsiniz. Tedarikçi de ürünü müşteriye gönderir.

Bu döngü böyle devam eder, adına da Stoksuz E Ticaret Döngüsü deriz.

Kulağa biraz garip geliyor değil mi? “Nasıl ya, öyle iş mi olur?”  dediğinizi duyar gibiyiz. Sakin olun değerli girişimciler, sizlere A’dan Z’ye Dropshipping yani Stoksuz E-Ticaret nasıl yapılır, yapılması gerekenleri nedir? Bunların hepsini anlatacağız…

Dropshipping nedir gelin biraz daha inceleyelim;

Kelime anlamıyla Dropship, Türkçe’ye İngilizce’den gelmiş bir kelimedir. Türkçe tam bir karşılığı yoktur fakat tüm dünyada “Stoksuz E-Ticaret” olarak bilinir. Markaların veya tedarikçilerin ürünlerini kendi internet satış sitenizde üzerine komisyonunuzu ekleyerek sattığınız ürünün, sizin elinize değmeden tedarikçi firmanın deposundan direkt olarak müşteriye iletilmesidir.

Dropshipping’in Normal E-Ticaret’e Göre Faydaları

Stoksuz E-Ticaret’in tüm faydalarını sizler için derledik ve toparladık, madde madde hazırlayıp sizlere sunduk…

– Stoksuz E-Ticaret için herhangi bir sermaye gereksiminiz olmaz.

Herhangi bir şirket kurmanıza gerek yok, bankalarla çek, senet ya da pos anlaşması yapmanıza gerek kalmaz. Yani gerekli tüm anlaşmalarınızı tedarikçi firma kendisi yapmıştır.

Ürün tedarik etmenizde veya seçmenizde kaygı oluşturmazsınız. Stoksuz E-Ticaret tedarikçilerinizden istediğiniz ürünleri alıp sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Stok fazlam olacak, aldığım ürünleri ya satamazsam diye düşünmenize gerek yok, Stoksuz E-Ticaretle kendi sitenizde stok tutmayacağınız için bu endişeye kapılmayacaksınız.

Şirket kurmanıza gerek kalmadığı için personel yani işçi gücüne de ihtiyacınız olmayacaktır. Gereksiz maaş ve SGK primlerinden muaf olacaksınız.

Sitenizden satılan ürünün nasıl kargolanacağına dair stres yaşamanıza da gerek yok. Sitenizden satılan her ürün tedarikçinizin kendi deposundan müşteriye iletilir…

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz E-Ticaret yapmanız için 3 yolu tercih edebilirsiniz. Bunlar kendi internet sitenizi kurmak, Stoksuz E-Ticaret paketleri satın almak ya da sosyal medyada büyük bir sayfa kurup buralardan tedarikçilerle iletişime geçip satışlarınıza başlayabilirsiniz. Şimdi gelin bu 3 yolu size anlatalım…

Web Sitesi Kurarak Stoksuz E Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz E-Ticaret’e başlamak için kendinizin alması gereken domain, ilk başta çok önemli sayılmayan detayların arasında hızlı bir kararla alınır. Fakat Stoksuz E-Ticaret ya da E-Ticarete başladığı günlerden sonra çeşitli nedenlerle değişim yapılması zorunlu kaldığında, o güne kadar yaptığınız her şeyin yeniden yapılması büyük bir risk taşır. Seo, reklam ve yazılımlar adına yapılan tüm yatırımlar domaine yapılır. Eğer ki seçtiğiniz domaini değiştirmek isterseniz, bütün yapmış olduğunuz yatırımları sil baştan yapmak zorunda kalırsınız. Tüm bunları düşünerek kendinize iyi bir domain seçmenizi tavsiye ederiz.

– Stoksuz E-Ticaret’te Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dropshipping sitenize domain seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim…

– Alan Adının Doğru Konumlandırılması

Açacağınız internet sitenize domain seçerken ilk anda satmayı düşündüğünüz markaların veya tedarikçilerin belirli ürünlerine göre hareket etmemelisiniz.

Mesela; erkek ayakkabı ürünleri satacağınız bir site kurmaya karar verdiniz. İlk aklınıza gelen “erkekayakkabı.com” adresi ve uzantıları içeren domainler ortaya çıkacaktır ve sadece belirli bir ürünü kapsayan bir domain olacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda daha yüksek komisyon marjlı bir takım elbise tedarikçisi ile bağlantı kurduğunuzda, başlangıçta belirli bir ürünü kapsayan bir domain seçtiğiniz için bu teklifi reddetmek sizin zararınıza olmaz mı? İşte size anlatmak isteğimizde buydu kendinize bir Stoksuz E-Ticaret domaini alırken ileriyi de düşünüp hareket etmelisiniz.

Bu konulara yaşanmış örnek verecek olursak; moda ve giyim üzerine konumlanmış trendyol.com’un “modem” satması çok fazla eleştirilmemişken, çiçek satışı üzerine konumlanmış ciceksepeti.com’un “spor ayakkabı” satması çok fazla eleştiri toplamıştır. Çiçek sepeti, çiçek satışından sonra “hediyelik ürünlere” yönelince bu kadar tepki toplamamıştı, ayakkabı da hediye bir ürün olsa da ciceksepeti domaini biraz sırıtıyor gibiydi.

– Alan Adı Uzantısı

İnternet siteniz için alacağınız domainin uzantısı çok önemlidir. En yaygın kullanılan “.com” tercih edilmelidir. En iyi tercih ise marka tescilli bir “com.tr” alan adıdır.  Gerekli gördüğünüz takdirde “.net” uzantısını da alabilirsiniz, fakat bu üçü haricinde başka uzantıları seçenekleriniz arasında bulundurmayın. En azından kısa vadede kazançlı olursunuz. Diğer gelişmeye açık yeni uzantılara da uzun vadede yatırım yapabilirsiniz.

Müşterileriniz bir başka kişilere sitenizden bahsederken genelde domain uzantınızdan bahsetmezler. Örneğin “filancasepeti”nden aldım gibi bahsederler. Çoğumuza bir siteden bahsederken aklımıza direkt olarak “.com” uzantısı geldiğinden “filancadomain.org” alan adı kimsenin aklına gelmez. Sizler, yani girişimcilere diğer bir tavsiyemiz de budur. Başka müşterileri sırf domain uzantınız yüzünden kaybedebilirsiniz. Kendinize Stoksuz E-Ticaret internet sitesi açarken domain uzantısı olarak muhakkak “.com ya da com.tr”  almalısınız.

– Domainde Türkçe Karakter

Stoksuz E-Ticaret internet sitenize seçeceğiniz domain ne kadar az Türkçe karakter içerirse, sitenizin size daha çok faydalı olacağını göreceksiniz. Bunun diğer bir nedeni müşterilerinizin internet sitenizin adını “arama motorları”nın yanlış yazılmasını engelleyecek olmasındandır. Örnek vermek gerekirse “Çağdaş İç Giyim ve Çamaşır” isimli bir şirket “cagdasicgiyimcamasir.com” domain’ini almıştır. Aldığı bu domain 6 Türkçe karakter içermektedir. Hal böyle iken böyle bir domaini bir arama motorunda ya da adres çubuğunda doğru yazılması imkânsıza yakındır. Dolayısı ile kendi internet sitenize basit kelimelerden oluşan bir domain almanızı tavsiye ediyoruz.

– Domain’in Satın Alınması ve Tescili

Bu durum birçok kişinin aştığı, yani sorun olmayacak bir durumdur ama kısaca bahsedelim. İnternet sitenizin alan adını mutlaka kendi adınıza açılmış bir hesaptan yine kendi adınıza tescil ettirmenizde büyük bir fayda olacaktır. Stoksuz E-Ticaret domaini her şeyden önce sizin yatırım aracınız olacağı için ortalama 50 TL ye aldığınız bir domain’e Dropshipping internet sitesi kurduğunuzu hayal edelim. 5 yılın sonunda internet sitenizden aylık 35 bin TL gelir elde ettiğinizi düşünelim ve bu sitenizi satılığa çıkarttığınızı varsayalım. Stoksuz E-Ticaret sitenizin piyasa değeri aylık olarak elde ettiği gelirle belirlendiğini de varsayacak olursak; 35.000*12 Ay = 420.000 TL’dir. Bu satış hakkı internet sitesinin yani domainin sahibinindir. Bu nedenledir ki alan adınızı mutlaka ve mutlaka kendi adınıza tescillemeli, en yakın arkadaşınızdan hatırla kullanmaya başladığınız bir domain dahi olsa, ilerde tutturma ihtimalinden dolayı başkasının adına olan domainle bu işe girişmemelisiniz.

– Dropshipping Domaini Tescil Süreleri

Bu ihtimal de kesin olmamakla birlikte işinizin tutmaması durumunda 150 TL (birazdan bahsedeceğimiz 3 yıl süreyle domain alma maliyeti) gibi bir ekstra maliyet olacağından alınabilecek bir risktir. İnternet sitenize alan adınızı alırken en az 3 yıllık tescil ettirmelisiniz. İnternet sitenizi tarayan arama motoru botları için tescil süresinin uzunluğu siteniz için artı bir özellik olacaktır. Her yıl bu sektörde yüzlerce site kurulup kapatıldığı bir sektör olduğundan, arama motorları ilk yıl için size temkinli yaklaşabilir. Muhteşem bir SEO yatırımı yapılsa dahi, internet sitenizi yeni bir Stoksuz E-Ticaret sitesi olarak kabul edecek ve sizi eski sitelerden sonraki sitelere yerleştirecektir. Dediğimizi yaparak ileriyi hedeflediğinizi düşünerek sitenizi büyüme potansiyeli taşıyan internet siteleri arasına yerleştirecektir. Bu bir ihtimaldir ve uygularsanız çok şey kaybetmezsiniz.

– Domain Ban Kontrolü Yapma

İkinci el bir domain alıyorsanız mutlaka banlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Alacağınız ikinci el alan adının eski sahibi tarafından yasa dışı veya kurallar dışı çalışmalar nedeni ile ban almış olabilir ve bu domainlerine ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın, arama motorları bu tip sabıkalı internet sitelerini asla üst sıralara yerleştirmezler. Domain’in banlı olup olmadığını arama motoruna “domain ban check” vs ibareler yazarak ulaşacağınız internet sitelerinden sorgulatabilirsiniz. Tek bir araçla sınırlı kalmayın birden fazla siteden kontrol edin.

Dropshipping İnternet Sitesini Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İnternet sitenizi kurmak için, tüm bunları sağladıktan sonra artık geriye sitenizin arka planını hazırlamak kalıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Stoksuz E-Ticaret internet sitelerine giren müşterilerin sadece %20’si yaptığı alışverişi tamamlıyor, geriye kalan büyük bir kısım ise alışveriş esnasında internet sitelerini terk ediyor.

Stoksuz E-Ticaret internet sitelerinden alışveriş yapma imkânı sunan siz girişimcilerin bu yüksek oranda olan müşteri kaçmalarını engellemek ya da düşük seviyeye indirgemek için sistemin yeterliliği kadar internet sitesinin tasarımı da göz ardı etmeksizin önemlidir.

İnternet sitesinin ana sayfası ve ödeneme sayfasında müşteriyi hoşnut tutmak, müşteri firesini bir miktarda engelleyecektir. Engellenen bu müşteri firesi sayesinde internet sitenizin satış oranlarına katkı yapmış olacaksınız…

Sadelikten şaşmamalısınız, neden mi? 

Dropshipping internet sitelerinde online alışveriş müşterileri için pratiklik ve hız internet sitenizin en temel ihtiyaçlarından olacaktır. Bu şartlara dikkat etmeniz sizin için büyük bir fayda olacaktır.

Stoksuz E-Ticaret internet sitelerinde müşterilerin yapmış olduğu alışverişini başarıyla tamamlamamasına sebep olan en önemli etkenlerden biri de sitenin çok renkli, dikkat dağıtıcı ve güven eksikliği gösteren bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu sebeptendir ki kuracağınız siteniz mümkün olabildiğince sade olmalı ve başka sitelere yönlendiren banner, reklam araçlarından uzak olmalıdır.

Kodlamalarla sağlayacağınız benzer ürünleri listelemek ya da daha çerezlerden yararlanarak müşterinin ihtiyacı olabilecek ürünleri belli alanlarda listelemek alımdan vazgeçen müşteriyi tekrar harekete geçirebilecektir.

Kısacası internet sitesi ile yapacağınız stoksuz e ticaret girişiminizde kullancılara kolaylık sağlayacak bir yazılım, sade ve hoş renklerle tasarım ve jenerik bir domain tercih etmelisiniz.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra kendinize tedarikçiler bulup anlaşmalar yaparak, ilgili ürünleri web sitenizde yayınlayarak satışlara başlayabilirsiniz.

Stoksuz E-Ticaret Paketleri Satın Almak

Stoksuz e ticarete girişmek için yapabileceğiniz diğer bir yöntem de hazır paketler satın almaktır. Belli bir tedarikçi protföyü olan bazı şirketler tüm kurulumları yapıp anahtar teslim e ticaret sitesi satmaktadır.

Buradan tavsiye etmek pek doğru olmayacağından arama motorlarından ya da bu işlerin döndüğü webmaster forumlarından bu tarz firmaları araştırabilirsiniz. Aklınıza yatan bir firmayla anlaştıktan sonra yine jenerik bir domain, reklamlar ve arama motoru optimizasyonlarıyla satışa başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Stoksuz E Ticaret

Stoksuz e ticaret yapmanın 3. Yolu da sosyal medyayı kullanarak yapmaktır.

Geniş kitlelere hitap eden sosyal medya hesaplarınız, gruplarınız ya da sayfalarınız varsa çeşitli tedarikçilerle anlaşıp bu kitleye satış yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Yine sosyal medyada vereceğiniz reklamlarla bu satışları gerçekleştirebilirsiniz.

Stoksuz E Ticareti Özetle Toparlamak Gerekirse;

Bu işe girişmenin en mantıklı yolu biraz zahmetli olsa da kendi sitenizi açarak, kendi tedarikçilerinizle anlaşarak sosyal medyanın gücüyle satışlarınızı desteklemenizdir.

Sosyal medyayla satışlarınızı arttırmanın yanında arama motorlarında ve yüksek kitleli web sitelerinde vereceğiniz reklamlarla da satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Son olarak da stoksuz et ticaret sitenizi organik olarak üst sıralara taşımak için arama motoru optimizasyonu (seo)’ya da belli bir bütçe ayırmalısınız.

Bunlara rağmen ben site açmak istemiyorum, tedarikçilerle bile uğraşmak istemiyorum ama diğer işlemlerle satışımı arttırabilirim derseniz de Stoksuz E Ticaret Paketleri satan firmalarla bu işe girişebilirsiniz…

Stoksuz E Ticaret’e giriş konulu rehber anlatımızın sonuna geldik, faydalı bulduysanız paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz