Saç Neden Dökülür?

0
793

Saç dökülmesi günlük olarak ortalama bazda 80 ile 100 arası saç telinizin dökülmesi uzmanların verdiği bilgiler arasındadır. Fakat bu yine de saç dökülmesini umursamamanız gerektiğini doğrulamaz.

Genetik Faktörler

Genetik faktörler denilince genellikle insanların aklına gelen aileden, atalardan gelen bir kan bağınızın olduğu kişilerden gelen genetik bir durum olup olmadığı gelmektedir. Eğer öyle düşünüyorsanız doğru düşünüyorsunuz. Aile soy ağacı olarak benimsediğinizde 3 nesil öncesine kadar araştırmanız gerekmektedir bu bir ailevi problem olma ihtimali yüksektir. Yani büyük büyük büyük dedenize kadar giden bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Çevresel Faktörler

Saç dökülmesinde en büyük etkenlerin başında gelen çevresel faktörlerdir. Yıllar boyunca yapılan araştırmalara göre genetik dökülmelerin yanı sıra çevresel dökülmeler daha ön plana her zaman çıkmıştır. Çevresel faktörler denilince akıllara gelmesi gereken bazı faktörler; Kullandığınız şampuan, hava kirliliği, saçınızı yıkamış olduğunuz su ve saçınızı hangi aralıklarla yıkadığınızdır. Hava kirliliğine maruz kalan deri ve saç dokusunda meydana gelen tahribat saçınızın dökülmesine sebep olacaktır. Örneklememiz gerekirse, İtfaiye personelleri ve ağır makine sanayide çalışan personellerinin saç dökülme olasılığının diğer çalışan insanlara nazaran oldukça fazla bir şekilde saçlarının döküldüğü büyük araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Özel Durumlar

Özel durumlar denilince akıllara çok sayıda özel sorunları sıralamamız mümkündür. Ama bunların en yaygın olanı ise her hangi bir sebepten dolayı kullanmış olduğunuz ilaçlardan kaynaklanan dökülmelerdir. Evet bir çok kişiye bu büyük bir soru işareti bırakmıştır. Aktif olarak kullandığınız mide ilacı bile saç dökülmesine sebep olacaktır. Uzun süreli kullanılan bir çok ilacın yan etkisi olarak görebilirsiniz. İlacı kullanmayı bıraktığınızda ise saç artışınızın olduğunu görebilirsiniz.

Bu gibi sorunlarda kulaktan duyma formüller yerine bir uzmandan destek alarak doğru bir şekilde çözümler üretmeniz gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz