Saçta Yağlanma Problemi ve Çözümü

0
469

Angry woman using a computer

Yağlanma aslında her saçta meydana gelmektedir ve doğal bir sonuçtur. Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi saçlarda da yağ bezi vardır ve sıcak olduğu zamanlarda fazla suyu dışarı atar. Gözenekler kıl diplerinde olduğundan dolayı vücutta kıl olan bölgelere terleme meydana gelmektedir. Vücudun bölgelerindeki kıl miktarına göre de o bölge fazladan yağlanmaktadır.

Saçlar diğer bölgelerdeki kıl miktarı ve boyutuna nazaran daha çok ve yoğun olduğundan dolayı terlemede fazla olmaktadır. Ayrıca kişiden kişiye de saçlardaki yağlanma değişmektedir. Bunun sebebi ise kişinin vücudunun fazladan yağ salgılamasıdır. Bazı insanların vücudu bu yağları az salgılarken bazı insanların vücudu fazla salgılayabilmektedir.

Vücut yeteri miktarda yağ salgılaması aslında iyi bir şeydir. Vücuda bazı faydaları vardır. Bunlara değinecek olursak;

Saçları nem, toz ve kuruluğa karşı korur

Saçları kötü sonuç doğuracak kırılma durumunu engeller.

Saç derisini besler ve korur

Saçlara has renk ve koku verir.

Önemle durulması gereken başka bir konu ise, saç yağlanması her organizmada farklıdır. Nasıl ki her birey farklı ise her bireydeki yağ salgılayan gözenek ve ter bezleri sayısı da farklıdır.

Aşırı yağlanmaya sebep olan etmenler ve korunma yöntemleri :

Değişik sebepler olmakla birlikte en çok neden olan etmenler üzerinde duracağız. Bunlar şu şekildedirler;

Malesesia futfur mantarı: Hastalık yapmayan bir mantardır. Fakat saç diplerindeki yağ keseciklerinin fazladan terlemesine sebebiyet vermektedir. Bu mantarın etkisinden dolayı da saçlar fazladan terlemekte ve istenmeyen kokular meydana gelebilmektedir.

Alınacak önlem ise; Özel üretilen şampuanlardır. Bunlar içerisinde barındırdığı climbozal adlı mantar öldürücü madde sayesinde bu mantarın giderilmesini sağlamaktadır. Alınan şampuanlarda muhakkak bu maddenin olması gerekmektedir.

Yağlı egzama adlı bakteri de saçlarda aşırı yağlanma yapmaktadır. Yine bu bakteri şampuanla temizlenebilmektedir.

Bunlardan farklı olarak eğer ki saçlarda seboreik dermatit varsa öncelikle onun etkisi tedavi edilmelidir. Bunun içinse climbozal içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Hormonlar da ergenliğe geçiş aşamasında aşırı derecede salgılandığı için yine saçlarda yağlanma yapmaktadır.

Aşırı temizlik saçların yağlanmasındaki diğer bir etmendir. Saç derisi kuru kaldığını düşünerek fazladan salgı yapabilmektedir.

Uzun saçlar ve uygulanan masajlar da diğer sebepler arasında gösterilebilir.

Eğer ki saçlarda yağlanma varsa bunun sebebini çok iyi belirleyip ona göre önlemler alınmalıdır. Saçlar uzun ise sürekli düzenli aralıklarla yıkanmalı ve aşırı temizliğe kaçılmamalıdır. Başa masaj yaptırma çok sık aralıklarla olmamalıdır. Çünkü yağ gözeneklerini açmakta ve terlemeye sebebiyet vermektedir. Yine bakteriler varsa yukarıda belirtildiği gibi etkili olabilecek şampuanlar kullanılmalıdır. Bunun dışında aşırı yağlanma saç dökülmesine sebebiyet vereceği doğrultusunda kesin bir kanıt olmamasına rağmen şu unutulmamalıdır 1 mm lik yerde 50 saç tanesi varken hafif dökülme sonucunda burada 40 tane kalsa 50 saç teline salgılanan yağlar bu durumda 40 saç teline salgılanacak ve haliyle saçları yıpratacaktır.

Son söz olarak; unutulmamalıdır ki insan bir yere gittiğinde saçları temiz ve hijyenik olmadığı takdirde kendini rahat hissedemez. Bundan dolayı saçların hangi sebeple yağlandığını iyi araştırmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz