Sinir Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

0
844

Beyin hastalıkları dediğimiz şey vücudun her bir kısmı ve bütün organlarının zarar görmesidir. Yıpranmış olan sinirler geri dönüşü olmayan sebeplere yol açar. İnsan kafasındaki sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Kafa içerisinde birçok sinir vardır. Vücudunuzdaki herhangi bir sinirin zarar görmesi halinde birçok sinir hastalığı ortaya çıkar. Bunlardan bazıları şunlardır. Felç, epilepsi, Parkinson, dil felci, çocuk felci, anosmi, akıl hastalıkları denge bozuklukları ve menenjit depresyon gibi birçok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Sinirin Kişilerde Açtığı Hasarlar

Epilepsi gibi bir rahatsızlık beyinde kriz şeklinde nöbetler halinde görülür. Kan dolaşımı sağlıklı olmadığı sürece hiçbir organ işlevini doğru düzgün yerine getiremez. Bu yüzden Parkinson denen rahatsızlık ortaya çıkar. Beyin omuriliğinin içerisinde bulunan zarın iltihaplanmasından dolayı menenjit dediğimiz çocukken geçirilen sinir hastalıkları oluşur. Sinirlerin istemsiz bir şekilde kasılmasıyla çocuk felci gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Beyinde bozulmuş olan denge Alzheimer ve denge bozuklukları gibi rahatsızlıklar oluşturur. Çağın hastalığı olan unutkanlık günümüzde birçok insanda bulunmaktadır. Bunun nedeni de yanlış beslenme ve sinirlerin düzgün çalışmaması uyku bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı kendisi ile birlikte getirmesidir. Alzheimer dediğimiz şey ileri derecede bunamanın tıptaki adıdır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde bayılmalar, hafıza kaybı, anksiyeteye, konuşma bozuklukları düşüncede bozulma, hareket bozuklukları erken yaşlanma görülmektedir.

Beyin Rahatsızlıklarının Tedavisi

Beyin rahatsızlıklarında görülen unutkanlık kasların istemsizce kasılması kulaklarda çınlama vücutta iltihaplanma koku almada azalma varsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde sinir hücrelerindeki yapı taşları kendi kendini yenileyemediği için rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu sinir hastalıklarını tedavi eden psikologlar ve psikiyatristler uygun dozlarda antidepresanlar vererek beyne gelecek hasarları azaltmaktadır. Beyinde eksilmiş olan mutluluk hormonu bu tür ilaçlarla karşılanarak kişinin daha fazla depresif olmamasını önler. Sinirleri yıpranmış olan kişiler genelde ruh ve sinir hastalıkları bölümünde tedavi olurlar. Bazı hastalar ayakta bazı hastalar ise hastaneye yatarak tedavi olurlar. Bu tür rahatsızlıklar uzun soluklu tedavi gerektiren hastalıklardır. İlaçlarının kesinlikle aksatılmadan kullanması gerekir. Aksi takdirde yukarıda saymış olduğumuz birçok rahatsızlığa yakalanma ihtimali artar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz