Sosyal Medyada Nasıl Ünlü Olunur?

0
610

Sosyal medya hayatımıza girdikten sonra topluma birçok yenilik katmıştır. Sosyal medya öncesi toplumda var olan popülarite algısı, sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber baştan sona değişmiştir. Sosyal medyanın hayatımıza girmesinden önce var olan tek taraflı etkileşime dayalı medya ikonları ve medyada insanları etkileyip çeşitli akımlara yön veren bireyler, sosyal medya ile eskiye oranla onlarca kat daha fazla etki ve söz sahibi oldular. Beş haneden birinin televizyon sahibi olduğu zamanlardan, her bireyin elinin altında olan sosyal medya sayesinde her sektörün kuralları yeniden yazıldı.

Sosyal Medyada İzlenme Nedir?

 Sosyal medya platformları arasında sesli video içeriklerin paylaşılmasına izin veren platformalar, kullanıcıların paylaştığı videoların izlenme sayılarını ve istatistiklerini görünebilir halde sergilemektedir. Kısa veya uzun metrajı videoların paylaşımına izin veren sosyal medya platformları kullanıcıların içeriklerini ‘re-post’ adı verilen paylaşma seçeneği ve ‘ # ‘ ibaresi ile takip edilen konu başlıkları etiketiyle takipçi sayılarından daha fazla insana görünür kılmalarına olanak vermiştir. Kullanıcılar bu araçlarla yaptığı paylaşımların ilgi çekmesi halinde, paylaşımlarının alt kısmında olan izlenme sayılarını herkesle paylaşarak belirli bir popülariteye ulaşmaktadır. İzleyen kullanıcıların da içeriği beğenmeleri halinde kendi takipçileri ile paylaşmaları imkan dahilindedir. İçerik üreticiyi daha fazla içerik üretmesi ve destek olmak amacıyla paylaşmaktadır.

Sosyal Medyada Nasıl Daha Fazla İzlenebilirim?

 Sosyal medya üzerinden içerik üretmek bir kullanıcı, her kullanıcıyla eşit bir durumda olduğundan dilediği gibi medya formatında paylaşım yapma hakkına sahiptir. Bir kullanıcının içeriğinin diğer kullanıcıdan daha az izlenmesinin sebebi çoğunlukla içerik hataları ve özensizlikten kaynaklanmaktadır. Bir sosyal medya içerik üreticisi, toplumla ilgili son gelişmeleri yakından takip edebilmeli ve her zaman gündemi iyi okuyabilmelidir. Gündemi iyi okuyup, güncel fikirlere dayalı bir içerik üretmek her zaman kullanıcının izlenme sayısına olumlu etkide bulunacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri içeriğin insanları rahatsız etmemesidir. Mizahi paylaşımlar her zaman insanları beklenmedik yöntemlerle güldürüp dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Fakat mizah içerikli paylaşımlar oldukça dikkat gerektirmektedir. Bir paylaşım ortaya çıkarıp paylaşmadan evvel, paylaşımın hedef kitlesinde ne tip bir beklenti karşılayacağı göz önünde bulunurken aynı zamanda içeriğin saldırgan bir tavrı olup olmadığı, içerikte geçen unsurların herhangi bir insanı gücendirecek öğeler barındırıp barındırmadığı dikkatle incelenmelidir.

Sosyal Medyada Beğeni Nedir?

 Yapılan paylaşımlar arkadaş listenizdeki veya ağınızdaki diğer insanların izleyebildikleri içeriklerdir. Bu içerikleri izleyen insanlara kullanılan sosyal medya platformu, beğenip beğenmeme durumlarını belirtme hakkı tanımıştır. Kullanıcılar ürettiğiniz içerikleri gördükten sonra, beğeni butonuyla yaptığınız paylaşıma bir bakıma ‘referans’ olurlar. Uzun süreli bir paylaşım videosunu izlemekten çoğu kullanıcı korkar. Sizin daha önce bu gönderiyi izlemiş olan insanlardan alacağınız pozitif referanslar kullanıcıyı sizin içeriklerinizi izleme konusunda cesaretlendirecek ve beğenirse o da size referans olarak sizin popülaritenizi artıracaktır.

Sosyal Medyada Nasıl Ünlü Olurum?

 Sosyal medyada belirli bir sayıda takipçiye sahip olan, takipçi sayısını ve kitlesini sürekli pozitif yönde geliştirerek her geçen gün daha fazla insan tarafından bilinirlik seviyesini artıran kullanıcılar ünlü kategorisine alınan kullanıcılardır. Ürettiğiniz içeriklerle bu kriterlerin arasına girmeyi başarırsanız, kendinizi bu kategoriye dahil edebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz