Sosyal Medyada Konuşmaya Nasıl Girilir?

0
307

2019 yılında yapılan sosyal medya kullanımına ilişkin araştırmalar doğrultusunda Türkiye’de ortalama sosyal medya kullanım süresi 2 saat 46 dakika olarak belirlenmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber sosyalleşme yerellikten globalliğe doğru evrilmiş ve herhangi bir seyahat durumu olmaksızın insanların dünyanın herhangi bir ülkesinde sosyal medya platformları aracılığıyla arkadaş edinebilmesi ve yeni insanlarla tanışabilmesi mümkün kılınmıştır. Araştırmada belirtilen süre değişik yaş oranlarının ortalamalarını yansıttıkları için bazı insanlar için bu süre ortalama sürenin çok üstünde dahi olmaktadır.

Sosyal medyada iletişim

 Sosyal medya, bağlantı kurulan insanlara açık bir şekilde durum, hareket, konum ve daha birçok içerik paylaşılmasına imkan sağlayan bir platformdur. Bazı platformlar karakter sınırlaması yaparak anlık paylaşımları hedeflerken, bazıları ise herhangi bir kısıtlama olmaksızın paylaşım yapılmasına izin vermektedir. Gerek yazı gerekse multimedya içerikleri ile paylaşımlarda bulunup insanların beğenilerini kazanma, yorum özellikleri ile paylaşım sahibi veya paylaşım hakkında fikirlerini beyan eden kişilerle tartışma imkanı söz konusudur. Herhangi bir alana ve amaca bağlı kalmaksızın aynı ilgi alanını paylaşan insanlarla bu etkileşim araçları sayesinde fikir alışverişinde bulunmak da sosyal medya aracılığı ile iletişime örnektir. Sosyal medyada iletişim çeşitli butonlar, yorum, multimedya eklenmesi veya özel mesajlar aracılığı ile olabilir.

Sosyal Medyada İletişim

 Platformlar üzerinde kişi iletişime geçmek veya etkileşimde bulunmak için birden fazla yönteme sahiptir. Kullandığı platformun kullanıcıya sunduğu imkanlar doğrultusunda herhangi bir alternatif seçenek tercih edilip kişiyle iletişim kurulması mümkündür.

Sosyal Medyada Etkileşim Türleri

 Platformların kişiye sunduğu çoklu seçenekleri iki şekilde kategorize edebiliriz. Kişi ve onu takip edenlerin de erişebileceği ortak iletişim alanları ve özel iletişim alanları. Kişinin kendisi ve takipçisinin erişebildiği ortak alanlara örnek olarak beğeni kısımları ve yorum kısımları gösterilebilir. Özel iletişim alanlarına örnek ise platformun uygunluğu doğrultusunda var olan özel mesaj özellikleridir.

Özel Mesaj Kullanımıyla Etkileşimde Bulunmak

 Kişi ihtiyaç halinde platformların kullanıma sunduğu özel mesaj özelliğini kullanarak bir başka kullanıcı ile iletişimde bulunabilir. Ortak ilgi alanlarının paylaşılması, paylaşımları hakkında yorum veya bilgi isteği, sosyal amaçlarla diyalogda bulunma gibi sebepler özel mesaj kullanımı için uygundur. Kişi isteğe bağlı olarak iletişimin diğer takipçilere yansıtılmamasını tercih edebilir.

Konuşmaya Nasıl Başlanır?

 Sosyal medya var oluş amacı insanları birbirlerine bağlamaktır. Özet olarak gündelik hayatımızın sanal ortamda simüle edilmesi demek yanlış olmaz. Eskiden yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmek için dış ortamlara ihtiyaç duyarken sosyal medya sizleri bu zorunluluktan kurtarıp mesafe ve ortama bağlı kalmaksızın arkadaş edinip sosyalleşmenizi sağlar. Peki, sosyal medyada konuşmaya nasıl girilir? Konuşmaya nereden başlanmalıdır? Bu tip soruların kesin bir cevabı bulunmamakla birlikte kişiye yardımcı olabilecek birkaç yaklaşım mevcuttur. Sosyal medyada arkadaş edinmek tıpkı gerçek hayatta arkadaş edinmeye benzer. Öncelikle konuşmaya başlamadan önce konuşulacak kişinin ilgi alanları gönderiler aracılığıyla gözden geçirilmelidir. Ortak ilgi alanı ve benzerlikler sosyalleşme, arkadaş edinme gibi alanlarda en önemli unsurlardan biridir.

 Ortak bir nokta bulunduktan sonra bununla ilgili bir özel mesaj, hiçbir sebep yokken atılan bir özel mesajdan yüzlerce kat daha iyidir. Dolayısıyla konuşmaya başlamak için ortak ilgi alanı oldukça etkileyici bir yoldur. Örneğin: Dostoyevski kitabı veya alıntısı paylaşmış biri edebiyat konuşmaya yatkın olacaktır. İlk konuşmayı uçaklar üzerine yapmanız kişide ilgi ve sosyalleşme gerektirecek bir etki bırakmayacaktır. Konuşmaya başlamak için bir diğer alternatif yöntem ise kişinin ilgi alanı ile alakalı fikir almak, danışmaktır. Sosyal medyanın bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri arkadaş/takipçi sayısını açık bir şekilde paylaşıp, beğeni veya paylaşım sayılarını görüntülenebilir hale getirerek kişinin kendinin sosyal olarak ne denli önemli olduğunu ölçütlendirebilmesidir. Dolayısıyla fikrini sorduğunuz biri bu doğrultuda kendisine yaklaşımınızı pozitif yönde algılayıp iletişimin iki taraflı olması için size pozitif görüş yapacaktır.

Sosyal Medyada İletişim Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Sosyal medya platformlarında herhangi bir kişiyle iletişime geçerken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında kibar ve uygun bir dil kullanmak gelmektedir. Dil ve üslubunuz sosyal gereksinimleri karşılayacak düzeyde olmaz ise insanlar sizin onlara mesaj atma sebebinizin iletişime geçmek mi yoksa onları azarlamak veya taciz etmek mi olduklarını anlamlandıramazlar. Bunun sonucunda doğal olarak sizinle iletişimlerini engelleyebilir ve suç kapsamına giren durumlar dahilinde gerekli kurumlara şikayette bulunabilirler. Sosyal medyada etkileşimin sınırlarını iyi bilmek ve ısrardan yana olmamak her daim kişinin faydasına olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz