Samsung’ta Korona’nın Ekonomik Etkileri Ortaya Çıkıyor

0
402

Koronavirüs salgını tüm sektörlerde olduğu gibi teknoloji sektörünü de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Elektronik devlerinden Samsun da bu krizden payını almaya başlıyor.

İnsanların salgın hastalık korkusu tüketim temayüllerini de değiştiriyor. İnsanlar, keyfe yönelik harcamalarını kısılarak daha çok tasarrufa yöneliyor. Tüketim tercihindeki bu değişimler Samsung’un ikinci çeyrek kârında düşüş beklentisi yönünde açıklama yapmasına sebep oldu. Dünyanın cep telefonu sektöründeki bir numarası olan Samsung Electronics’ten yapılan açıklamada telefon ve televizyon satışlarında salgın sebebiyle yaşanan düşüşe bağlı olarak ikinci çeyrek kârında düşüş beklendiği açıklandı.

Yıllık Beklentilerde Belirsizlik

İkinci çeyrek için kârda düşüş bekleyen Samsung yetkilileri, salgının süresi ve yayılma durumundaki belirsizlikler sebebiyle yıllık tahmin yapmaktan ise kaçınıyorlar.

Açıklamada, televizyon ve akıllı telefonlardaki düşüşün aksine; evden çalışma modeli ve uzaktan yapılan eğitimlerdeki artış sebebiyle bellek yongalarına olan talebin artacağı da vurgulanıyor.

Şirketin yonga ürünlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Han Jin-man, PC ve sunucu talepleri nedeniyle yonga ürünlerine olan talebin yüksek olmasını beklediklerini ifade ediyor.

Tek Sebep Talep Daralması Değil

Koronavirüs salgını sadece insanların tüketim tercihlerini etkilemekle kârlılığı düşürmüyor. Salgın sebebiyle üretimin azalması da kârlılığı etkileyen diğer bir faktör oluyor.

Samsung ilk çeyrek kârı bir önceki döneme göre %3 artış göstermişti. Bu artış oranıyla dev şirket 5.2 milyar dolarlık bir dönem kârına ulaşmıştı. Kârlılık oranındaki bu düşüş beklentisi açıklamasının ardından şirket hisselerinde de % 0,3 düşüş gözlenmesi dikkat çekiyor.

Bir önceki çeyreğe göre kârlılık oranında düşüş yaşansa da Samsung mobil biriminde yıllık bazda kârlılığın bir önceki yıla göre %17 artış ile 2.2 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Mobil telefonlardaki kârlılıktaki bu artışın 5G ve diğer premium modellerdeki ilerlemeler sayesinde olduğu biliniyor.

Televizyonda ise durum biraz daha değişik seyrediyor. Şirket arz fazlası sebebiyle Çin ve Kore’deki LCD üretimini 2020 sonuna kadar durdurma kararı almıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz