Site Hızının Seo Üzerindeki Önemli Etkileri

0
392

Tüm arama motorları için en önemli unsur sitenizin kullanıcı sitenizi ziyaret süresinde hızlı bir şekilde açılıyor olması oldukça önemlidir. Bununla beraberde sitenize yapacağınız seo’da en önemli etkenlerden bir tanesi de sitenizin hızlı açılır olmasıdır.  Sitenizin geç yüklenmesinin bir çok sebebi vardır. Bunların başlıca sebepleri hosting, görsellerinizin boyutları, sosyal medya butonlarınız ve en önemlisi tasarımınızdır.

 

Hosting seçiminizi yaparken web sitenizin hedeflediğiniz kullanıcı kapasitesini karşılayabilecek özellikleri olan bir hosting seçmeniz gerekmektedir. Seçiminizi yaparken ucuza kaçmak yerine ileriye dönük düşünmeniz çok daha iyi olacaktır.

Görsellerin boyutları web sitenizin yüklenmesinde en büyük etkendir. Görsellerinizi yüklerken yardımcı programlar kullanarak boyutlarını değiştirmenizde fayda vardır. Bunu için kullanabileceğiniz bir çok ücretsiz program vardır. ShrinkO’matic, PngGauntlet, PunyPng, Smush.it bu programları size önerebiliriz.

Sitenizin tasarımı oldukça önemlidir. Web sitenizi ziyaret edecek kişiler hiçbir zaman karışık ve görsele boğulmuş siteleri tercih etmezler. Genellikle sade tasarımlar seçmeniz daha avantajlı olacaktır.

 

Web sitenizin hız testini yapabileceğiniz bir çok uygulama ve web sitesi vardır. Bu konuda en başarı olanlar ise; Google PageSpeedInsights, PingdomWebsiteSpeed Test diyebiliriz. Google sistemi sayesinde web sitenizin hızını öğrenebilirsiniz ve iyileştirme yönünde yapılan açıklamalar doğrultusunda sitenizi hızlandırabilirsiniz. Google sistemi diğer programlardan ayıran en önemli özelliği ise sadece index sayfanızı değil tüm sayfalarınıza göre analiz sunmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz