Söylentilere Göre ARM İşlemcili İlk Mac Modeli 2021’de Gelecek

0
389

Apple teknoloji firmasının, ARM işlemcisine sahip ilk Mac modeli önümüzdeki yılın ortalarına doğru geleceği beyan edildi. Bu ölçüde, Cupertino’lu teknoloji devi, iPhone 12’ler için kullanacağı A14 çipleri telefonlarda olacak. Ayrıca buna dayanan yeni geliştirilmiş ARM işlemcisine sahip Mac’ler üzerinde sıkı bir çalışmanın olduğu konuşuluyor.

Mac Modeller 2021’de Geliyor

Apple ARM yazılımlı yeni modellerinde çıkaracağı cihazların, geçtiğimiz günlerde TF Securities teknoloji analisti Ming Kuo aracılığı ile gündeme gelmişti. Başka bir söylentide ise özel ARM işlemcisine sahip olan Mac modellerinin önümüzdeki senenin ortalarına doğru piyasaya sürüleceği iddia edildi.

Bloomberg, tarafından Apple’ın gelecekteki yıldızı olacak Mac’lere yönelik işlemci çalışmalarının tamamlandığı ve test süreci kapsamında çalışıldığı söyleniyor. Ancak Apple tarafından oluşturulan ilk çipin yaklaşık 5 nanometre çapında üretiminin yapılacağı ve 12 CPU çekirdek hacmine sahip olduğu konuşuluyor. Bu çekirdeklerin ise 8 tanesinin çok fazla performanslı, 4 adetinin ise verimliliğe dair, odaklı çekirdek yapısında kullanılacağı belirtiliyor.

Apple, Devrim Niteliğinde Olan A14 Çipli Mac İşlemcisini Geliştiriyor

Apple bünyesinde geçen her zaman için iPhone 12 modellerinin test için kullanılmayıa başlandığı iddaa edildi. Bu kapsamda planların A14 çiplerine dayanan 3 Mac yöneticisinin geliştirildiği söylendi. İlgili işlemciler arasından en az bir adetinin iPhone yahut iPad A serisine dayalı yongalardan kat kat hızlı olacak. Son olarak Mac yöneticisinin A14 yongasına dayalı 5 nanometre teknolojisi sayesinde TSMC aracılığı ile üretilmesi bekleniyor.

2021 Senesinde ARM İşlemcisine Sahip Yeni Mac Model Telefonlarının Çıkacağı Söylendi

Karşılaştırmaların yapılabilmesi adına Apple, giriş leveli diz üstü bilgisayarı olan MacBook Air tabanında 2 çekirdek hacmine sahip olduğu biliniyor. Ayrıca orta seviye 13 inç yapısındaki pro ürünlerinin ise yalnızca 4 çekirdek işlemcisine göre kullanıldığını belirtelim. Elbette özel performanslar neticesinde sadece çekirdek sayısı değil daha değişik faktörler belirliyor. Fakat Apple yeni Mac’lerde eş değere sahip Intel modellerinin fazlasıyla yüksek performans vereceği aktarıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz