Sivilce İzleri Nasıl Geçer

0
441

Cildimiz, bizlerin en önemli parçasıdır. Sürekli olarak insanlarla iletişimimiz olduğundan, cildimizin, görüntümüzün karşı tarafa bıraktığı intiba çok önemlidir. Cildimizden yayılan pozitif mesaj sayesinde, çoğu zaman iletişimimiz daha kaliteli geçer ve toplum karşısında düşüncelerimiz daha rahat ifade edebiliriz. Kısacası gençlik ve cildimiz bizlere bir kez veriliyor ve bunun süresini ve kalitesini artırmak bizim elimizde!

Ergenlik dönemiyle birlikte, cildimizde değişiklikler gözlemleriz. Artık; pürüzsüz ve sorunsuz cildimiz, yerine sivilceli, yağlı ve sorunlu bir cildi bırakmıştır. Ergenlikle birlikte cilt altında ki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Bunun sonucunda ise cilt üzerinde kırmızı ve iltihaplı şişlikler oluşur. Bu oluşum gerçekten çok rahatsız edicidir ve özellikle ergen bireyde psikolojik ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Bu dönemde sivilcenin yanında, diğer kötü durumsa sivilce izleridir. Kişi sivilcelerinden rahatsız olup, içerisindeki iltihabı tırnaklarıyla çıkarmaya çalışırsa, bu defa sivilce izleri ve citte çukurluklar oluşur. Bu durum citte daha kalıcı hasarlara yol açar ve iyileşmesi çok zordur. Bu nedenle en önemlisi bu sivilceleri sıkmamaktır ve dermatolog yardımı alarak sivilcelere çözüm bulmaktır. Peki, tüm bunlar yapılmadı ve ciltte sivilce izleri varsa da üzülmemek gerek.

Sivilce izlerinden kurtulmak için bir kaç öneri ; 

? İzlerin geçmesi için birçok kür bulunmakta. Bunlarda en önemlisi, elma sirkesidir. Elma sirkesi sabah ve akşam cilde pamuk yardımı ile sürüldüğünde sivilce izlerinin ve lekelerinin azalmasına yardımcı olur.

? Bunun dışında limon suyu da izler üzerinde çok etkilidir ve pamuk yardımıyla uygulayıp on dakika beklemek yeterlidir.

? Toz şeker ise; sorunlu cilt için en doğal peelingtir. Sabah ve akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra toz şekeri cildinize yedirebilirsiniz. Maydanoz ve marul suları da ayda bir kaç kez kullanıldığında etkili bir kürdür.

? Kantaron yağı ise; cilt lekeleri ve izleri açısından kanıtlanmış bir şifadır. Her derde deva zeytinyağını ise burada da görüyoruz. Özellikle cildi tahriş olmuş kişilerde, cildi beslemesi ve nemlendirmesi açısından çok faydalıdır.

Tabi ki bu doğal kürleri, dermatoloğa danışarak kullanmakta yarar var. Çünkü cildimizi iyileştirmeye çalışırken, yanlış tedaviyle daha da kötü yapmayı istemeyiz değil mi?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz