Spotify’ın 3. Çeyrekte Abone Sayısı Yükselirken Marjı Düştü

0
285

Pandemi döneminde yoğun ilgi gören müzik dinleme platrormu Spotify’in 3. çeyrek sonuçları belli oldu. Şirketin bu dönemde ücretli 6 milyon yeni abone kazandığı belirtiliyor. Bu kapsamda 3. çeyrekte toplam 9 milyar €’nun şirket kasasına girdiği görülüyor. Şirketin faaliyet zararının ise 40 milyar € olduğu söyleniyor.

Spotify 40 Milyar € Zarar Etti

Global olarak en çok tercih edilen çevrimiçi müzik platformu Spotify, üçüncü çeyrekte abone sayısını artırmış olsa da gelirinde ciddi bir düşüş yaşadı. 6 milyon yeni abone kazanarak abone sayısını 144 milyona yükselten Spotify’in, bu dönemde beklentinin üstünde ücretli abone sayısına sahip olduğu belirtiliyor. Reklamlı ücretsiz aboneleri de olan platformun üye sayısı 320 milyona ulaştı.

Abone sayısında % 29 artış yakalayan Spotify’ın gelirinde % 14 gibi bir artış yaşandı. Fakat bu durum şirketin 40 milyar € faaliyet zararı yaşadığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu açıdan bakıldığında üçüncü çeyrekte elde edilen gelirde, geçen yılın aynı çeyreğine göre büyük oranda düşüş yaşandığını görülüyor.

Spotify'ın 3. Çeyrekte Abone Sayısı Yükselirken Marjı Düştü
Spotify’ın 3. Çeyrekte Abone Sayısı Yükselirken Marjı Düştü

Spotify, 3.Çeyrek Hedeflerine Neden Ulaşamadı

Yeni ücretli abone elde etmesine rağmen şirketin zarara uğramasının nedeni, abonelerin düşük ödeme planları tercih etmesi gibi görülüyor. Faaliyet marjının düşmesine sebep olan bu durum % 14’lük gelir artışı olmasına rağmen şirketin zarara uğramasına neden oldu. Üstelik uzmanlar yeni dönem için belirlenen 8 milyon abonenin de sisteme dahil olması durumunda faaliyet zararının 70-90 milyar € olacağını öngörüyor. Zararını en aza indirmek için mücadele eden şirket, App Store’un abonelerinden kestiği % 30’luk payın yüksek olmasından dolayı yasal süreci başlattığını belirtiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz