Şekil Almayan Saçlar İçin Tüyolar

0
537

3

Saçlar Bir Türlü Şekle Girmediğinde..

Parlak saçlarınız bir anda yağlanıverdi. Ya da boyattınız ve cansızlaştı. Ne kadar köpük, jöle, krem denerseniz deneyin, aynanın karşısında ne kadar vakit geçirirseniz geçirin bir türlü saçlarınıza söz geçiremiyorsunuz. Çünkü metabolizmanız değişiyor ve dolayısıyla saç yapınız da değişikliğe uğruyor.

Hacimli saçlar

Saçlarınıza daha fazla hacim kazandırmak için normal işlemin tam tersini uygulayın: Önce krem sürün sonra şampuan.

Yağlı saç dipleri

Eşit miktarda alkolsüz tonik ile suyu spreyli bir şişenin içinde karıştırarak saç diplerinize sıkın ve fon makinesiyle kurutun.

Yağlı saçlar

Çay ağacı yağı şampuanı, saçların dengesini sağlamakta oldukça yardımcıdır. Az miktarda çay ağacı yağını da her zaman kullandığınız şampuanınıza karıştırabilirsiniz.

İpucu :  El yapımı saç bandı

Makyaj yaparken saçlarınızın yüzünüze gelmesini engellemek için eski bir külotlu çorabın bacak kısmını üç dört cm kadar keserek kendinize bir bant hazırlayabilirsiniz. Aynı bantla dışarı bile çıkabilirsiniz.

Çok yağlı saç kökleri

Yarım çay kaşığı bebek pudrası ya da mısır nişastasıyla saç diplerinize masaj yapın. Sonra başınızı öne eğerek elinizle köklerinden kabartın. (Sarışınsanız, bu iki madde saçlarınızla çok iyi uyum sağlayacaktır. Kahverengi saçlarınız varsa bebek pudrası ve nişasta yerine bronzlaştırıcı pudraları tercih edin.)

Saçlarınızın yağlanmasını önleyin

Yağlı saçlar için formüle edilmiş günlük bir şampuan kullanın. Fakat kafa derinize masaj yapmak yerine parmaklarınızın iç kısımlarıyla başınıza bastırın. Tararken de aynı kural geçerli, eğer kafa derinizi çok sert ovalarsanız bezlerin daha fazla yağ üretmelerine yol açarsınız.

Aniden yağlanan saçlar

Son zamanlarda yağlanan ya da kepeklenen saçlarınız için özel bir şampuan kullanmaya başladıysanız hemen bırakın. Bu tür ürünler kafa derinizi fazlaca kurutarak yağbezlerinin yağ üretmeye başlamasına ve daha yağlı saçlara sahip olmanıza yol açar. Şampuandan sonra, demlenmiş ve ılıtılmış nane çayını saçlarınıza uygulayın, durulamadan bırakın ve saçlarınıza her zamanki gibi şekil verin.

Saçlarınıza sinen kokular

Saçlarınıza sinen ağır kokulardan (yemek, sigara) kurtulabilmek için yumuşak bir kumaş parçasıyla saçlarınızı silin. Bez, kokuyu emerek saçlarınızın yeniden güzel kokmasını sağlayacaktır.

Düğüm olan saçlar

Saçlarınız dolaşıp düğümlenmeye yatkınsa, duştayken krem uygulayın. Siz vücudunuzu yıkarken kremin saçınızda birkaç dakika beklemesini sağlayın. Sonra da durulamadan önce geniş dişli bir tarakla saçlarınızı iyice tarayın ve durulayın.

Yatışmayan saçlar

Saçlarınız bir türlü yatışmıyorsa avucunuza bir parça nemlendiricili losyon ya da dudak kremi alın ve saçlarınızın uçlarına uygulayın. Ya da elektriklenmiş saçlarınız için fırçanıza ya da şapkanızın içine sprey sıkabilirsiniz.

Statik elektrik

Şampuanladığınız saçlarınızın, krem uygulamadan önce, kuru bir havluyla nemini alın. Böylece saçlarınız uygulayacağınız kremi daha fazla emecek ve bu da elektriklenmeyi önleyecektir.

Elektriklenen saçlar

Saçlarınıza sprey sıkın ve bir tıraş fırçası ya da doğal kıllı allık fırçasıyla saçlarınızı tarar gibi yapın. Mumlu bir sprey de deneyebilirsiniz. Bu tür spreyler krem görevi görür fakat püskürtüldükleri için saçı sindirmezler.

Soru : Saç çizgisindeki saçlarımın rengi açılmaya başladı, acaba nedeni ne olabilir?
Cevap : Eğer içerisinde benzonil peroksit olan bir sivilce ilacı kullanıyorsanız, saçlarınıza bulaşmamasına özen gösterin. Benzonil peroksit saçlarınızın, kıyafet ve havlularınızın rengini açabilir. Benzonil peroksit içeren ilaçlar ile diğer A vitamini türevi maddeleri aynı anda kullanmayın. Cildinizi tahriş edebilir veya güneşe karşı aşırı duyarlı hale getirebilir.

Fırça

Çok fazla taramak saçların elektriklenme-V-^sine neden olur. Özellikle de sert kılları olan fırçalar saçlara zarar verir. Saçlarınızı taramadan önce fırçanın kıllarını kurutma makinesiyle ısıtmayı deneyin.

Fazla jöle kullanımı

Saçlarınıza gereğinden fazla jöle sürdüy-seniz ve yıkamak için vaktiniz yoksa saçlarınızın üzerinden birkaç kez geçireceğiniz havlu jölenin fazlasını alacaktır.

Tel tel havalanan saçlar

Eğer elektriklenmeye yatkın kıvırcık saçlarınız varsa, nemlendirici şampuanları ve kremleri tercih edin. Elektriklenmeyi azaltmak için nemli saçlarınıza briyantin sürün.

Dümdüz saçlar

Saçlarınız ince telli ve düzse ve daha dolgun görünmelerini istiyorsanız: 1) Saçlarınızı katlı kestirin çünkü bu kesim tarzı düz saçları daha havalı gösterir. 2) Saç diplerine ve uçlarına dolgunlaştırıcı krem uygulayın ve saçlarınızı kuruturken bu bölgelere yoğunlaşın.

Gölgeler

Saçlarınızdaki gölgelerin rengini korumak için güneşe çıkacağınız zaman durulanmayan kremlerden uygulayın. İçlerinde silikon bazlı maddelerin olduğundan emin olun.

Saç kırıkları

Saç uçlarındaki kırıklar tarak, firça ve diğer şekillendirici aletlerin bilinçsiz kullanımından ortaya çıkar.Eğer sizin de kırıklarınız varsa:

1. Kırık uçları kesin.
2. Saç uçlarına briyantin veya krem sürün.
3. Silikon bazlı bir ürünü saçlarınıza uyguladıktan sonra üzerine kurutma makinesini tutun.
4. Zeytinyağını biraz ısıtarak saçlarınızın uçlarına sürün ve makineyle kurutun.

Bukleleriniz bozulmaya başladığında

Saçlarınıza buklelerinizi eski haline getirecek, hareketlendirici bir sprey sıkın.

Isınan saçlar

Saçlarınızı düzenli olarak kurutma makinesiyle kurutuyor ya da ütülüyorsanız, biraz ara verin. En azından hafta sonları saçlarınızı sıcaktan uzak tutun. Makinenin sıcak değil soğuk ayarını kullanın ve saçlarınızı sıcaktan koruyacak bir ürün kullanın.

Kızarmış saçlar

Saçlarınız çok ıslaksa sakın makineyle kurutmaya kalkmayın. Saçlarınızın fazla nemini bir havluyla alırsanız hem kurutma zamanını kısaltmış hem de saçlarınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Sertleşmiş saçlar

Saçlarınıza zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra bir bone takın ya da başka bir şeyle sarın. Nemin saçlara iyice işlemesi için sarılı saçlarınıza kısa bir süre kurutma makinesi tutun. Ardından da yirmi dakika bekletin ve şampuanla yıkayıp krem uygulayın.

Ürünler

Saç şekillendirme ürünlerini hiçbir zaman doğrudan saçlarınıza sürmeyin, elinize alarak uygulayın. Kökten uca dağıtmak için de bir tarak kullanın.

  Saç kurutma makinesini sabit tutmayın

Saçlarınızı kuruturken kurutma makinesini sık sık hareket ettirerek kullanın. Uzun süre sabit bir yere tutarsanız saçlarınız yanabilir.

Kötü duran kaküller

Güzel görünen kâküllerin sırrı düzenli olarak kuaföre gidip uçlarından aldırmakta yatar. (Çoğu kuaför saç kesiminiz için kendisine gittiğiniz sürece bu düzeltme işlemini para almadan yapabilir.) Sabahları yalnızca iki dakikanızı ayırarak kâküllerinizi hafifçe nemlendirin ve büyük, yuvarlak bir fırçayla içe doğru kıvırarak kurutun.

Kafa derisinde sivilcelenme

Şampuan ya da saç kremini doğrudan başınıza uygulamayın. Şampuanı ilk önce elinize sıkın ve daha sonra da parmaklarınızla kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Saç kremini kafa derinizden uzak tutun, saçlarınızın yarısından ucuna kadar uygulayın.

Kalından inceye

Gençlerde görülen saç incelmesinin başlıca nedeni üst üste yaptırılan işlemlerdir. Saçlarınızı boyuyor, defrüze ya da perma yaptırıyorsanız, artık durun. Saçlarınıza rahatlamaları için biraz zaman verin. Bu arada dolgunlaştırıcı şampuan ve kremler kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız eski, sağlıklı görünümüne geri dönmüyorsa vitamin karışımları kullanmak için cilt doktoruna başvurun.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz